Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Ministr Vojtěch po rekordním nárůstu covidu: Konec antigenních testů na hromadných akcích?

Aktualizováno -
3. listopadu 2021
14:50
Autor: ČTK, for - 
3. listopadu 2021
13:45

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zvažuje úpravy protiepidemických opatření pro hromadné akce. Z testů pro prokázání bezinfekčnosti by se například na takových akcích pro velký počet osob mohly uznávat jen PCR testy, nikoliv testy antigenní. Řekl to dnes na dotaz ČTK. Podrobnosti sdělit nechtěl.

Návrhy projedná ve čtvrtek vládní centrální řídicí tým složený ze zástupců ministerstva a armády pod vedením hlavní hygieničky. O žádosti Asociace krajů ČR, aby byly antigenní testy pro testování ve školách rozvezeny do regionů předem, bude ministerstvo také jednat. Podle jeho odborníků ale plošné antigenní testování není efektivní, dodal Vojtěch.

„Řešíme otázku určité úpravy režimového opatření hromadných akcí. Teď ještě nechci říkat konkrétně, jak by to mělo vypadat,“ uvedl dnes dopoledne ministr. Podle něj jsou platná opatření, jako je nošení ochrany dýchacích cest a kontrola potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělané nákaze, nastavena dobře. Bez dalších podrobností ale zmínil, že i u nošení ochrany dýchacích cest se diskutuje o zpřísnění povinnosti. V současné době je povinný respirátor ve všech veřejných vnitřních prostorech a na pracovištích, pokud jsou u sebe lidé blíž než 1,5 metru. Například při výuce je ale děti nosit nemusí. V restauracích jsou povinné, pokud lidé nekonzumují.

„Je to hodně o individuální odpovědnosti. Teď už to není o tom, vršit nějaká další opatření, pokud je lidé nebudou dodržovat,“ dodal. Současná opatření zatím epidemii nebrzdí, v úterý do statistik přibylo přes 9900 nově pozitivních, což je zatím rekord aktuální vlny. V nemocnicích je více než 2000 lidí. Podle odborníků budou počty růst ještě nejméně dva nebo tři týdny.

Zásadní pro zvládnutí epidemie je podle Vojtěcha očkování. Dokončenou vakcinaci má v ČR 68,8 procenta dospělých, zájem v posledních týdnech roste. V pondělí dostalo vakcínu přes 39.000 lidí, asi třetina z nich první dávku. Vůči očkovaným by podle Vojtěcha nebylo zpřísnění správné. „Není to jenom o tom, udělat nějaké lockdownové opatření. Ve chvíli, kdy tady máme 6,2 milionu lidí, kteří jsou očkovaní, tak to nepovažuju za správné,“ dodal. S vyhodnocením nových nařízení, jako jsou kontroly potvrzení v restauracích, chce počkat zhruba dva týdny.

Kraje chtějí antigenní testy kvůli školám

Asociace krajů ČR v úterý navrhla, aby stát poskytl každému kraji dostatečný počet testů pro testování ve školách, které by každý region okamžitě využil v případě nárůstu případů covidu-19. V pondělí se testovaly těmito testy děti v osmi okresech, příští týden testování čeká 31 z celkem 77 okresů.

Podle Vojtěcha se o návrhu krajů bude debatovat. „Testování antigenními testy tak, jak je stanovisko odborného aparátu ministerstva, v tuto chvíli není úplně doporučovanou variantou,“ řekl. Podle názoru hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové tyto testy nezachytí často bezpříznakové nakažené, což děti většinou jsou. „Záchyt je poměrně nízký a efektivita není taková,“ dodal ministr. Podle něj je lepší testovat v ohnisku nákazy třeba celou školu PCR metodou na základě rozhodnutí hygieny.

Kromě centrálního řídicího týmu se ve čtvrtek podle Vojtěcha sejdou ministerští odborníci také s AntiCovid týmem koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), jejíž zástupce pravděpodobně Vojtěcha na postu ministra nahradí. „Budeme se bavit, co s tím dál. A cílem je, abychom našli nějakou společnou řeč,“ řekl.

Video  „Až do úplného padnutí,“ říká lékařka o přeplněných čekárnách, nebezpečných virech i výpadcích léků.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

vilda666 ( 4. listopadu 2021 01:10 )

Epidemie neočkovaných? Velká Británie právě publikovala nová čísla, 70% pacientů na JIPkách jsou očkovaní lidé a téměř 83% všech úmrtí na COVID-19 za 39. až 42. týden pochází z řad očkovaných Britů!
Vakcinace se provádí za účelem minimalizování rizika zahlcení lůžek v nemocnicích. Očkování má zaručit, že lůžka zůstanou volná pro těžké případy, proto z principu vyplývá, že v nemocnicích by logicky měly ležet jen neočkované osoby. Měly by tvořit většinu pacientů. Lůžka jsou však okupována v drtivé převaze očkovanými osobami, které by tam být neměly. Uvolněná čísla z Velké Británie jsou naprosto neuvěřitelná. Mezi 39. a 42. týdnem tohoto roku leželo na JIP odděleních britských nemocnic celkem 7 766 pacientů s těžkým průběhem covidové nemoci. Jenže celých 70% těchto pacientů pocházelo z řad očkovaných Britů, kteří dostali alespoň 1 dávku vakcíny.
Tohle má být ta údajná Vojtěchova epidemie nezodpovědných neočkovaných lidí? Tahle čísla z britských JIPek naprosto vyvrací lživá tvrzení o epidemii neočkovaných, protože z hlediska klinické statistiky nejvíce lůžek JIP zatěžují údajně uvědomělé a zodpovědné očkované osoby.

gemino ( 3. listopadu 2021 22:20 )

bublina55 ( 3. listopadu 2021 21:53 )

už jděte do háje s tím strašením a nechte lidi žít

bublina55 ( 3. listopadu 2021 21:52 )

Napsala jsem, že svět se v "zadní část těla" obrací, lidově řečeno v "***". Nechápu proč dali tak málo hvězdiček - když už, tak by jich mělo být 5 - slovo *** má 5 písmen

bublina55 ( 3. listopadu 2021 21:46 )

Svět se v *** obrací !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud