Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Odborníci urgují: Více vakcín musí putovat k praktikům. Termín vyhlíží 130 tisíc seniorů

Autor: ČTK - 
4. května 2021
13:38

Více vakcín proti covidu-19 by mělo podle vědců z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) směřovat do ordinací praktických lékařů. Senioři jim často dávají přednost před často vzdálenějšími očkovacími centry, uvedli na webu. Podle Sdružení praktických lékařů čeká na očkování v ordinaci asi 130 000 lidí nad 70 let. Podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) budou ordinace v další fázi očkování čím dál důležitější a činnost velkokapacitních očkovacích center se bude postupně utlumovat.

Podle BISOP seniory odrazuje od očkování v centrech složitá registrace přes webové stránky nebo nutnost cestovat do neznámého prostředí. Problémem pro některé mohou být i formuláře, které je třeba v centru vyplňovat. Pro očkování v ordinaci se lidé rozhodují zejména proto, že praktický lékař dobře zná jejich zdravotní stav i rodinnou anamnézu a mají k němu důvěru. Očkování navíc mohou spojit s běžnou pravidelnou prohlídkou a jednu cestu tak ušetří.

Distribuci vakcíny Pfizer/BioNTech do ordinací zatím komplikují podmínky jejího skladování v hluboce zmrazeném stavu a velká balení o skoro tisícovce dávek. Centrum navrhuje, že by praktický lékař mohl využít prostory očkovacího centra, kam by si pozval své pacienty. „Lidé jsou ochotnější na velkokapacitní očkovací místo dorazit, pokud ví, že se dostanou za svým ošetřujícím lékařem, který zná jejich anamnézu a svou přítomností vakcíně dodá i důvěru,“ popsali členové BISOP.

Očkovaní si mohou zajet do lázní

Seniory mohou podle nich odrazovat od očkování i často zmiňované, byť velmi vzácné, nežádoucí účinky. „Přitom čísla mluví jasně – rizika spojená s očkováním jsou nesrovnatelně nižší než rizika spojená s onemocněním. Ovšem takto racionálně se nerozhodujeme, pokud jsou ve hře silné emoce, zejména strach,“ dodali.

Už od začátku epidemie jsou starší lidé označovaní jako skupina, kterou nemoc covid-19 nejvíc ohrožuje. Jsou podle zprávy BISOP často vyděšení ze zveřejňovaných statistik vážných průběhů a úmrtí. „Pokud praktický lékař osobně zavolá svému pacientovi, a po zvážení jeho anamnézy jej pozve k očkování a dá mu navíc brzký termín, výrazně to zvyšuje šanci na úspěšnou vakcinaci seniorů,“ uvedl BISOP.

Údaje ukazují, že jeden ze šesti seniorů nad 70 let se zatím k očkování nezaregistroval. „S postupujícím časem určitě bude o očkování stoupat zájem tak, jak se připravují covidové pasy,“ řekl v pondělí ministr. Podle něj budou nejen pro cestování, ale i pro různé činnosti v České republice. Už v úterý oznámil, že očkovaní mohou jet do lázní na zdravotní pobyt jako samoplátci a nemusí při návratu z méně rizikových zemí nastoupit karanténu.

Covid_19 ( 4. května 2021 19:00 )

3.březen 2021 - Nejnovější analýzy společností Pfizer a BioNTech ukázaly, že RNA vakcínu proti koronaviru je možné skladovat po dva týdny při teplotách -15 až -25 stupňů. Doteď bylo možné tuto očkovací látku dlouhodoběji uchovávat pouze při teplotách od -60 do -90 stupňů.

Covid_19 ( 4. května 2021 18:45 )

Pfizerem očkovali v lednu na Zlínsku, v Praze v lednu mobilní tým, proč to nejde v květnu po celé republice? Tady vláda neustále vykřikuje, jak zařizuje očkování seniorům a je vidět, že je hned v lednu hodila přes palubu. Pfizer se musí dlouhodobě skladovat při nízkých teplotách, ale 5 dnů může být v běžné mrazničce, takže soudruzi, kde je ten problém?

Zobrazit celou diskusi
Další videa