Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Jižní Moravu drtí koronavirus: Prevence rakoviny zrušena! Nemocnice zahlceny

Autor: jn - 
24. listopadu 2021
13:48

Situace na jihu Moravy je více než tristní. Masarykův onkologický ústav v Brně zrušil počínaje středou až do konce roku placené preventivní onkologické prohlídky, FN Brno stáhla plánované operace na polovinu a nemocnice v Kyjově vyhlásila hromadné postižení osob. Dochází síly zdravotníků i lůžka…

Důvodem je epidemická situace a s ní spojený nedostatek zdravotnického personálu. „Objednání nových termínů na placené prohlídky je do odvolání zastaveno,“ uvedl Masarykův onkologický ústav, největší tuzemská nemocnice pro pacienty s rakovinou, na twitteru.

Jihomoravský kraj zůstává v Česku na prvním místě v počtu pacientů s covidem v nemocnicích, leží jich tam přes 900.

„Od úterý se počet nakažených na jednotkách intenzivní péče zvýšil ze 136 na 150,“ řekla mluvčí krajského úřadu Alena Knotková. Nejvíce pacientů, 180, leží ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích.

77 % na plicní ventilaci

Pacienty s koronavirem je v kraji obsazeno téměř 38 procent kapacity jednotek intenzivní péče (JIP). „Umělou plicní ventilaci má zavedenu 77 nemocných,“ upřesnila Knotková.

Přes 110 pacientů má svatoanenská nemocnice v Brně. Fakultní nemocnice Brno omezila v reakci na nedostatek personálu na 50 procent provoz operačních sálů. Z 25 jich využívá k operacím 13.

„Ve Znojmě je 74 pacientů, z toho devět na ARO,“ uvedla mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá. Břeclavská nemocnice má na standardních odděleních 62 pacientů, 17 je v intenzivní péči.

Stav hromadného postižení osob

Nemocnice v Kyjově vyhlásila v úterý odpoledne stav hromadného postižení osob. Kapacita ARO je tam téměř vyčerpaná. V praxi to znamená, že se nemocnice už téměř dostala do stavu, v němž se o pacienty na oddělení ARO, kteří potřebují plicní ventilaci, nemůže postarat odborně vyškolený lékař.

Původní kapacitu šesti lůžek ARO postupně kyjovská nemocnice rozšířila na 14, volná jsou jen dvě.

„Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž zdravotnické zařízení kvůli nedostatku zdrojů už neposkytuje zdravotní péči odpovídající běžnému standardu v České republice,“ vysvětlil ředitel největšího špitálu na Moravském Slovácku Lubomír Wenzl.

VIDEO: Jak funguje vakcína v našem těle?

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa