Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

Češi po únosu kritika Lukašenka vmetli Bělorusům důrazný protest. „Státní terorismus!“

Aktualizováno -
24. května 2021
15:06
Autor: sova, ČTK - 
24. května 2021
12:00

Náměstek ministra zahraničí Jan Kohout vyjádřil běloruskému velvyslanci Valeriji Kurdjukovovi důrazný protest v souvislosti s vážným podezřením z porušení mezinárodního práva v letectví. Vyzval též k okamžitému propuštění novináře a opozičního aktivisty Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně. Ministerstvo zahraničí o tom informovalo na svém webu. Někteří opoziční čeští politici hovoří o nedělním incidentu v Bělorusku jako o aktu státního terorismu, vyjádřili se tak například zástupci ODS či TOP 09, ale i premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda Pirátů Ivan Bartoš mluví o narušení integrity Evropské unie, šéf lidovců Marian Jurečka chce v úterý navrhnout reakci Poslanecké sněmovny. Politici to sdělili na twitteru či v tiskových zprávách.

Běloruské úřady v neděli přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče. Tomu hrozí ve vlasti podle ruských médií 15 let vězení za pořádání masových nepokojů.

„Ze strany Běloruska došlo ke státnímu terorismu. Tohle si nesmí nikdo dovolit,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Proti tamnímu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi podle ní musí být zavedeny tvrdé sankce, na místě je i uzavření běloruského vzdušného prostoru.

Za bezprecedentní akt státního terorismu postup Běloruska považuje i místopředseda ODS a někdejší ministr zahraničí či obrany Alexandr Vondra. „Není možné, aby stát donutil přistát soukromé letadlo, které veze cestující uvnitř schengenského prostoru, jen proto, aby se mohl pomstít novináři, který kritizuje poměry ve své zemi. Česká vláda musí jednoznačně oficiálně odsoudit tento čin a na půdě EU iniciovat společný postup a sankce proti Lukašenkově režimu,poznamenal.

O sankcích, možném zákazu běloruské letecké společnosti Belavia v prostoru EU či zákazu přeletů nad běloruským územím hovořil Bartoš. Spuštěno by podle něj mělo být mezinárodní vyšetřování události. Podporu v pondělí ráno telefonicky vyjádřil litevskému velvyslanci v ČR Laimonasovi Talatkelpšovi.

„Únos Prataseviče z letu mezi Aténami a Vilniusem, dvěma hlavními městy Evropské unie v schengenském prostoru, představuje skandální narušení integrity Evropské unie,“ prohlásil Bartoš.

Jurečka žádá vládu k prosazení tvrdé reakce celé EU vůči Bělorusku. „Navrhnu v úterý také jasnou reakci naší Sněmovny,“ napsal.

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že se Lukašenko dopustil teroristického činu a ohrožuje Evropu. Režim v Bělorusku se podle něj stal hrozbou pro tamní občany i mezinárodní bezpečnost.

Jak informoval na facebooku bývalý diplomat a senátor a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, „novinář Roman Protasevič, kterého nechal teroristickým způsobem unést Lukašenko, je absolventem Stipendijního novinářského programu Václava Havla, který spolu s Rádiem Svobodná Evropa/Svoboda organizuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Česká výzva k propuštění Prataseviče a jeho přítelkyně

Náměstek ministra zahraničí Jan Kohout vyjádřil běloruskému velvyslanci Valeriji Kurdjukovovi důrazný protest v souvislosti s vážným podezřením z porušení mezinárodního práva v letectví. Vyzval též k okamžitému propuštění novináře a opozičního aktivisty Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně.

Česká republika bude trvat na důkladném mezinárodním vyšetření incidentu, který podle ministerstva ohrozil životy pasažérů a posádky a který běloruské orgány zneužily k pronásledování jednoho ze svých kritiků. „Všechny reakce bude koordinovat na nejvyšší úrovni se svými partnery v Evropské unii,“ uvedl resort.

Za absolutně nepřijatelný akt záležitost označil premiér Andrej Babiš (ANO). I on míní, že incident vykazuje znaky státního terorismu. Babiš očekává, že to bude hlavní téma dnešního summitu v Bruselu. Mezi konkrétní opatření, které připadají v rámci EU v úvahu, zařadil stejně jako ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) například znemožnění běloruskému leteckému dopravci využívat evropská letiště a že by evropské letecké společnosti nevyužívaly běloruský vzdušný prostor. „Myslím, že odpověď Evropy musí být tvrdá,“ doplnil premiér.

ČR postup běloruského režimu odsuzuje, považuje jej za naprosto nepřijatelný a bude prosazovat silnou společnou reakci EU,“ uvedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

„Plně podporujeme pozici České republiky na summitu EU ve věci faktického únosu civilního letadla v Bělorusku,“ napsal na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Luboš Matlach ( 25. května 2021 19:52 )

Tak tebe se opravdu nikdo ptát nebude , ty patříš do toho provýchodního bordelu , pro tebe je České republiky škoda .

luppe ( 25. května 2021 16:56 )

luppe ( 25. května 2021 16:56 )

luppe ( 25. května 2021 16:54 )

Proč stále lžete a píšete Češi. Mluvíte jen za sebe. Nás Čechů se nikdo neptal. Dovolte referendum a poznáte názor nás Čechů. Na celej tenhle prozápadní bordel 😟 a nebuďte 🐷a nepište Češi. Je to lež 😟

Uživatel_5411569 ( 25. května 2021 11:25 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud