Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Stav Zemana posoudí nové lékařské konzilium. Budou v něm i Pafko s Kolářem

Aktualizováno -
27. října 2021
12:32
Autor: ČTK, sova - 
26. října 2021
11:15

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana posoudí multioborové lékařské konzilium. Jeho vytvoření dnes potvrdila Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), jejíž ředitel a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral vznik konzilia inicioval. Výstup z práce konzilia předpokládá ÚVN na počátku listopadu, uvedla v tiskové zprávě její mluvčí Jitka Zinke. Zavoral oslovil lékaře z různých zdravotnických zařízení i institucí napříč medicínskými obory. Zinke zároveň napsala, že lékařský tým, který pečuje o Zemana, se schází minimálně jednou denně. Specialisté ÚVN konzultují prezidentův stav s lékaři z dalších nemocnic. Na vznik konzilia upozornil web Seznam Zprávy, podle kterého je jedním ze členů končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Nemocnice složení týmu zveřejnit nechce. ČTK uvedla, že členy budou i chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář.  

Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad.

Zeman je i nadále hospitalizován na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. „Lékařský tým, pečující o prezidenta republiky, se schází podle aktuální potřeby, minimálně však jednou denně. Lékařská služba intenzivistů je na oddělení nepřetržitě,“ napsala mluvčí nemocnice. „Společně se specialisty z ÚVN probíhají od prvních dnů hospitalizace prezidenta republiky konzultace s řadou špičkových lékařů dalších nemocnic,“ dodala.

Zavoral podle ní minulý týden inicioval sestavení multioborového konzilia. „Oslovil renomované osobnosti medicíny předních zdravotnických zařízení i institucí napříč medicínskými obory,“ uvedla Zinke. Ze strany ÚVN je podle ní členům konzilia „v souladu se zákonem poskytována náležitá součinnost“. Kdo je členem týmu, nemocnice s odkazem na zákon a na „zachování klidu pro činnost“ zveřejňovat nechce. „Je předpoklad, že konzilium by mohlo učinit závěry počátkem listopadu,“ dodala mluvčí.

Rada devíti lékařů

Lékař Zima, který se specializuje na klinickou biochemii a vnitřní nemoci, informaci o vzniku konzilia, webu Seznam Zprávy potvrdil. „Ano, jsem členem konzilia. Až se sejdeme a poradíme, vydáme vyjádření. Myslím si, že je to správné,“ řekl Seznam Zprávám.

V nově vytvořeném sboru by mělo být zhruba devět lékařů. Vedle Zemanova ošetřujícího lékaře a šéfa ÚVN Miroslava Zavorala jsou mezi nimi odborníci se specializací na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha a také expert z oboru psychiatrie, napsal server. Konzilium by se poprvé mohlo sejít zřejmě na konci příštího týdne.

Pavel Kolář, který léčil pohybové problémy řady známých sportovců, byl členem také minulého Zemanova konzilia, které fungovalo v roce 2013. Působil rovněž ve skupině lékařů, kteří se starali o bývalého prezidenta Václava Havla. V tomto týmu působil také Pafko, který Havlovi úspěšně operoval rakovinu plic. Podle Pafka by členové konzilia měli dostat nejen potřebné zdravotní podklady a dokumenty, ale i možnost prohlédnout Zemana osobně. Serveru Seznam Zprávy Pafko řekl, že následně by konzilium mělo mluvit jedním hlasem.

V minulosti byl členem konzilia také náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát. Webu iDNES.cz napsal, že tentokrát součástí týmu nebude. Účast podle serveru Seznam Zprávy odmítl Vlastimil Válek, který je kandidátem TOP 09 na ministra zdravotnictví. Podle webu měl obavu, aby nebyly závěry lékařů zpochybňovány kvůli jeho možnému vládnímu angažmá. V týmu nebude ani přednosta kliniky hepatogastroenterologie IKEM a poslanec ANO Julius Špičák, napsal to ČTK. Špičák nedávno podle uniklé SMS zprávy informoval premiéra Andreje Babiše (ANO), že Zemana prohlédl specialista, který vyhodnotil, že jaterní onemocnění prezidenta není tak vážné, aby byla nutná transplantace jater.

Konzilium dostane podklady, poradí se a vydá prohlášení

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) minulé pondělí zveřejnil zprávu Ústřední vojenské nemocnice, kterou si vyžádal, podle níž není Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je navíc krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech.

Poslanci a senátoři proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na předsedu vlády a Sněmovny podle článku 66 ústavy. V pátek nemocnice se Zemanovým souhlasem oznámila, že jeho zdravotní stav se díky komplexní léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil. Koncem prvního listopadového týdne Vystrčil požádá vojenskou nemocnici o další zprávu k prognóze Zemanova zdravotního stavu.

Video  Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument  - Blesk - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Konzilium by podle Seznam Zpráv mělo příští týden dostat lékařské podklady k Zemanově stavu, které následně bude analyzovat a poradí se, jaký výstup učiní. Zima očekává, že sbor lékařů vydá k situaci prohlášení.

Prezident je v péči ÚVN od neděle 10. října, podle Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Kancelář prezidenta republiky ani nemocnice žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly, podle nepotvrzených informací médií má Zeman vážné problémy s játry.

Video  CELÝ BRÍFINK: Oslavy 28. října na Hradě budou odloženy, přiznal Mynář. Změnit to může jen Zeman  - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

krapotkin ( 27. října 2021 21:52 )

Ještě, že máme tolik superodborníků. Nezapomeňte přizvat i soudruhy "doktory" z Ruska, kteří v českých nemocnicích vyvražďují české pacienty.

krtek. ( 27. října 2021 21:34 )

v první řadě chlastologa, Nešpora nebo někoho podobného

jiznicechy ( 27. října 2021 20:19 )

Byla jste někdy v nemocnici? Vy jste si vybírala lékaře? Jak by to měl ten Zeman udělat? On zná lékaře různých oborů, v různých nemocnicích? Odkud jste spadla? A že rovnou na hlavu?

Julie1 ( 27. října 2021 18:28 )

Dle mého by si konziliární lékaře měl vybrat prezident sám, nikoliv někdo SAMOZVANÝ. Prezident nemá svobodnou volbu lékaře kterým svěřuje své zdraví? Je to celé hodně divné.

bb88 ( 27. října 2021 12:48 )

Fricku a dílnu už si zametl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud