Pilulka proti covidu, o kterou je zájem i v Česku: Britové schválili její užívání
Velká Británie se stala první zemí na světě, která oficiálně schválila užití pilulky při léčbě covidu-19. Lék má podle klinických studií snižovat riziko hospitalizace až o polovinu. Od americké farmaceutické společnosti Merck a Ridgeback Biotherapeutics stát objednal téměř půl milionu platíček. S podobným lékem přišla i firma Pfizer, její produkt zatím ale nebyl schválen zdravotnickými organizacemi.
Molnupiravir je první orálně podávaný lék proti covidu na světě. Podobný produkt představila i americká farmaceutická společnost Pfizer, od které Británie v rámci experimentální léčby objednala čtvrt milionu plat. Firma spustila finálové testy hned dvou antivirotik, na podobném léku pracuje i švýcarská společnost Roche.
Pilulka od Pfizeru by podle předběžných testů měla snižovat riziko hospitalizace o 89 procent. Společnost by ji chtěla zájemcům začít nabízet co nejdřív v doprovodu se starším antivirotikem zvaným ritonavir, napsal server CNN.
Lék molnupiravir byl původně vytvořen pro léčbu běžné chřipky, díky svým vlastnostem se ale projevil jako velmi efektivní i u pacientů nakažených koronavirem. Tabletky budou v Británii dostávat primárně rizikoví pacienti s diagnostikovaným covidem, užívat je budou dvakrát denně.
Ministr: Je to přelom
Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid nazval molnupiravir „přelomem“, který pomůže nejzranitelnějším skupinám a lidem s oslabenou imunitou. „Dnešek je pro naši zemi historickým dnem, jelikož Spojené království je odteď prvním státem na světě, který schválil antivirotikum, jež lidé mohou brát sami doma,“ prohlásil slavnostně Javid.
Javid během svého prohlášení upozornil na jednu z největších výhod léku – možnost jednoduchého podání bez nutné asistence zdravotníků. Britský Regulační úřad pro léky a zdravotnictví (MHRA) schválil užití molnupiraviru pro lidi s mírným i těžším průběhem covidu, které zároveň ohrožuje alespoň jeden rizikový faktor. Mezi ty patří vysoký věk, obezita, cukrovka nebo srdeční choroba.
Je třeba začít ihned
Podle výkonné ředitelky úřadu June Raineové představuje lék „další způsob terapie, který si můžeme přidat do arzenálu zbraní proti covidu-19“. „Je to první schválené antivirotikum, které se může užívat orálně místo intravenózně,“ řekla pro BBC Raineová. „To je velmi důležité, protože to znamená, že se může podávat mimo prostředí nemocnice ještě před tím, než nemoc postoupí do těžkého stadia.“
Klinických testů se zúčastnilo 775 nakažených a polovina z nich dostávala placebo. Z těch, kterým byl podáván lék, skončilo v nemocnici 7,3 procent. V porovnání se 14,1 procenty hospitalizovaných z placebové skupiny se jedná přibližně o polovinu. Efektivitu léku navíc prokázal fakt, že z první skupiny covidu nepodlehl nikdo, naopak z druhé skupiny později zemřelo osm lidí.
Vědci, kteří se zúčastnili vývoje léku, doporučují začít s léčbou molnupiravirem ihned, jakmile nakažený zaznamená první lehké příznaky nemoci. Studie, která se zabývala účinností léku u lidí již hospitalizovaných s covidem, přinesla velmi chabé výsledky.
Zájem má i Česko
České Ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli sleduje, zda lék ve formě tabletky schválí Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA). Informoval o tom šéf resortu Adam Vojtěch během tiskové konference po jednání ministerstva.
„Vývoj léčivých přípravků je dynamický, pokud se objeví nový lék, tak jsme připraveni ho také objednat,“ řekl Vojtěch. Ministerstvo dále zvažuje dokoupení protilátkových léků, které nakaženého pacienta chrání před těžkým průběhem covidu.
Lék, který funguje, když ti nic není- obyčejné placebo. Věř a víra tvá tě uzdraví-Bible - stará pravda.