Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Drsná slova lékaře z JIP: Někteří neočkovaní lidé jsou „jen“ ignoranti, jiní přímo sobci

Autor: Darina Jíchová - 
23. prosince 2021
05:00

Lékař z jihu Anglie, který slouží jako konzultant na jednotce intenzivní péče, promluvil o situaci v britském zdravotnictví. Reportérům listu Daily Mail se svěřil, že pro své pacienty dělá všechno, co je v jeho silách, a snaží se, aby přežili. Nicméně je naplněn zlostí, která je podle jeho vlastních slov zaměřena hlavně na neočkované lidi. „Jsou to sobci,“ prohlásil zdravotník.

Lékař si přál zůstat v anonymitě, bojí se případné násilné reakce okolí. „Přivezli nám na intenzivní péči pacientku ve vážném stavu. Ležela u nás pár hodin, když mi s námahou, těžce se jí dýchalo a mluvilo, řekla, že nejvíc lituje toho, že se nenechala očkovat,“ popsal. Británie nyní čelí náporu nové varianty covidu-19, varianta objevená v listopadu v Jihoafrické republice je známá pod názvem omikron.

Denní přírůstky přesahují 80 tisíc pacientů, z úterý na středu Britové registrovali 89 022 nově nakažených. Vláda i lékaři vyzývají k očkování, případně přeočkování. „Zmíněná pacientka měla zcela zničené plíce, krevní tlak jí kolísal a my ji museli připojit na ventilátor. Bylo to s ní špatné,“ zdravotník podotkl, že s neočkovanými pacienty se potkává na oddělení JIP běžně.

Lékař: Hospitalizaci mohlo zabránit očkování

„Samozřejmě jsem s ní soucítil a bylo mi líto, že je v tak vážném stavu. Smrtelné onemocnění je strašná věc a za ta léta na intenzivní péči jsem jich viděl mnoho. Nicméně v jejím případě bylo utrpení zbytečné, dalo se tomu zabránit očkováním. Šlo o padesátnici. Měla být plně očkovaná a vlastně i po posilovací dávce,“ objasnil konzultant.

„Pokud by byla na vakcínách, trávila by předsváteční dobu v kruhu rodiny a přátel, nebojovala by u nás o život,“ domnívá se lékař. „Ano, soucítím s ní, zároveň mě její případ frustruje,“ s podobným poznatkem přišel další pracovník z intenzivní péče Michael Bartley, který slouží v londýnské nemocnici King's College Hospital. „80 až 90 procent lůžek zabírají neočkovaní pacienti,“ uvedl Bartley.

„Tato statistika se rozhodně nevztahuje jen na Londýn, totéž vidím u nás na jihu Anglie,“ řekl lékař pro Daily Mail. „Skoro všichni v sekci JIP, kterou mám na starost, jsou neočkovaní,“ doplnil. „Jde o pacienty, kteří vyžadují péči 24 hodin denně. Navíc jejich hospitalizace stojí vysokou částku, za den to činí 44 tisíc korun,“ upozornil zdravotník. Státní zdravotní systém NHS je pod obrovským tlakem, lékaři musí odkládat zákroky a jsou nuceni se soustředit na případy covidu-19.

„Jsem si jistý, že nastalá situace povede k dalším tisícům zbytečných úmrtí,“ prohlásil konzultant. „Uběhly už téměř dva roky od vypuknutí pandemie, je nutné, abychom situaci dostali pod kontrolu. Potřebujeme, aby jednotka intenzivní péče byla volná pro pacienty, u kterých se kritickému stavu nedalo předejít,“ tvrdí zdravotník.

„Mají na rukou krev“

„Vakcinace jasně ukázala, že je schopná snížit závažnost průběhu covidu i riziko smrti. I přes tato fakta se lidé stále odmítají nechat očkovat. Myslí si, že se bez očkování obejdou, nebo věří dezinformacím, které šíří antivaxeři a konspirátoři na sociálních sítích,“ navázal. „Mají na rukou krev. Oni sami a hlavně jejich příznivci riskují životy a ohrožují i své blízké. Celou naši zemi v podstatě drží jako rukojmí, jsou to oni, kvůli nimž přišly další restrikce a kvůli nimž hrozí další lockdown,“ rozčílil se lékař.

„Na začátku pandemie naše nemocnice, jako i jiné, připomínala válečnou zónu. I přes naši snahu se u nás zdvojnásobil počet úmrtí. Spal jsem v nemocnici, často totiž ani nebyl čas jít domů. Pořád před očima vidím obličeje ztrhaných sester, otoky od ochranných brýlí, připomínaly mi piloty stíhaček Spitfire z 2. světové války,“ zavzpomínal. „Od té doby se díkybohu mnohé změnilo. O covidu a jeho léčbě víme víc, máme vakcínu. Jenže vědci zase předpovídají černé týdny kvůli mutaci,“ dodal lékař.

„Přibývající případy omikronu se zatím nepropsaly do nemocnic. Někteří moji neočkovaní pacienti mají nějaké preexistující zdravotní problémy, další byli celý život zdraví a aktivní. Věkově spadají do různých skupin, řada z nich jsou třicátníci a čtyřicátníci,“ vylíčil situaci v nemocnici.

Frustrace a vztek

„Někdo z nich zemře a jejich poslední okamžiky bych nepřál nejhoršímu nepříteli. Smrt na covid není nic pěkného. Nemluvě o dopadu na bližní oběti, rodině a blízkým to zlomí srdce,“ uvedl zdravotník. „Je pro mě čím dál těžší vnímat úmrtí u neočkovaných jako tragédii. Tolik z nich litovalo toho, že se nenechali očkovat. Rodiny pacientů prosily, abychom jejich milované očkovali, nedocházelo jim, že už v tom daném momentě bylo pozdě,“ vypověděl.

„A pojďme si to říct upřímně: Podle Hippokratovy přísahy musím svou péči poskytovat i neočkovaným, jenže je těžké u toho nepociťovat vztek, frustraci, beznaděj. Dostala je sem jejich nezodpovědnost a sobectví,“ řekl lékař. „Jako lékaři si nevybíráme, koho budeme léčit a koho ne,“ dodal. „Někteří neočkovaní lidé jsou, nadneseně řečeno, pouze ignorantští, jiní jsou však sobečtí,“ podotkl lékař.

„Ano, jsme svobodná společnost a každý dospělý člověk má právo odmítnout léčbu, i když by mu zachránila život. Pojďme si říct jednu jasnou věc: Ten, kdo odmítá očkování, by měl být připraven čelit následkům svého rozhodnutí,“ prohlásil drsně jihoanglický lékař. „To je důvod, proč stoprocentně podporuju zavedení covidových pasů,“ na závěr zmínil, že pacientka, o které se zmínil v úvodu, covidu-19 podlehla.

Video  Viděl jsem umírat seniory, které od očkování odradily jejich děti, říká primář Straka  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

mycmelak ( 23. prosince 2021 18:48 )

Omlikron by taky mohl byt klic... pokud nevymysli neco silnejsiho😑😐😬

mycmelak ( 23. prosince 2021 18:46 )

💰💳💲💵💴💶💷

mycmelak ( 23. prosince 2021 18:44 )

Uz to nehul, preskakuje ti tu anglictina divna s cestinou(taky nic moc) jinak kdybys nebyl linej sasek videl bys photoo na google

mycmelak ( 23. prosince 2021 18:42 )

Zase blaboly, uz mne nebavi ta masirka, o anti vaxxich kdyby radši namisto tehle sracek psali o skutecnosti, ne prazdne kydy nasi hnidi

slafa ( 23. prosince 2021 15:03 )

Tento doctor by se mel venovat jinnemu zamestnani,detska ryma mu zamotala hlavu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud