„Historicky byla Palmovka jedno z nejpodceňovanějších míst v Praze s potenciálem druhého Anděla,“ myslí si Filip Tittl, architekt z mezinárodní kanceláře UNIT architekti s.r.o. Jedná se prý o jedno z potenciálně nejdůležitějších center metropole. Nové náměstí vznikne okolo bronwfieldu před budovami nádraží. Samotný autobusový komplex zase předělají soukromí investoři na polyfunkční dům s byty a obchody za 1,2 miliardy korun.

Projekt výstavby náměstí si klade za cíl vytvořit prostor plný zeleně, který bude připomínat slavného spisovatele. Bohumil Hrabal se sice v Praze 8 nenarodil, ale strávil tu významnou část svého života. Náměstí bude plnit funkci univerzálního a veřejného místa setkávání obyvatel i kolemjdoucích. „Vrátíme místu lidskou hodnotu, kterou minulý režim významně zdevastoval,“ dodává Filip Tittl.

Atypický park

Náměstí bude svým vzhledem a funkčností připomínat spíše park, architekti zde chtějí vysázet co nejvíce stromů. Zruší se takzvané „teplené ostrovy“ a vznikne příjemný stín pro umístění laviček. Jelikož v některých místech začíná konstrukce metra již metr pod zemí, stromy nešlo umístit všude. Podobnou funkci budou plnit přístřešky pokryté trávou. „Chceme také pracovat s dlažbou, která vsakuje vodu,“ popisuje architekt David Tichý.

K finální podobě náměstí se vyjádřila široká veřejnost. Už před záměrem se obyvatelé snažili místo kultivovat například sběrem nedopalků. Ačkoliv se míra kriminality od jiných částí Prahy 8 razantně neliší, obyvatelé se tu necítí bezpečně. Během čtrnácti dnů se mohli lidé vyjádřit u participačního kontejneru nebo online. Dále probíhala sousedská setkání a workshopy. „Dostali jsme tisíce různých podnětů,“ říká jeden ze zastupitelů „osmičky“. Specializovaná firma se postarala o sociologický průzkum mezi lidmi. 

Na kafe i na záchod

Počítá se též s menší kavárnou, která vznikne v místě mezi dvěma výlezy z metra. I přes svůj malý rozměr v sobě bude snoubit mnoho různých prvků. Po obvodu povede skleněný plášť místo klasických stěn, součástí kavárny bude terasa s vyhlídkou do korun stromů a střecha s trávou. 

Kolem vyroste dřevěná paluba s předzahrádkou, přístřešek mimo kavárnu s místem pro sezení a plácek s herními prvky. „Zároveň z Palmovky zmizí šílený komplex budek pro řidiče autobusů. Zázemí pro šoféry se integruje do kavárny,“ doplňuje architekt. Nedílnou součástí bude sociální zařízení.

Socha nebude

Celé náměstí se stane poctou spisovateli Bohumilu Hrabalovi, na nějž budou odkazovat citlivě zvolené prvky přímo ve veřejném prostoru. Nebude to ale socha nebo jiná dominanta. Spisovatel si totiž nepřál, aby mu „holubi káleli na hlavu“. Odkaz na Bohumila Hrabala najde pozorovatel až na druhý pohled, skrývá se v detailu. Pražané se mohou těšit třeba na hodiny, které půjdou 82 let pozpátku od narození spisovatele.

Celé náměstí bude fungovat jako scénické vyjádření spisovatelova díla. S architekty na záměru pracoval umělec David Lang. Navíc vznikne kniha plná příběhů z nového náměstí. Osloveno bylo 12 slavných českých autorů. Každý napíše jednu část knihy. Zatím však probíhá „papírování“, do dvou let by se mohlo se záměrem reálně začít. „Předpokládáme, že bude hotovo do roku 2025. Když se zadaří, tak dříve,“ informuje Filip Tittl. Celá investice vyjde na částku okolo 80 milionů korun.

Video
Video se připravuje ...

PALMOVKA TEĎ! - Územní studie Youtube Palmovka TEĎ

Fotogalerie
26 fotografií