Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Neočkovaná žena (†37) zemřela po porodu, dcerku ani nepochovala. „Nechte se očkovat,“ prosí rodina

Autor: Darina Jíchová - 
9. listopadu 2021
05:00

Velká Británie má poměrně velké procento neočkovaných těhotných žen, odborníci už nastávající matky několikrát ujistili, že vakcína proti covidu-19 je bezpečná i pro ně. S prosbou, aby se těhotné nechaly očkovat, vystoupila i rodina sedmatřicetileté Saiqy Parveenové z Birminghamu. Žena zemřela několik týdnů po porodu své páté dcery, kterou si ani nepochovala. Vakcína jí byla nabídnuta, ale ona odmítla, uvedl list Daily Mail.

„Proboha, nechte se očkovat,“ obrátila se na veřejnost a hlavně na těhotné ženy rodina Parveenové. Její manžel Madžíd Ghafur se nyní musí starat o pět dcer včetně novorozené Duy Maryam. Parveenová se nakazila v osmém měsíci těhotenství, skončila v nemocnici na ventilátoru a 1. listopadu svůj boj s nákazou prohrála. Rodina dodala, že pozitivní test měla 14. září.

Stav těhotné ženy se zhoršoval, proto musela být hospitalizována na jednotce intenzivní péče. Žena se odmítala dát očkovat, i proto byl podle některých odborníků její stav tak vážný. Lékaři se rozhodli provést císařský řez 26. září, bratr pacientky Qayoum Mughal doplnil, že lékařům dala písemný souhlas k císařskému řezu před tím, než byla připojena na ventilátor.

Matka po sobě nechala pět dcer

„Nevěděla ani, jestli je miminko chlapeček nebo holčička,“ svěřil se stanici Sky News Ghafur. „Je to tak moc smutné a šokující. Neměla ani šanci se rozloučit, ani 5 minut, aby mi řekla, co mám dělat, jak se starat o našich 5 dcer,“ uvedl manžel Parveenové. „Co budu dělat? Jak se s tím vyrovnám,“ manželčina smrt změnila život celé rodině. Kromě novorozené Duy se Ghafur bude starat o Núr (12), Imán (11), Hibbah (8) a Ayeshu (6).

Její bratr objasnil, že v létě jí lékař nabídl, že ji oočkuje proti covidu-19, Parveenová však chtěla počkat až po porodu. Mughal vyzval všechny neočkované, aby šli na vakcínu. „Zachráníte si život, nebo ztratíte všechno,“ urguje lidi. Také on sám se před nějakou dobu potýkal s covidem-19. „Hodinu před smrtí se s ní holky měly možnost rozloučit přes videohovor. Bylo to srdcervoucí. Mami, vstávej, čekáme na tebe, chybíš nám, milujeme tě. Proč nás tu necháváš, říkaly jí,“ Mughal uvedl, že jeho neteře byly v slzách.

Těhotné ženy a covid

Podle lékařů se Parveenová potýkala se sepsí, měla díry v obou plicích a oboustranný zápal plic. Manžela za ní osobně pustili 21. října. „Řekli mi, že je vážně nemocná,“ vysvětlil Ghafur. Podle statistik Národní zdravotní služby (NHS) od července zemřelo na covid-19 nejméně 13 těhotných žen. Analýza expertů z Oxfordu ukázala, že 85 procent z nich bylo neočkovaných.

Průzkumy rovněž vyjevily, že pětinu hospitalizovaných pacientům s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče tvoří právě neočkované těhotné ženy. Zdravotní experti proto žádají nastávající rodičky, aby nemeškaly a daly se očkovat, jinak ohrožují sebe i své dítě. Zdůrazňují, že vakcíny jsou pro ně bezpečné. Váhavost způsobují hlavně dezinformace šířící se například na sociálních sítích.

Video  Stoprocentní nemocenská po vakcíně a lockdown pro neočkované? Sociolog načrtl, jak ven z pandemie  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

BobyNo1 ( 9. listopadu 2021 10:40 )

Zazlívat těhuli, že do sebe nenechala napustit čertí výměšky? A udělat z toho článek? Jste normální, Pleskouni? Jakou paseku by mohla ta tinktura napáchat na tom děcku, to je vám fuk?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud