Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Zataženo, déšť 19°C

Očkování v O2 areně? Babiš chce nejdřív prověřit kapacitu stávajících center, pak se rozhodne

Autor: jza, ČTK - 
3. prosince 2021
11:37

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se v pátek na tiskové konferenci vyjádřil k opětovné možnosti zřídit v pražské O2 areně očkovací centrum proti covidu-19, jak vládě tento týden nabídla skupina PPF, které vysočanská hala patří. „Nejdřív uděláme analýzu všech očkovacích center v Praze a potom bude rozhodnuto, jestli tuhle nabídku využijeme,“ řekl Babiš.

„Potřebujeme se znovu dostat na velkou kapacitu očkování. Čeká nás velká výzva, a to naočkovat třetí dávkou 1 540 000 občanů ve věkové kategorii 18+,“ řekl na úvod Babiš. Nabídku zřídit očkovací centrum v O2 areně zatím nepřijal ani neodmítl – to se rozhodne až po zamýšlené analýze kapacity očkovacích center. Těch je v Praze celkem devět. 

Kapacita 110 tisíc lidí denně

V červnu byla celorepubliková kapacita očkování téměř 150 tisíc dávek denně. Minulý týden v pátek dostalo podle Babiše vakcínu 68 000 lidí a teď ve čtvrtek už 80 600. Kapacita všech center je podle Babiše aktuálně 110 tisíc. V současnosti má termín na očkování první, druhou a třetí dávkou 465 tisíc lidí a přes 86 tisíc lidí na termín čeká, dodal premiér v demisi. V Praze je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kapacita očkování 20 tisíc dávek denně a využitá je zatím z poloviny.

Pokud by očkovací centrum v O2 areně bylo zřízeno, probíhalo by v druhém patře haly, kde se na ploše 4677 m2 nachází 18 nově zrekonstruovaných konferenčních místností. „Ty prostory jsou velice dobré, ideální pro to, abychom mohli projekt znovu zrealizovat,“ uvedl Babiš.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek řekl, že vedení pojišťoven si plně uvědomuje vážnost situace. „Máme potřebu navýšit kapacity, abychom umožnili třetí i první dávku aplikovat co nejrychleji,“ uvedl. Pojišťovny podle něj chtějí poskytnout očkovacím centrům finančním stabilitu. Pojišťovny se podle něj také dohodly,že budou i nadále bonifikovat praktické lékaře. „Je na místě umožnit očkování i v rámci ambulantních specialistů, pokud o očkování mají zájem,“ dodal.

Mluvil také Radek Mounajjed z iniciativy Lékaři pomáhají. „Máme 1 016 dobrovolníků, z toho je 621 lékařů. Hlaste se dál,“ vyzval zdravotníky. Věří, že tato aktivita pomůže očkovacím centrům.

O nabídce O2 areny pro účely očkování informovala PPF tento týden. „Skupina PPF je připravená poskytnout státu prostory pro znovuvybudování očkovacího centra v O2 areně, a to za stejných podmínek, jako tomu bylo v minulosti, tedy pouze za symbolické nájemné,“ uvedla skupina v úterý na Twitteru.

Od letošního května do září provozovala očkovací centrum v přilehlé menší hale O2 universum Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Za pronájem zaplatila symbolických 1000 korun. Případné očkovací centrum v O2 areně by ale ÚVN nyní provozovat nemohla. Situace je totiž podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke naprosto odlišná. „Personál je plně vytížen péčí o pacienty s onemocněním covid-19, testováním na přítomnost viru SARS-CoV-2 včetně laboratorního testování,“ řekla mluvčí v úterý.

Video  Šéfka asociace sester Šochmanová: Odmítači mezi zdravotníky jsou obrovsky nekolegiální. Povinné očkování má logiku.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

zada ( 3. prosince 2021 13:40 )

Babiši a vládo, a co třeba tohle?
To se týká i vašeho "povinného" očkování, a očkování dětí ..... co vám vláda nařizuje.....
bezpres­su.new­s/vi­dea/f­enome­nalni-projev-v-evropskem-parlamentu/....
bezpres­su.new­s/edu­kativ­ni/glo­balni-predatori-kteri-stoji-za-hruzovladou-covidu/

trintin ( 3. prosince 2021 13:06 )

Prozatím by báči mohl očkovat v Čapím hnízdě a když z toho nevytříská žádné evropské dotace, akci přesunout do O2.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa