Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Velký převoz 19 pacientů s covidem z Brna do Prahy: Čtyři lidé jsou na plicní ventilaci

Autor: ČTK, sova - 
24. listopadu 2021
18:23

Armáda ve čtvrtek přepraví pacienty s koronavirem z dvou přetížených fakultních nemocnic v Brně do Prahy. Jde o čtyři pacienty na umělé plicní ventilaci a 15 dalších nemocných s covidem-19. Cílem je alespoň částečně uvolnit kapacitu, řekl ve středu novinářům krajský koordinátor intenzivní péče Vladimír Šrámek. Nejvíce chybí odborný personál.

Pacienti podle informací ČTK zamíří do šesti nemocnic v Praze, například do Motola, na Bulovku, do vojenské či vinohradské nemocnice.

Nejvíce pacientů by měla převzít motolská nemocnice, která ve středu oznámila, že od pondělí zastaví veškeré plánované operace. Nemocné v nejtěžším stavu přepraví armáda vrtulníky, ostatní povezou sanitky.

Video Hejtman Jan Grolich oznámil převoz 19 covid pacientů z Brna do Prahy - Zdeněk Matyáš

Česko podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) potřebuje plošná opatření kvůli šíření covidu-19. Situace na jižní Moravě je podle něj kritická a svou závažností přesahuje hranice kraje, což potvrzuje i plánovaný převoz pacientů. Zasahovat pouze lokálně či regionálně tak podle hejtmana ztrácí smysl.

Grolich: Musí přijít restriktivní opatření

Grolich apeloval na veřejnost, ať se chová zodpovědně, a na vládu, ať přijme konkrétní opatření, která omezí šíření viru. Jsou podle něj potřeba jasná pravidla, která budou platit napříč kraji. Pokud se něco zakáže na Moravě, ale bude to dál možné v Čechách, lidé pojedou tam, a ještě se tak zrychlí šíření viru, míní Grolich.

„Buďme trpěliví, zodpovědní, uvidíme, co vláda udělá v pátek. Já ji prosím, ať už doopravdy něco udělá,“ řekl hejtman. „Musí přijít restriktivní opatření, nejen kosmetické úpravy těch stávajících,“ doplnil.

Úplný lockdown podle Grolicha zatím není nezbytný, je ale potřeba výrazně omezit sociální kontakty a mobilitu lidí. Podobný názor má i Šrámek, otazník podle něj visí například nad vánočními trhy a dalšími adventními akcemi. Města by měla dostat jasný pokyn, zda je mají organizovat, nebo ne.

Nejhůře je na tom Fakultní nemocnice Brno

Převoz z Brna do Prahy čeká podle Šrámka dva pacienty v těžkém stavu z Fakultní nemocnice Brno a dva z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Dalších 15 nemocných, jejichž stav není tak závažný, bude z Fakultní nemocnice Brno. Obě brněnská zařízení tak získají alespoň nějaká volná lůžka a budou moci v případě potřeby pomoci menším jihomoravským nemocnicím.

„Naše nemocnice je daleko nejvýznamněji zasažena celou tou záležitostí. Stávající stav by už ohrožoval možnosti poskytování specializované a superspecializované péče ve Fakultní nemocnici Brno,“ řekl ČT ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba.

Video Hasič Martin Šimčík vypomáhá od pondělí na covidovém oddělení ve FN u svaté Anny - Zdeněk Matyáš

slafkins ( 24. listopadu 2021 21:54 )

DUKAZY o Ockovani http­s://ww­w.bit­chute­.com/v­ideo/h­jgY1rR­dXA52/

nespokojeny ( 24. listopadu 2021 20:48 )

Provokuješ!! Tak "blbej" nemůže nikdo být.

nespokojeny ( 24. listopadu 2021 20:47 )

Hnutí Chcípl PES plánuje také akce na Štědrý den, na Silvestra a příští týden spustí call centrum, kde chce radit lidem v pracovněprávních a dalších otázkách souvisejících s protiepidemickými opatřeními. Akce hnutí 17. listopadu na Staroměstském náměstí se podle odhadu policie zúčastnilo asi 10.000 lidí.

Kromě hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES se na pořádání akcí podílí řada dalších uskupení, například Trikolora, Svobodní, Švýcarská demokracie nebo Manifest.

Franta Sodom ( 24. listopadu 2021 19:32 )

S rymickou pres pul republiky, to jsou teda fory.
Az Landa prestane obtezovat sveho kohouta tak by to mohl zhudebnit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa