Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Spolu a PirSTAN chtějí podepsat koaliční smlouvu do 8. listopadu. Fiala zmínil první návrh

Aktualizováno -
26. října 2021
14:10
Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
26. října 2021
13:35

Koalice Spolu a PirStan opětovně jednaly ve Sněmovně o programových otázkách, smlouvu chtějí mít připravenou příští týden a podepsanou 8. listopadu. Uvedl to kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Fiala připustil, že vyjednavači už řešili i rozdělení křesel, ale tady hotovo ještě není.

Kdo nově povede jednotlivé resorty, prozatím není známo, předseda ODS a kandidát na premiéra ale připustil, že by mohla vzniknout nová pozice ministra pro digitalizaci, ale hledá se i člověk, který by se zajímal o evropské záležitosti. Česká republika se totiž v příštím roce ujme předsednictví v EU. 

„Je pár dnů po volbách, vyjednávání ještě musejí nějakou dobu pokračovat,“ řekl předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci po povolebních vyjednávání. „V žádném případě nedebatujeme o vytvoření nového resortu, nového úřadu, nového ministerstva,“ doplnil. Zároveň ale řekl, že se uvažuje o ministru pro evropské záležitosti a členu vlády, který by se zabýval digitalizací. Musí ale podle Fialy být jasně dané kompetence a role těchto členů.

Nové rozložení Sněmovny ale strany již nastínily. V minulém týdnu koalice oznámily, že jejich kandidátkou na post předsedkyně bude šéfka Top09 Markéta Pekarová Adamová. Postu místopředsedkyně by se mohla ujmout Pirátka Olga Richterová, Starostové nominovali místopředsedkyni hnutí Věru Kovářovou

Nová Sněmovna by podle Spolu a Pirátů se STAN měla mít šest místopředsedů, dva z ANO a po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN.

Co se týče vlády, ačkoliv ještě oficiálně nezazněla jména možných budoucích ministrů, zájem o jednotlivé resorty je mezi politiky místy známý. Například lídr STAN Vít Rakušan mluvil o ministerstvu vnitra, ve spojitosti se jménem šéfa Lidovců Mariana Jurečky zase zaznívalo ministerstvo zemědělství či průmyslu a obchodu.

Fiala: Panuje shoda, smlouvu podepíšeme 8. listopadu

Na úterní tiskové konferenci zaznělo, že během jednání panuje spíše shoda. „Shoda panuje v takové míře, že předpokládáme, že se na programových věcech domluvíme,“ uvedl kandidát na premiéra Fiala s tím, že koaliční smlouvu Spolu a Piráty a Starosty budou mít hotovou příští týden. Do 8. listopadu chtějí dokonce podepsat koaliční smlouvu, tedy do dne, kdy se sejde na ustavující schůzi nová Sněmovna.

Fiala připomněl, že o programových bodech jednají i vytvořené pracovní skupiny. „Existují body, které je potřeba dořešit, někdy věcné, formulační a někdy se jedná o debatách o nástrojích, jak cíle dosáhnout,“ dodal s tím, že prozatím nebude konkrétnější. „Chceme vytvořit nový styl a kulturnost, že nebudeme médiím sdělovat nepodstatné věci,“ uvedl také předseda.

Slovo si vzal i předseda STAN Vít Rakušan, který bránil skoupá vyjádření tím, že si koalice zvolily postup, který je ambiciózní a rychlý. „Když to splníme, je to téměř rekordní stav,“ konstatoval.

Video  Kubáček o volbách: Černé vysvědčení pro Hřiba a Babiš jako budoucí prezident  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

denisz ( 27. října 2021 20:01 )

Dnešní článek na expres.cz.
Výborný informativní článek o schopnostech politiků koalic prosadit se ve vedení státu. Tak si představuji nezávislou kritickou žurnalistiku. Získal jsem dost informaci oponovat sliby zaslepenými skalními příznivci vítězných koalic, že jejich politici zase taková kvalita není a dávat stát "do pořádku", to si mohou nabít hubu. Teď z toho dostali strach. Budování není tak snadné jako opozičně vedení státu destruktivně cupovat. Nejsou jak Babiš, co do toho šel odvážně razantně a s jasnou představou, bez triků výmluv a planých keců, i když riskoval jak jej budou cupovat a udávat.
Hold měl za sebou prokazatelnou vynikající ekonomickou a hospodářskou praxi – obrovskou vlastní firmu. Přitom poznal lidí různých dobrých i zlých charakterů, se kterými musel dojít ke kompromisu, či dohodě.
P.S. teď mně Pokrok zavalí kopírovanými dehonestacemi na Babiše.

sarina ( 27. října 2021 08:11 )

opr.,je jim malý...

sarina ( 27. října 2021 08:04 )

Kolik ušetří nová vláda z rozpočtu, 100 tisíc mld.??? JO, JO budou se snažit, při utvoření dvou nových vládních pozic to zvládnou levou zadní!!!

sarina ( 27. října 2021 07:47 )

Až ti klauni podepíšou koaliční smlouvu měli by si zvětšit pultík, je jim to malý, musí se tlačit a vypadá to jak v cirkuse. NO, vždyť ten pultík nebyl dělán pro takovou skupinu, doteď to nebylo potřeba a vždy pultík stačil, až teď začala "nová demokracie" s novými stanovami tak je i pultík nevyhovující.

sarina ( 27. října 2021 07:26 )

kukin

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud