Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

V Chorvatsku řádí nebezpečný typ chřipky, experti mají strach: Co udělá společně s covidem?

Autor: ČTK - 
26. října 2021
19:40

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes vydalo varování před hrozbou závažné chřipkové sezony. Ačkoliv šíření chřipkového viru je ve státech Evropské unie stále nízké, v Chorvatsku byl zaznamenán typ A chřipkového viru, který patří k těm, již častěji způsobují chřipkové epidemie. ECDC se také obává souběhu epidemií chřipky a covidu-19.

„Brzké zachycení typu A naznačuje, že nadcházející chřipková sezona by mohla být vážná, nyní však nikdo nedokáže s přesností říct, jak bude chřipková sezona vypadat,“ uvedl šéf ECDC Pasi Penttinen. Chřipka může způsobit závažné zdravotní komplikace hlavně u seniorů a lidí s oslabenou imunitou. ECDC proto vyzývá k očkování těchto skupin lidí a zdravotníků.

Odborníci se obávají souběhu epidemií chřipky a covidu-19, jež by mohly výrazně zkomplikovat chod zdravotnických zařízení. Podobné obavy panovaly i loni na podzim. Výskyt chřipky se však vloni snížil v unijních zemích o 99 procent ve srovnání s jinými roky. Podle badatelů šíření chřipkového viru zabránila opatření proti covidu-19, jako zákazy sdružování většího počtu lidí či povinnost nosit roušky a respirátory. Letos na podzim jsou však opatření ve srovnání s loňským rokem v mnoha zemích mírnější.

Podle ECDC se každoročně chřipkou nakazí zhruba pětina obyvatelstva a každý čtvrtý nakažený má průběh nemoci s příznaky.

Video Chřipka bije, ale nezabije? Není to pravda, na chřipku se umírá i v Česku, říká lékař. - Blesk TV

krapotkin ( 27. října 2021 17:16 )

Bu, bu, bu. Už je tady zase další "smrtelný" bacil. Mazejte se honem očkovat, ať můžete dřít za pár šupů na novodobou šlechtu, která z vás dělá nevolníky a otroky jak za feudalismu. Co s vaším organismem pak taková guláš očkovacích sér udělá si domyslete sami.

svetluvstric ( 27. října 2021 13:17 )

aspon bude o duvod vic pro lockdown, do.ebou tu ten zbytek, co jeste prezil, doufam, ze ho nevyhlasi jeste stara vlada, pak by tak zustali sedet demagogove typu Hamouna, Vojty nebo v cele špingieny ta mastnacka,

kdoasi ( 27. října 2021 09:41 )

Jj. Media (potazmo bulvar) maji za ukol nas@rat a vydesit co nejvetsi cast naroda. Priorita c.1. Slabsi povahy pobezi stat frontu na dalsi vcelku, pote do kaufu vyplenit regaly a do konce zivota to stravi v protiatomovem krytu. Hlavne odvratit pozornost o skutecnych problemu. Achjo ldi, nectete, neposlouchejte a bezte do prirody uzit si krasneho podzimu.

marcelinka007 ( 27. října 2021 07:20 )

strašit, strašit, strašit a omezovat, omezovat a omezovat ...nová strategie vládnoucích lidí....to co se dnes děje, nebylo ani za socíku a to měli možnost lidé utéct na západ - emigrovat... jenže i západu se zalíbilo omezovat, tak dnes neutečete nikam

janprorok ( 27. října 2021 05:12 )

mám dojem, že si lidé ty problémy vymýšlejí, covid, nedostatek energii, nedostatek všeho. jak by se lidem bez vymyšlených problémů krásně žilo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa