Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Povinné očkování seniorů praktici spíš odmítají. A jak by trestali dezinformátory mezi lékaři?

Autor: ČTK, ula - 
13. prosince 2021
05:00

Vyhláška o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let vyšla ve Sbírce zákonů v pátek minulého týdne. Povinnost být očkován má pro tyto skupiny platit od 1. března 2022. Nastupující koaliční vláda ale s povinným očkováním seniorů nesouhlasí a slibuje, že vyhlášku okamžitě zruší. Kandidát na ministra zdravotnictví příští vlády Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve řekl, že nesouhlasí s povinným očkováním podle věku, u profesí bude záležet na stanovisku profesní organizace. Blesk Zprávy oslovily praktické lékaře, co říkají na možnost očkování vybraných profesí a jak se staví k očkování seniorů.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl povinné očkování pro zdravotníky včetně studentů medicíny, zdravotnických škol a ostatních zaměstnanců zdravotnických zařízení. Povinnost má platit také pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky.

Předseda lidovců Marian Jurečka ale v neděli 5. prosince v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že nastupující vláda takovou vyhlášku nemůže akceptovat a očkování pro lidi nad 60 let zruší. Pokud některé profesní skupiny budou s povinným očkováním v jejich oblasti souhlasit, vláda jim vyjde vstříc.

Proti povinnému očkování lidí nad 60 let se postavila Česká vakcinologická společnost. Podle ní to není spravedlivé vůči této věkové skupině. „Jsme přesvědčeni o tom, že je to správná cesta i vzhledem ke statistikám. Vidíme, že zejména lidé v tomto věku končí v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče. Tam musíme zaměřit svou snahu, abychom zabránili dalšímu opětovnému přehlcení nemocnic,“ uvedl Vojtěch.

Praktici: Očkování profesí? I úředníci a obchodníci

Blesk Zprávy oslovily praktické lékaře, kteří momentálně očkují své pacienty proti covidu-19, včetně posilujících třetích dávek s dotazem, jak se dívají na povinné očkování nejen seniorů, ale také na očkování profesních skupin.

„Já jsem proti povinnému očkování, ani si příliš nedokážu představit, jak to vymáhat,“ uvedl  MUDr. Jiří Bartoš, praktický lékař z Moravské Nové Vsi a člen výboru Sdružení praktických lékařů, a pokračoval: „Spíše nesouhlasím ani s očkováním profesních skupin. Osobně ale nechápu, proč se například zdravotník nenechá očkovat. Pokud někoho z pacientů nakazí, tak je to samozřejmě špatně, ale je mu to bohužel nemožné dokázat. Pokud ale sám onemocní a pak skončí na intenzivní péči, tak pro to příliš pochopení nemám, protože jako zdravotník by měl chápat význam očkování.“

„U zdravotníků by mělo být povinné jednoznačně - jestliže má léčit, tak je špatně, když potenciálně může ostatní pacienty ohrožovat. Takže stejně, jako je povinné očkování proti žloutence, mělo by být i proti covidu. U dalších profesí si myslím, že je to správné, jestliže se člověk vyskytuje v úzkém kontaktu s lidmi, kteří jsou ohrožení na zdraví. Také by si stát měl stanovit, zda například povinné očkování není vhodné u složek systému krizové infrastuktury - kdyby chtěl mít tyto lidi k dispozici a schopné zasahovat, když nastane krize,“ řekl pro Blesk Zprávy MUDr. Cyril Mucha, praktický lékař z Prahy a člen výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

„Jsem proti povinnému plošnému očkování. U profesních skupin nemám až takové výhrady. Povinné očkování mi tady dává smysl u profesí, ve kterých se přichází do častého a blízkého kontaktu s lidmi. Což může znamenat nejen medicínský personál nebo policii, o kterých se často hovoří, ale například i obchodníků nebo některých úředníků,“ myslí si MUDr. Josef Štolfa, praktický lékař z Prahy a člen výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Povinné očkování seniorů? Spíše ne

A jak se dívají praktici na povinné očkování lidí nad 60 let?

„Ty, co jsou pevně rozhodnutí, stejně nepřesvědčíme, možná kdybychom je vzali na ARO, nebo tam sami leželi, tak by to pochopili. Ale nařizovat povinné očkování jen vyvolá opačnou reakci a lidé se spíš začnou vzpírat. Bohužel se tady promrhala spousta času na jaře a v létě, kdy měla běžet kampaň. V tom vidím velký dluh, ale moc nevím, jak to dohnat. Není ale možné to vzdávat,“ říká k povinnému očkování lidí nad 60 let MUDr. Bartoš.

„Tady by měla být spíše jasná pozitivní kampaň, která znovu vysvětluje přínosy a význam pro ochranu rizikové populace. Pro povinnost bych nebyl, spíše dál vysvětloval lidem v této skupině, jak neočkováním nejenže ohrožují sebe, ale i ostatní a celý zdravotní systém tou zátěží opravdu velmi trpí,“ domnívá se MUDr. Mucha.

Poněkud jiný názor má ale MUDr. Štolfa: „U této skupiny jsem spíše pro, ale vzhledem k rizikovosti bych ji určil spíše od 65+. Samozřejmě jsou tam zase výjimky, například u lidí, kteří mají nějaké medicínské důvody, ze kterých pro ně vakcína není vhodná.“

Dezinformátoři mezi lékaři? Sebrat jim licenci

Tvrdě by MUDr. Jiří Bartoš zasahoval vůči těm lékařům, kteří šíří dezinformace o očkování nebo covidu-19.

„U nich bych byl nekompromisní, sebral jim licenci a vyloučil je z komory, aby nemohli vykonávat klasickou medicínu a lidé nebyli uvádění v omyl, protože jsou pro ně lékaři autority,“ řekl Bartoš. Zároveň se diví, proč stát nezasahuje proti lživým kampaním na sociálních sítích a internetu.

„Pokud si vezmeme paralelu s příspěvky, které vzývají náboženskou nenávist nebo propagují zločinné režimy, tak zasahuje, ale tady se šíří obrovské ohavnosti o účinnosti a negativních důsledcích vakcín nebo covidu samotném a nikdo s tím nic nedělá,“ podivuje se praktik.

Video  Vojtěch hájil povinné očkování vybraných skupin: Je to jediná cesta z této krize  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

krapotkin ( 13. prosince 2021 10:46 )

Co jsi si zvolil, to máš. Já tyhle zloděje nevolil.

ANOrozkradanidotaci ( 13. prosince 2021 09:58 )

Vzhledem k tomu, že řada "lékařů" věří homeopatikům, lze pochybovat o jejich znalostech.

Jirik-ta ( 13. prosince 2021 09:49 )

Pokud lékař doporučuje ve své léčebné praxi léky, léčebné prostředky a zdravotní
pomůcky, nesmí se řídit komerčními hledisky, ale výhradně svým svědomím a prospěchem
pacienta. avenier-cz no a jsme na svých.
Pokud lékař doporučuje ve své léčebné praxi léky, léčebné prostředky a zdravotní
pomůcky, nesmí se řídit komerčními hledisky, ale výhradně svým svědomím a prospěchem
pacienta.

žanyn ( 13. prosince 2021 09:43 )

JE ÚČINNOST RNA VAKCÍNY LEŽ?
Tvrdilo se, že RNA vakcíny jsou svým způsobem účinku přínosem pro boj s viry, Ovšem pro každé nové mutace se doporučuje nová dávka vakcíny, což je pomalu každý druhý měsíc. Pak se ovšem můžeme ptát k čemu nová vakcína. když totéž umí ta stávající na chřipková onemocnění. Ta je založena na oslabeném viru a s novou mutací se upravuje. A tedy je to totéž, co se nám prezentuje dnes dávno vyzkoušené vakcíny a bez oné genetické RNA a možných neznámých dopadů...

Jirik-ta ( 13. prosince 2021 09:40 )

je tu hypokratova přísaha. Takže je to jasný. Celý S-protein je zodpovědnou molekulou za patologické projevy infekce covid-19. Přitom neexistuje kontrola nad mírou exprese S-proteinu po vakcinaci mRNA vakcínou - z toho plyne, že u pacientů s vysokou mírou exprese S-proteinu dojde k příznakům shodným s infekcí.
1. Neexistuje kontrola nad místem exprese S-proteinu - z toho plyna zasažení různých tkání a orgánů.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa