Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Očkování zbrzdilo málo vakcín v ordinacích, myslí si praktici. Teď už nabízí i třetí dávku

Autor: Nikola Forejtová - 
4. listopadu 2021
05:00

Česko mohlo být mnohem více proočkované, kdyby se mohli do procesu dříve zapojit praktici. Myslí si to Sdružení praktických lékařů. Ti tvrdí, že lidi, kteří se chtěli nechat očkovat u praktiků, zabrzdilo například i pomalé tempo distribuce. Nyní už praktici nabízí i třetí dávku vakcíny proti covid-19. Pacienty přitom oslovují, někteří se ale ozvou sami. Typ vakcíny si dokonce můžete vybrat.

Praktičtí lékaři už stihli aplikovat ke konci října více jak 1 360 000 dávek vakcín proti covid-19. Informovala o tom členka Sdružení praktických lékařů Ludmila Bezdíčková. Očkování v ordinacích se podle ní, ale i dalších členů, vyplácí. „Známe pacienta a víme, v čem je třeba úzkostný,“ podotkla.

Praktici mohli zlepšit proočkovanost, pacienti jim věří

V současné době je plně naočkováno přes 6 milionů Čechů, zájem o očkování přitom poslední dobou stoupá. Pro představu, zatímco v polovině října se nechávalo denně naočkovat kolem 10-14 tisíc lidí, za 2. listopad to bylo 39 tisíc osob. Počet očkovaných je ale nicméně stále malý, ke kolektivní imunitě potřebujeme dosáhnout vyšších čísel, s čím mohou pomoci právě i praktičtí lékaři. 

Podle lékaře Cyrila Muchy mohla být čísla lepší i nyní, kdyby se slibované dávky dostaly do ordinací praktických lékařů včas. „Kdybychom se zapojili dřív, tak byla by vyšší proočkovanost. Ukazuje se to i ve veřejném mínění. Pokud lékař doporučí pacientovi očkování, v 95 % mu člověk důvěřuje a jde. Je to velká škoda,“ řekl Blesk Zprávám.

Praktici totiž mohli v ordinacích očkovat již od března, nakonec ale slibované vakcíny nedorazily, a to jak z logistických důvodů, tak i ve prospěch větších vakcinačních center. V plném proudu se začalo očkovat až v polovině dubna, což podle Muchy vedlo k frustracím jak pacientů, tak i lékařů samotných. 

„Byla frustrace, protože jsme něco slíbili a nesplnili jsme to. A nedůvěra v ten systém, že vakcíny budou, byla veliká.  Lidé pak říkali: Když ten stát o nás nestojí, tak ať si to dělá stát,“ popisuje situaci Mucha na dotaz Blesk Zpráv. „Dopadlo to i na předvolební období, nedůvěra byla tehdy veliká a ukazuje se, že ve státech, kde byla důvěra ve vládu, je očkování lepší,“ dodala k tématu Bezdíčková.

Video  „Až do úplného padnutí," Lékařka o přeplněných čekárnách, nebezpečných virech i výpadcích léků  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Odborníci dovysvětlují, že samotné pacienty přestalo bavit na vakcínu čekat. Praktici je totiž oslovovali s dotazem, zdali chtějí očkování - a následně čekali několik týdnů, protože se do ordinací mezitím nedostala. A ten, kdo váhal s očkováním, ten se pak nenechal přemluvit očkovacím centrem, jak dodávají lékaři. 

Vedle kritiky vlády ale zaznívaly i jiné důvody, které způsobují dnešní menší proočkovanost. Podle Bezdíčkové hraje roli i strach lidí z vakcíny, protože se jim málo vysvětluje, co je to za látku a jakou má přesně účinnost.

Někteří odpírači jsou i v řadách lékařů. „Čísla nemáme, ale je pravda že zhruba kolem 85-90 % je proočkováno. Domnívám se, že odpírači jsou kdekoliv a naopak argument, že je většina proočkovaná je argument pro očkování, nikoliv proti,“  komentoval na dotaz médií odpírače očkování Mucha.

Na třetí dávku stačí zavolat

Praktici nyní nabízí i aplikaci třetí, posilující dávky. Domluva o třetí vakcinaci, v případě dvoudávkového schématu, je možné od 20. září. „Během předchozích měsíců už jsme pacienty oslovili, kolikrát i dvakrát. Podařilo se nám přesvědčit kolem 20 % osob. Teď ale znovu volají a projevují zájem další. Zásadní pro přesvědčování ale je mít vakcínu v ordinaci. Pak ví, že jsme konzistentní a že mohou zavolat,“ uvádí Bezdíčková. 

Navíc se nyní i hodí objednávat se na třetí dávku, dodávají odborníci. V současnosti totiž probíhá i očkování proti chřipce a logisticky se hodí aplikovat obě vakcíny, míní.

Jirik-ta ( 4. listopadu 2021 16:05 )

Jó a kdyby se vám zaplnily JIPKY tak očkovaný mají přednost. Tak to nemá chybu soudruzi. Tohle když si přečtu tak uhánim do očkovacího centra.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa