Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Pandemie se potáhne do dalšího roku, varuje expert. Způsobí to jeden důležitý faktor

Autor: Darina Jíchová - 
23. října 2021
18:26

Pandemie covidu-19 na podzim opět sílí a řada zemí včetně Česka zaznamenává zvyšující se počty nakažených, vlády i zdravotnické kapacity apelují na lidi, aby nemeškali s očkováním, pokračuje také distribuce třetích dávek vakcíny. Kanadský epidemiolog a člen Světové zdravotnické organizace Bruce Aylward však upozornil na to, že jelikož chudé země nemají dostatek vakcín, pandemie se protáhne až roku 2022, uvedla stanice BBC.

 

Vakcinační programy pokračují dobrým tempem ve vyspělých zemích, ty se však také zavázaly, že poskytnou pomoc v podobně potřebných vakcín chudším zemím. Těmto slibům úplně nedostály, právě z tohoto důvodu se expert WHO domnívá, že pandemie jen tak neskončí. Připomněl, že je očkováváno méně než 5 procent africké populace.

Aylward se domnívá, že farmaceutické firmy by měly upřednostnit chudé země, vyzval také vyspělé státy, aby jim uvolnily místo „ve frontě“ na vakcíny. Bohaté země by podle něj měly provést inventuru svých vakcín a darovat potřebným státům počet, ke kterému se zavázaly v rámci jednání skupiny G7.

Vakcinační nacionalismus

„Můžu vám říct, že se nedržíme plánu. Vakcinaci musíme zrychlit, protože jinak bude pandemie o rok delší, než musí být,“ řekl Aylward. Připomněl také, že covid-19 zabil už více než 4,6 milionu lidí. WHO oznámila, že za rok 2021 bude vyprodukováno tolik vakcín, aby mohlo být očkováno 70 procent ze 7,8 miliardy obyvatel světa. Rok 2021 se blíží ke konci a většina vakcín skončila v bohatých státech, kde se proočkovanost většinou pohybuje nad 50 procenty.

Aylward zmínil také „vakcinační nacionalismus“, jedná se o to, že země, kde se vakcíny vyrábějí, trvají na tom, že jejich obyvatelé budou očkováni přednostně. Totéž se nyní děje během administrace třetích dávek, bohaté země a země produkující očkování si vakcíny nechávají pro sebe.

Video Covidový Titanic v Česku: Primář o úbytku zdravotníků a nesplaceném dluhu z jara - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa