Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Smejkal: Musíme do Vánoc zbrzdit, než začne úřadovat omikron. Nemocnice si na úlevu počkají

Autor: for - 
5. prosince 2021
16:05

Nová varianta omikron by mohla způsobit pozvolný konec epidemie. Postupuje velmi rychle a nejspíše způsobuje mírnější průběh nemoci, čímž by mohla převálcovat současné varianty a bezpečněji promořit populaci. Problém ale je, že je nejspíše odolná proti postinfekční imunitě, vyléčený člověk je tak nyní v nebezpečí. Pokud tedy nezbrzdíme do Vánoc, mohli bychom vystavit Česko velkým počtům nakažených a nemocnice by zůstaly vystaveny enormní zátěži dalších několik měsíců. O omikronu hlouběji debatovali na České televizi epidemiolog Petr Smejkal a šéf statistiků Ladislav Dušek. 

Podle šéfa statistiků Ladislava Duška jsme nyní ve fázi, kdy se zpomaluje růst epidemie. Stále jsme ale na vysokých hodnotách, a to jak do počtu nově nakažených, tak především v relativní pozitivitě testů. Pozitivních testů je asi 30 %, a v některých regionech dokonce 40 %, jak upozornil Dušek v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. 

„Ukazuje to i pravděpodobnost, že se potkáte s nakaženým. Je tu i vysoký podít symptomatických nákaz. A parametr, který mám nejméně rád a to je šíření nákazy v populaci potencionálně zranitelných lidí. Denně průměrně přibývá a je nově diagnostikováno 1800 zranitelných lidí,“ uvedl Dušek. 

Smejkal: Musíme zbrzdit do Vánoc, máme tu omikron

Pomalá stagnace navíc nemusí být důvodem k radosti. Velice rychle totiž postupuje do Evropy a do celého světa nová varianta koronaviru, která byla objevena v Jihoafrické republice - omikron. „Uvědomme si, že v JAR je léto a jiné varianty vytlačuje tak rychle, že vědci ani nestíhají dělat studie. A je to také oblast s vysokou mírou HIV pozitivních, to je prostředí, které virus miluje a může zde mutovat,“ uvedl na ČT epidemiolog a člen vládní skupiny MeSES Petr Smejkal. 

Navíc „střídání“ variant v populaci se podle expertů projevuje právě dočasnou stagnací. Bylo to tak i v době, kdy alfu střídala delta. „Stará a dá se říci nasycená varianta odchází a zespoda jede nová,“ vysvětlil Dušek s tím, že očividně příroda ještě neřekla své poslední slovo. 

Podle Smejkala musíme brzdit výrazně, jinak budou Vánoce na tzv. stolové hoře. A tedy pro lepší představu, zvedne se počet nakažených a tyto počty nebudou klesat či prudce stoupat. „Bylo by dobré zbrzdit před Vánoci, abychom se tomu vyhnuli,“ podotknul s tím, že to potřebujeme i kvůli přicházejícímu omikronu u kterého nevíme, zdali bude pro nás dobrou nebo špatnou zprávou.

Video  Koronavirus: Varianta Omikron  - Videohub
Video se připravuje ...

Omikron je totiž pořád poměrně neznámou věcí kvůli svému rychlému postupu. Zatím to ale vypadá, že by to měla být sice nakažlivější, ale mírnější varianta, která by mohla ty současné převálcovat. Vzala by tak sice vedení, ale populace by se bezpečněji promořila  - velice zjednodušeně řečeno. 

„Víme, že je s velkou pravděpodobností nakažlivější a víme, že se vyhýbá postinfekční imunitě. To je špatná zpráva pro ty, co covid prodělali. Doufáme, že se nevyhýbá postvakcinační. Spoléhejme, že očkování ochranu bude mít a za dva týdny se dozvíme, zdali ty vakcíny nepotřebujeme předělat,“ pokračoval Smejkal. 

Způsobí omikron konec epidemie? Nemocnice si počkají

Právě dva nebo tři týdny podle expertů potřebujeme na to, abychom se o variantě a jejích účincích dozvěděli více. Podle expertů jen můžeme doufat, že tu budeme mít sice mnoho nakažených, ale s mírným průběhem. 

Podle Smejkala, ale také podle epidemiologa Romana Prymuly, by mohl omikron vrátit koronavirus do kategorie běžných koronavirů - a tedy méně nebezpečných a dokonce endemických . „Ale počkejme si do Vánoc,“ zopakoval. 

Šéf statistiků souhlasně kýval hlavou. Dodal ale, že je na místě ostražitost, protože riziko růstu v našich současných hodnotách, kdy přibývá 20 tisíc nakažených denně, je nebezpečný. Navíc musíme myslet na nemocnice, kterým bude déle trvat, než se dostanou do běžného režimu. 

Pokud totiž klesnou počty nakažených, bude trvat několik týdnů, než začne klesat i počet hospitalizovaných. „Modely ukazují, že do nemocnic proudí denně asi 700-800 s covidem a přes 100 jde do JIP. Především neočkovaní jsou na JIP dlouhodobě,“  upozorňuje Dušek. Než se tak hospitalizovaní dostanou z nemocnice a než se lékaři vypořádají s pacienty, kterým byla odložena léčba, bude to nějakou dobu trvat. 

„Je mi líto, ale predikce pro zátěž nemocnic pro další týdny nemůže být úplně optimistická, byť ta zátěž je zatím zvládnutelná robustními kapacitami lůžkového fondu, který máme,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. 

A co tedy nyní máme dělat? Podle expertů musíme dodržovat opatření, než bude společnost dostatečně naočkovaná. Dále musíme čekat na to, co se z omikronu vlastně vyklube a také bychom podle Smejkala měli přidat v sekvenaci, abychom věděli, jaké varianty se u nás pohybují a které převládají. 

jarsou ( 8. prosince 2021 08:26 )

Ten pán si fakt již nevidí do úst. Prodělání nemoci znamená získání přirozené imunity, která nejen zahrnuje spike protein, ale reaguje i na jiné bílkoviny viru, na které vakcína ne. Tak pokud by Omikron uměl přirozenou imunitu obejít, tak mohou okamžitě vylít veškeré vakcíny do kanálu a ne nařizovat povinné očkování. Takto to fakt vypadá, že očkovací mafie se již neštítí jakékoliv dezinformace....

marcelinka007 ( 6. prosince 2021 18:45 )

Už těchto chytráků, odborníků , co straší lidi, mám plné zuby. Už neví co by, jsou tak zoufalí...že bez jakéhokoliv důkazu, není pro to ani žádný podklad, neštítí se strašit lidi, co prodělali Covid .... viz tato věta: "Problém ale je, že je nejspíše odolná proti postinfekční imunitě, vyléčený člověk je tak nyní v nebezpečí." V akci očkovat, očkovat jdou přes mrtvoly...za měsíc nejspíš napíší , že další mutace je odolná proti 2 dávkám a kdo nemá 3 dávku je v nebezpečí.🤮🤮🤮🤮🤮🤢

viho ( 6. prosince 2021 02:21 )

Myslím, že všichni tito promořovači zcela zapomněli na paragraf 152 trestního zákoníku, Šíření nakažlivé lidské nemoci. Vzhledem k těm desetitisícům mrtvých se celá vláda a její přisluhovači pohybuje v trestní sazbě jako organizovaná skupina 5 až 12 let vězení. Třeba šílenec Plaga už svou činností stihnul nakazit za první pololetí tohoto školního roku čtvrtinu dětí do 18 let.

lucie13 ( 5. prosince 2021 23:34 )

http­s://de­klara­cele­karu­.cz/

Jirik-ta ( 5. prosince 2021 21:42 )

nebude

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa