Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Očkujeme pro peníze? Jak směšné, zlobí se praktik Ivo Faflík (31)! A varuje před »léky« z internetu

Autor: Michaela Kalkusová, Kateřina Baranová - 
30. listopadu 2021
16:02

Rizika související s očkováním v porovnání s riziky, která způsobí onemocnění covid. A jak moc se doktorům »vyplatí« očkovat? Své zkušenosti s pandemií popsal praktický lékař Ivo Faflík (31) z Českých Budějovic. Rozebral také některé mýty, které kolem očkování panují. 

O nežádoucích účincích

„Moje osobní zkušenost i statistiky mluví jasně. Očkování má smysl. V současné době mám 2100 pacientů, z nichž bude cca 70 procent očkovaných. Ani jeden z těchto pacientů neměl žádnou závažnou nežádoucí reakci. To bohužel nemůžu říct u lidí, kteří covid prodělali – někteří z nich už tady nejsou. Drtivá většina lidí ve vážném stavu jsou nyní neočkovaní,“ popisuje. Když v nemocnici skončí očkovaný člověk, je podle něj až o 30 let starší než jeho spolupacient, který si vakcínu nenechal píchnout.

O nesmyslech na sociálních sítích

„V dnešní době jsme se dostali do situace, že kdokoli si něco vycucá z prstu a pošle to na sociální sítě, je to považované jako fakt. Aneb jak vznikají hoaxy a nepodložené nesmysly, které vyvolávají pouze nepodložené obavy. Kdybych to měl brát vážně, tak vakcína je plná těžkých kovů, čipů, zrychluje stárnutí, dělá neplodnost. Pokud bych si teď vymyslel, že i impotenci a poslal to poutavě na internet, tak se vsaďte, že se to uchytí.“

O penězích pro praktiky za očkování

Velmi často se na sociálních sítích objevuje tvrzení, že praktičtí lékaři nutí pacienty k očkování, protože za něj mají peníze. „Potvrzuji, že za očkování covid, jako za každé jiné očkování a jiné zdravotní úkony, máme peníze. Ale upřímně, ty peníze, co za to máme, se absolutně nevyplatí za čas, co s tím trávíme. Ten čas pak nemůžeme věnovat jiné péči, za kterou jsme, světe div se, také placeni,“ reaguje doktor Faflík.

O dopadech na zdraví

„Svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Zase jsme se dostali do situace, kdy rozhodnutí některých lidí se neočkovat zaplnilo nemocnice a donutilo omezit zdravotní péči pouze na akutní. Takže opět budu mít pacienty, kteří budou čekat víc než rok na operaci. Opět se omezí vyšetřování neakutních věcí, z kterých se postupem času stanou akutní – a některé bohužel nedopadnou dobře,“ konstatuje lékař smutný fakt.

O JIP a zdravotním pojištění

Ivo Faflík si všímá také toho, že nakažení »bojovníci za svobodu«, kteří se dostanou do vážného stavu, o sebe ochotně nechají pečovat zdravotníky na jednotkách intenzivní péče (JIP). „Argument, že si celý život platí zdravotní pojištění, je úsměvný. Dva týdny na JIP ho vypotřebují za celý jejich pracovní život i s rezervou. A kde je pak ostatní péče během zbytku života – léky na tlak, úrazy, bolesti zad. Na čí úkor ji budou čerpat?“ ptá se.

O tom, kdo končí ve vážném stavu

Že ve vážném stavu jsou hlavně obézní a nemocní lidé, platí z většiny. „Osobně podporuji, ať lidé primárně pracují se svým životním stylem. Kdo z vás nemá nějakého nemocného a obézního kamaráda? A teď mu řekněte, že byste ho klidně nechali umřít, že si za to může sám. Pořád to nemění nic na faktu, že když vezmeme očkovaného člověka vs. neočkovaného ve srovnatelném zdravotním stavu, očkovaný má mnohem menší šanci úmrtí v souvislosti s kauzou covid, i když započítám možné nežádoucí účinky vakcíny,“ uvádí praktický lékař.

O »nedotknutelnosti« mladých

„Jsem mladý a zdravý, mně to nic neudělá. To si myslela část těch, kteří jsou nyní na JIP s plicní ventilací. Spousta z nich to nepřežije. Spousta z nich už bude mít doživotní následky na plicích. Kolega z oddělení ARO mi zrovna vyprávěl o takové slečně, ročník 1988. Zatím není jisté, jestli přežije.“

O protilátkách po prodělání nemoci

„Co je mi známo, v současné době neexistuje seriózní studie, která by určila dostatečné množství protilátek, které vás ochrání. Dokonce ani nevíme, jestli je nějaká spojitost – pokud jich mám víc, jsem na tom lépe než člověk, který jich má méně,“ vysvětluje Ivo Faflík, proč by se měli očkovat i lidé, co onemocnění prodělali.

O zátěži zdravotníků

Ivo Fafík má jako praktický lékař asi dvakrát více práce než před pandemií. „To jsme na tom stále výrazně lépe než kolegové v nemocnicích,“ říká. Ti jsou navíc i přes oběti, které své práci přináší, často terčem urážek na internetu.          

O »lécích« z internetu

„V současné době jsou léčebné možnosti covidu v ambulantní sféře hodně omezené. Spousta léků na internetu nejsou léčba lege artis. Nejen, že hodně pravděpodobně nebudou fungovat, ale také vám můžou dost výrazně ublížit. A zodpovědný za to bude samozřejmě lékař, který neindikovaný lék předepsal,“ popisuje rizika Fafík.             

Video  Koronavirus: Varianta omikron  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Stano1963 ( 1. prosince 2021 19:29 )

od března 2021 bylo umožněno Pfizer skladovat 14 dnů v běžné mrazničce

Stano1963 ( 1. prosince 2021 19:28 )

v nemocnicích to není na všech odděleních zase tak hrozné, tak zbytečně nestrašte

Stano1963 ( 1. prosince 2021 11:38 )

v nemocnici bude mít lékař větší klid než jako praktik. Pro prachy očkovaly očkovací centra, O2 aréna zdarma, vojáci placení z daní, takže dobrý výdělek pro ÚVN, aby měli na prémie. Když se jim to nevyplácelo, hodili očkování na praktiky, dnes to vypadá na kšeft, tak do toho nemocnice jdou zase

Stano1963 ( 1. prosince 2021 10:23 )

Čína zakoupila licenci na mRNA vakcíny někdy na začátku roku 2021, pro své papaláše

Stano1963 ( 1. prosince 2021 10:21 )

pronájem ordinace u nás od 30 000 Kč, pronájem parkování další peníze, plus energie atd, plus plat a odvody za zdravotní sestru, stačí si to spočítat

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa