Středa 27. října 2021
Polojasno 13°C

Covid tvrdě udeřil na těhotné: Neočkované ženy tvoří pětinu nejtěžších případů v Británii

Autor: Darina Jíchová - 
11. října 2021
12:40

Britská Národní zdravotní služba (NHS) informovala o tom, že téměř pětinu nejtěžších případů covidu-19 v zemi, které je nutné hospitalizovat na jednotce intenzivní péče, představují těhotné neočkované ženy. Většina z nich musí být připojena na extrakorporální membránovou oxygenaci (ECMO), uvedl list Daily Mail.

Podle britské charity rodičů a rodičovství NCT statistika ukazuje „průkazný důkaz zanedbání péče o očividně ohroženou skupinu“. Těhotné ženy v Británii mají přístup k očkování proti covid-19, nespočet odborníků, a nejen těch britských, od počátku vakcinace potvrdilo, že očkovací látky nejsou nebezpečné pro nenarozené dítě ani pro rodičku.

Údaje přímo z Anglie a Skotska dosvědčují, že vakcíny nijak těhotné neohrozily, data neukazují narůst potratů či komplikací.

Odborníci: Vakcíny jsou bezpečné i pro těhotné 

Lékaři proto opakovaně vyzývají těhotné ženy, aby se nechaly očkovat. „Zbytečně ohrožujete sebe i své děti,“ shodují se zdravotníci. Důvodem, proč se těhotné vakcinace bojí, jsou většinou dezinformace, které hlavně na internetu šíří odpůrci očkování.

NHS uvedla, že 17 procent pacientů na ECMO představují nenaočkované těhotné ženy. Další záznamy prokázaly, že těhotné ženy tvoří 32 procent ze všech žen ve věku mezi 16 a 49 lety, které byly hospitalizovány na oddělení JIP. Lékaři dodali, že ECMO se užívá v případě, že má pacient tak poškozené plíce, že mu už nepomůže běžný ventilátor.

Koronavirus: Očkování je bezpečné pro těhotné ženy. Koronavirus: Očkování je bezpečné pro těhotné ženy. | Reuters

Krev pacientů připojených na ECMO je z jejich těla odváděna speciální pumpou do oxygenerátoru, kde se okysličuje, a následně se, již okysličená, vrací do jejich krevního oběhu. Šéfka britského porodnictví Jacqueline Dunkleyová-Bentová se domnívá, že statistika je jasným důkazem toho, že vakcína poskytuje ochranu. „Vám, matkám, vašim dětem i blízkým. Vakcína vás ochrání před hospitalizací,“ komentovala.

„Těhotné ženy se mohou nechat očkovat v jakékoliv fázi těhotenství. Předložené údaje ukazují nebezpečí, kterému se neočkované těhotné ženy vystavují, proto je třeba se nechat očkovat co možná nejdříve,“ uvedla Dunkleyová-Bentová. Sarah McMullenová, jedna ze šéfek v NCT, varovala nastávající matky před odpůrci očkování. „Jsme nesmírně zklamaní, když slyšíme dezinformace, které se o očkování šíří,“ reagovala McMullenová.

Gynekologové i ministr posílají ženy na očkování

„Důrazně vyzýváme těhotné ženy, aby zvážily očkování proti covidu-19,“ dodala, že ověřená fakta a studie o očkování těhotných ženy najdou na jejich webu. NHS uvedla, že mají záznamy o více než 100 tisíci očkovaných těhotných žen z Anglie a Skotska, ve Spojených státech bylo na vakcíně přes 160 tisíc těhotných. Ani Británie, ani USA nezaznamenaly nárůst potratů.

Prezident britské Gynekologicko-porodnické komory Edward Morris doplnil, že na jednu stranu plně chápe obavy těhotných žen, na druhou stranu by chtěl těhotné ženy „plně ujistit“, že vakcína je pro ně bezpečná. „Urgentně se obracíme na všechny těhotné ženy, aby se nechaly očkovat. Statistika poskytnutá NHS ukazuje, že jsou v ohrožení. Vakcína je efektivní způsob, jak ochránit matku i dítě před těžkým covidem,“ domnívá se Morris.

Na těhotné ženy se obrátil také ministr zdravotnictví Sajid Javid, i on se je snažil ujistit, že je pro ně očkování bezpečné. Poslední statistiky z jednotek intenzivní péče jsou podle něj „zoufale smutné“. „Vakcína vám poskytne značnou ochranu,“ zdůraznil ministr.

Video Očkování těhotných proti covidu-19: Lékaři doporučují dvě ze schválených vakcín. - Videohub

jarby ( 11. října 2021 23:11 )

Už jděte s tou čínskou chřipkou do pr...

slafa ( 11. října 2021 17:48 )

We have been poisoned for sacrifice and money !

CAVESMAN ( 11. října 2021 13:59 )

A čtyři pětiny tvoří ty očkované - Honem se utíkejte očkovat nebo jinak neumřete.

Zobrazit celou diskusi
Další videa