Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

„Nechci kulturu jen pro bohaté a starší očkované.“ Zaorálka naštval návrh Arenbergera

Aktualizováno -
3. května 2021
19:25
Autor: simao - 
3. května 2021
15:41

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se před pondělním jednáním vlády notně rozčílil. A sice kvůli debatě o plánech ohledně toho, jak by mělo postupovat rozvolňování v kultuře. Dle ministerstva zdravotnictví jde o pomalý a příliš tvrdý postup vůči kultuře – navíc založený na číslech, kterých dosáhneme někdy na podzim, podotkl Zaorálek. Kultura je podle něj diskriminována rovněž požadavky na PCR testy, které jsou sice přesnější, ale také výrazně dražší než antigenní.

„To, co jsem dostal včera večer, je pro mě naprosto nepřijatelné!“ bouřil v Lidovém domě Lubomír Zaorálek (ČSSD) předtím, než se vydal do Strakovy akademie na jednání vlády. Ministr kultury přitom mával návrhem, který dostal od ministerstva zdravotnictví, vedeného Petrem Arenbergerem (za ANO), v reakci na své vlastní návrhy ohledně rozvolnění v kultuře.

„Z ministerstva zdravotnictví nebylo možné dostat nějakou konzistentní představu, jak to bude probíhat v květnu, červnu a v létě v oblasti kultury, co bude možné, jaké typy akcí, za jakých podmínek,“ poznamenal Zaorálek. Připravil proto na svém resortu vlastní návrhy, v neděli obdržel odpověď – a ta ho vytočila. Představu ministerstva zdravotnictví zkritizoval na tiskovce ČSSD.

V Česku jsme tvrdší než jinde. Zbytečně, míní Zaorálek

„Nepřijatelné jsou ty jednotlivé stupně, velikost incidence, která umožňuje uvolňování v kultuře. Ta čísla jsou taková, že jich dosáhneme někdy na podzim,“ míní Zaorálek na základě srovnání s okolními zeměmi či s Francií.

Ministerstvo zdravotnictví dle něj navrhlo, že např. incidence by musela dosáhnout v červnu 75 případů na 100 tisíc obyvatel, v červenci 50 případů na 100 tisíc obyvatel a v srpnu 25 případů na 100 tisíc obyvatel, aby byly nějaké akce umožněné – ať venku, či vevnitř. Momentálně má Česko incidenci 134 případů na 100 tisíc obyvatel.

Tabulky ministerstva zdravotnictví dle Zaorálka umožňují uspořádat v květnu venkovní akci pro 500 lidí s PCR testy při incidenci 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Uvnitř však jen pro 40 lidí v případě antigenních testů, u PCR pro 100– 200 lidí. „40 lidí? To vám nikdo pořádat nebude, žádné divadlo ani koncert se nedá pořádat pro 40 lidí. Antigenní testy jsou tím pádem k ničemu, nepoužitelné,“ dodal nazlobeně Zaorálek s tím, že drahé PCR testy přes 1500 korun pro osobu výrazně zvyšují náklady.

Nelibost s PCR testy

Zaorálkovi se totiž výrazně nezamlouvá to, že by se větší kulturní akce měly konat de facto jen pod podmínkou PCR testů. „Je naprosto nefér, aby jediná kultura měla akce jen na PCR testy. Je jednoduchá otázka: kdo to zaplatí? Já prostě nechci, aby tady byla kultura jen pro bohaté nebo starší očkované a mladí lidé nemohli chodit na kulturní události, protože si to nebudou moci dovolit. Já nevěřím tomu, že se PCR testy podaří dostat do takových relací, aby to umožnilo koupit si vstupenku za nějakou cenu. Mně tohle připadá vůči kultuře jako diskriminační,“ podotkl Zaorálek.

Podle vedoucího skupiny MeSES Petra Smejkala vychází Zaorálkem kritizovaný návrh z toho, že maximální kapacita hromadných akcí by se odvíjela od typu testů, které dokážou pořadatelé zajistit. PCR testy by byly pouze volitelnou nadstavbou. „Bylo by naprosto v pořádku, pokud by pořadatel akceptoval pouze antigenní testy, ale pak by musel být počet diváků v daném prostoru nižší,“ uvedl Smejkal. Alternativou jakéhokoliv testu by bylo také potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu-19. „Chápeme, že hromadné akce jsou omezené už dlouhou dobu, nicméně epidemiologicky patří k těm nejrizikovějším, a proto je třeba nastavit podmínky pro jejich obnovení pečlivě,“ dodal.

„Nevím o žádném jiném segmentu, ve kterém by PCR testy byly metoda, jak si něco uspořádat, mně to prostě připadá, že je nepřijatelné. Já chci, aby ve všech oblastech kultury a uvolňování, ať je to restaurace, kadeřnictví nebo kulturní akce, platil všude jeden systém,“ dodal Zaorálek během kritiku návrhu, který připravilo ministerstvo zdravotnictví za přispění Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

Zaorálek: Mluvení do dubu

Šéf kultury upozorňoval přitom na to, že podmínky konzultoval s pořadateli a zástupci kulturní obce. „Ti mi sami řekli: tohle je k ničemu, za těchto podmínek to nejsme schopni dělat,“ vzkázal Zaorálek a ministerstvo zdravotnictví kritizoval dál: „Přišli s něčím, co je nepoužitelné. Je to takové trochu mluvení do dubu.“

Do čtvrtka je podle ministra kultury čas, aby se vytvořil model, který bude fér k české kultuře. „Ve čtvrtek asi definitivně budeme rozhodovat. Dneska ale budu chtít, aby se znovu jednalo a abychom se zdravotnictvím vytvořili model, ve kterém (...) bude platit stejné zacházení s každým. Já nechci kulturu jen pro bohaté a ti bohatí stejně dnes sedí někde ve VIP lóžích. Já prostě nesouhlasím s tím, že se tady začaly uvolňovat výjimkou některé oblasti. To nebylo vůbec ani na vládě dohodnuté. A nesouhlasím s tím, aby kultura zůstala někde za rohem. Aby čekala, až se všechno ostatní uvolní,“ podotkl Zaorálek.

Zaorálek varoval před tím, že při dalším oddalování možnosti uspořádat kulturní akce vzroste nárok na kompenzace pro pořadatele. Hrozily by nárůsty až 1,5 miliardy na další kompenzace, míní. „Není důvod, aby v ČR byla kultura zavřena, když jinde za podobných podmínek už může fungovat,“ podotkl Zaorálek.

Divadlo do konce června nebude, míní Zaorálek

Zaorálek má přitom představu, aby ve 2. polovině května dostala kultura šanci a s otevřením zahrádek restaurací se otevřel i prostor pro koncert či divadlo venku.

„Já sice vím, že do konce června zřejmě neotevřeme divadelní provoz, protože to už je teď nezvládnutelné, ale jde mi o to, abychom vytvářeli podmínky pro konání určitého typu kulturních akcí, především nejdřív venku, na konec května,“ podotkl Zaorálek.

Ministr tvrdí, že nepožaduje nic, co by nebylo možné v zahraničí. „Nechápu, proč by v ČR měly být ty poměry o tolik tvrdší, než jsou v zemích, které jsou na tom dneska hůř, jako je na tom Francie, Rakousko apod. V současné době mají horší čísla. A podmínky (pro pořádání kulturních akcí, pozn. red.) v průběhu května mají výrazně lepší,“ vzkázal ministr kultury a stěžoval si, že je tempo uvolňování nastaveno v Česku jako velmi pomalé.

Video  Zaorálek se navezl do diváků na fotbale. A vnitřky divadel do konce června neotevřou, hlesl 1/47.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Odkládané festivaly. Znovu

Řada pořadatelů se však s ohledem na současnou epidemickou situaci i nejasnosti v podmínkách, které budou muset pořadatelé v létě splnit, již nyní loučí s možností, že by se letos v létě velké akce uspořádaly – byť pod širým nebem.

Na rok 2022 odložil jubilejní ročník i tradiční festival Sázavafest, kterému se nepodařilo s ohledem na pandemii covidu-19 oslavit 20. narozeniny s diváky ani loni. „Sázavafest 2021 se uskuteční v novém termínu 21.–23. 7. 2022. Strach a obavy o naše a vaše zdraví jsou na prvním místě,“ vzkázali pořadatelé. Odložen na příští rok již byl i červnový Votvírák, který se měl konat v Milovicích. Zrušen byl i hradecký Rock for people, který se měl konat také ve druhé polovině června. Zaorálek by nyní rád, aby se již na konci května umožnily alespoň dílčí koncerty pro početnější publikum.

Cestou pilotních projektů jdou naopak zahraniční pořadatelé. V neděli se hudební festival pro 5 tisíc lidí s negativními výsledky testů či po očkování uskutečnil v anglickém Liverpoolu, již na konci března pak taktéž 5 tisíc lidí, tentokrát však i s respirátory, vyrazilo na koncert v Barceloně. Jakou cestou půjde Česko, o tom jednání pokračují.

S diváky budou již čtyři koncerty Pražského jara - včetně toho zahajovacího, který se uskuteční již 12. května. Zájemci však budou muset podstoupit právě PCR testy. „Všichni diváci pilotního projektu musí povinně absolvovat PCR test ve smluvních laboratořích Pražského jara, aby došlo ke spárování jejich vstupenky s výsledkem testu. V průběhu celého pobytu v budově bude povinnost nosit respirátor třídy FFP2 nebo KN95,“ řekl ČTK mluvčí Pražského jara Pavel Trojan.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa