Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Vánoce na jižní Moravě: Strach z koronaviru, utajené rozsvěcení stromu i zrušený program

Autor: Hynek Zdeněk - 
25. listopadu 2021
14:07

Hodně rozdílně pojímají letošní Vánoce největší města na jižní Moravě. Zatímco někde kvůli obavám z šíření covid-19 zrušili slavnostní rozsvěcování stromu i kulturní program, jinde zůstávají věrni vánočním tradicím.

BRNO
Hlavní program se bude odehrávat na náměstí Svobody.  Zdobí ho jedle bělokorá, která vyrostla v Bílovicích nad Svitavou do výšky 13 metrů. Rozsvícení je naplánováno na pátek 26. listopadu. Radnice ale nechce, aby se v tu dobu zaplnilo náměstí a přesný čas proto nezveřejňuje.

Brno jinak zachovalo tradiční trhy a návštěvníci se mohou každý večer těšit na koncert od od jazzu a swingu přes funky, gospel, cimbálovou muziku až po koledy či Českou mši vánoční. „Středobodem náměstí se stane Zimní bar s nabídkou punčů, moštových nápojů i zázvorových drinků," uvedla Hana Novosadová z Turistického informačního centra.

ZNOJMO
Hlavním vánočním stromem ve Znojmě je 13 metrů vysoký smrk stříbrný, který vyrostl v Oleksovicích. Na Masarykově náměstí se rozsvítí v neděli 28. listopadu v 16.45. Krátce po rozsvícení se na náměstí uskuteční koncert Michala Hrůzy.

„Na náměstí bude dřevěný betlém v životní velikosti od řezbáře Martina Lichevníka a ohrada s živými ovečkami. Součástí budou i trhy se stánky,“ uvedla mluvčí města Soňa Bystřícká.


BLANSKO
V Blansku je letos vánočním stromem 12 let starý a 12 metrů vysoký smrk ztepilý, vyrostl v arboretu ve Křtinách. Na náměstí Republiky se rozsvítí v pátek 26. listopadu bez okázalostí a uvedení přesného času.

„Kulturní program jsme bohužel kvůli aktuálním opatřením vlády museli zrušit, nezveřejňujeme ani čas rozsvícení stromu. Ponechali jsme pouze vánoční trhy,“ uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková.

VYŠKOV
Ve Vyškově je letos vánočním stromem smrk ztepilý, který vyrostl v místní části Rychtářov do výšky 14 metrů. Na Masarykově náměstí se rozsvítí v neděli 28. listopadu bez doprovodného programu.

Strom i rozšířená vánoční výzdoba se rozsvítí v předem nestanovený čas v nedělních odpoledních hodinách bez doprovodného programu. O osudu dalších společenských akcí v centru města budeme dle vývoje situace včas informovat,“ vysvětlil mluvčí radnice Michal Kočí.

BŘECLAV
Břeclav je jediným okresním městem na jižní Moravě, která má Vánoční strom, který roste přímo v parku. Využívá ho již několik let. Jedná se o borovici vejmutku. Slavnostní rozsvícení je naplánováno na neděli 28. listopadu.

„Strom rozsvítíme v rámci bohatého kulturního programu mezi 15.00 a 18.30 hodinou. Přesný čas neuvádíme, aby nedošlo v jeden okamžik k výraznému naplnění náměstí,“ vysvětlila mluvčí radnice Jana Pelcová.

HODONÍN
Letošní vánoční strom pro Hodonín vyrostl přímo v katastru města. Je jím jedle ojíněná, která měří 16 metrů. Pokácena by byla i bez toho, že by se stala vánočním stromem. Její majitelé totiž chtějí na jejím původním místě stavět. Jedle stojí na Masarykově náměstí, kde se rozsvítí v neděli 28. listopadu.

„Z důvodu koronavirové situace nebudeme uvádět přesný čas rozsvěcení stromu. Návštěvníci se mohou samozřejmě těšit na tradiční vánoční prodejní stánky,“ ujistila mluvčí města Petra Kotásková.

VIDEO: Takto přivezlo koňské spřežení letošní vánoční strom pro Brno.

majke79 ( 25. listopadu 2021 16:47 )

Vánoce , jo ? To nebylo ani za války ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa