Pražské nemocnice odložily kvůli covidu až polovinu plánovaných operací. Jde o tisíce zákroků
Už to bude bezmála rok, co v Čechách propukla pandemie koronaviru. Její vliv na chod země je bohužel značný, a pocítily to také pražské nemocnice. Ty v důsledku koronaviru musely za rok odložit zhruba polovinu naplánovaných operací. Jde o tisíce zákroků, které nebyly akutního rázu.
„Neodkladné operace probíhaly samozřejmě po celý rok, ale také byla období, kdy jednodušší a odložitelné operace poklesly až na polovinu,“ uvedla vedoucí oddělení marketingu a PR Fakultní nemocnice Motol Ludmila Šimáčková. V Motole za běžné situace provedou asi 120 operací denně, asi 60 procent z nich jsou podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové neakutní zákroky. Často jde o operace ortopedické nebo gynekologické. V roce 2020 lékaři podle Šimáčkové provedli o 4195 méně operací než v roce 2018.
Polovina
Zhruba polovinu zákroků s výjimkou těch urgentních odložili i ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), sdělila mluvčí Marie Heřmánková. Podle ní šlo o stovky případů, jejich konkrétní počet však není k dispozici. V Nemocnici Na Homolce se podle její mluvčí Martiny Dostálové snažili výpadky způsobené na jaře vynuceným omezením tzv. elektivní péče dohnat loni v létě.
V pracovní dny se podle Dostálové operovalo víc hodin a výjimkou nebyly ani operace o víkendech. Stejný postup plánuje nemocnice i v létě 2021, aby dohnala ztráty vzniklé omezením na podzim a v zimě. V roce 2020 zde lékaři provedli asi o 2500 plánovaných výkonů méně než o rok dříve. Jaké z toho pro nemocnici plynuly finanční ztráty, mluvčí Homolky neuvedla.
Omezení nemocnic
Nařízení ministerstva zdravotnictví o omezení péče platilo od poloviny března do poloviny dubna 2020 a poté opět zhruba měsíc od poloviny října. Nemocnice nesmí přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči ani nyní, a to od 31. prosince. Právě plánované operace přitom přináší nemocnicím nejvíce peněz. Například finanční ztráty Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) odhadl její ředitel Petr Arenberger k podzimu 2020 na zhruba 100 milionů korun. Ztrátu částečně pomáhalo kompenzovat například provozování odběrových míst na covid-19 v areálu FNKV.
Náklady na pomůcky, karanténa
S nákazou covidem-19 se pojí i vyšší náklady na ochranné pomůcky, jak uvedla za VFN Heřmánková. Podle ní však VFN finanční ztráty vzniklé v minulém roce nezaznamenala. „Naše výkonnost dosáhla na limit kompenzační vyhlášky. Navíc máme výnosy za bonifikace covid-pacientů,“ řekla mluvčí. V motolské nemocnici podle Šimáčkové provozní náklady kvůli covidu-19 stouply, a to o 314 milionů korun.
S vyššími počty hospitalizovaných pacientů nakažených koronavirem se nemocnice v Praze potýkají od října 2020. V Motole za posledních 12 měsíců podle Šimáčkové hospitalizovali zatím 1760 lidí s covidem-19, ve VFN jich bylo podle Heřmánkové 1050. Zatímco na jaře a v létě se počty pacientů s covidem v pražských nemocnicích pohybovaly v jednotkách nebo desítkách případů, tak od října 2020 do ledna 2021 je v Motole průměrně 360 takto nakažených pacientů a ve VFN zhruba 200.
Nemocnice se potýkají i s tím, že řada zaměstnanců je v karanténě nebo v izolaci. Nejvíce jich v pražských nemocnicích bylo rovněž na podzim. Podle dřívějších informací však fakultní nemocnice v Praze během minulého roku nedostatkem personálu netrpěly. Podle Šimáčkové navíc od doby aplikace očkovací látky zdravotníkům počet lékařů a sester v izolaci nebo v karanténě klesá. V mnohých nemocnicích pomáhali dobrovolníci zvláště z řad studentů medicíny.
Nechápu proč nevyužili tu slavně otevřenou COVID nemocnici ,co za velký peníze dotáhli z Hradce ?Už před první válkou byly cholerový baráky a nemocnice fungovaly. Tak teď mohly být COVIDOVý.Je to jen velikej podvod na lidi a někdo se nehorázně obohacuje. Komu pak asi prospěje že je všechno pozavíraný a podnikatelé krachují?