Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

V karanténě a na pokraji zoufalství. Britům nemá kdo rozvážet potraviny na Vánoce

Autor: sova - 
23. prosince 2021
12:33

Letošní nedostatek řidičů ve Velké Británii, který se dotýká i rozvážkových služeb, působí potíže početnému množství tamních obyvatel, kteří musí být z epidemických důvodů v izolaci. Někteří jsou odkázáni v otázce potravin jen a pouze na dovoz ze supermarketů a mnohé z nich to v souvislosti s blížícím se Štědrým dnem vede k úvahám, že ke sváteční tabuli zasednou místo k obvyklým a tradičním pokrmům například k cereáliím. Právě ty jsou často to jediné, co mají kvůli tenčícím se zásobám ve spíži. Píše to britský list Daily Mail.

Doručovací termíny, které jsou zákazníkům rozvážkových služeb k mání, bývají v těchto dnech až na vzácné výjimky obsazené klidně i do konce roku. To je případ například nejoblíbenějších řetězců Tesco nebo Sainsbury's.

Jedna učitelka základní školy ve Skotsku uvedla, že všechny doručovací sloty supermarketu Asda jsou „vyprodané na několik dní dopředu“ a ona je přitom uvězněná doma v izolaci s devítiměsíčním dítětem.

Zboží dorazilo, to zásadní ale často chybělo

Jiná uživatelka z Oxfordu na twitteru glosovala: „Právě jsem byla pozitivně testována na covid-19 a první dostupný slot pro doručení z Tesca je 4. ledna. To mi do té doby skončí karanténa. Dostaňte mě někdo z tohohle bezútěšného ostrova.“

Ostatní, kteří měli to štěstí a dodávka s jídlem k nim dorazila, měli ale problém s obsahem jejich objednávky. Často se totiž stalo, že v ní chybělo to nejdůležitější – krocan. Ten je na ostrovech štědrovečerní tradicí. Podle svědectví některých naštvaných zákazníků mnohé řetězce – ve snaze nezklamat úplně – tuto položku nahrazovaly například kuřecím masem. Jiné obchody přiložily k objednávce omluvnou kytici nebo podobné zboží.

Vánoční dárek od vlády

Ve středu britská vláda oznámila, že dobu karantény v případě kontaktu s pozitivně testovaným zkracuje na týden město původních deseti dnů. Podmínkou je samozřejmě i nadále negativní test. I tak ale úřady důrazně doporučily lidem, kteří sedmý den opustí samoizolaci, aby omezili blízký kontakt s ostatními lidmi v přeplněných nebo špatně větraných prostorách a pokračovali nejlépe v práci z domova.

Předsváteční zkrácení karantény v Británii mimo jiné znamená, že si více než 280 tisíc lidí, kteří byli na covid-19 pozitivně testováni ve dnech 15., 16. a 17. prosince, podle nových pravidel bude moci užít Vánoce společně s blízkými.

Video  Jak zvládnout Vánoce abychom se nezbláznili a přestat je brát jako vrcholový sport  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud