„Adventní trhy připravujeme už od jara, letos jsme je pro jistotu začali připravovat v podobném rozsahu jako loni a jak ukazuje vývoj posledních dní, bylo to dobře. Zatímco před pandemií bývalo na náměstí Svobody přes 60 stánků, letos jich bude stejně jako loni 45 a zimní bar. Důvodem je dodržení rozestupů mezi stánky, chceme také předejít tomu, aby se lidé kumulovali na jednom místě,“ uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Na Moravském nebudou

Méně stánků než obvykle bude na Zelném trhu, kde bude rozestavěno 90 stánků, před pandemií jich bývalo 120. Advent na Zelňáku pořádá městská část Brno-střed, stejně jako Advent u Jošta, který nahradí dřívější trhy na Moravském náměstí. Tam se letos trhy konat nemohou kvůli začínající rekonstrukci náměstí.

Oba pořadatelé vánočních trhů ale z programu škrtli slavnostní rozsvěcení vánočních stromů. „Na rozsvěcení stromu na náměstí Svobody chodí každoročně až deset tisíc lidí. Tomu se letos chceme vyhnout, proto jsme slavnostní rozsvěcení zrušili. Strom se rozsvítí v neurčenou hodinu dopoledne a lidi budeme zvát na první den na vánočních trzích, aby se jejich počet na náměstích v průběhu odpoledne a večera rozložil,“ uvedla Janulíková.

Jídlo i pití bude

V loňském roce bylo zakázáno na trzích konzumovat jídlo i pití, to letos neplatí. Pořadatelé ale počítají s tím, že se nařízení mohou zpřísňovat. Jedním z míst, kde budou lidé moci popíjet a jíst, budou předzahrádky restaurací. „Díky podpoře města Brna mají restauratéři předzahrádky zdarma,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Pořadatelé budu kontrolovat covidové certifikáty mezi prodejci i pořadatelským týmem, prostor trhů se bude každé dvě hodiny dezinfikovat a všude bude pro návštěvníky k dispozici dezinfekce na ruce.

VIDEO: Brněnští strážníci loni nazpívali vánoční koledy, aby pomohli nemocným dětem.

Video
délka: 02:31.08

Brněnští strážníci nazpívali vánoční koledy, aby pomohli nemocným dětem Městská policie Brno

Fotogalerie
10 fotografií