Neděle 17. října 2021
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Polojasno 12°C

Vakcína od AstraZeneca v tichosti změnila název. Ředitelka prozradila, co za tím stojí

Autor: Markéta Mikešová - 
2. dubna 2021
05:30

Vakcína proti covidu od společnosti AstraZeneca dostala nový název. Nově je známá jako Vaxzevria, změnu 25. března schválila Evropská léková agentura (EMA). Vše proběhlo v naprosté tichosti, ani to nedoprovázelo žádné oficiální oznámení. Ihned tak se objevily spekulace, že firma se přejmenováním snaží snížit odpor některých zemí k této vakcíně, byť EMA i Světová zdravotnická organizace (WHO) ujišťují, že je bezpečná. Ředitelka zdravotní péče AstraZeneca v ČR Jarmila Dolečková pro Blesk Zprávy odmítla, že by přejmenování mělo tento důvod.

Přišlo to bez jakýchkoliv pomp nebo většího oznámení. Vakcína AstraZeneca se z ničeho nic v oficiálních materiálech začala objevovat jako Vaxzevria. Už s tímto jménem operuje na svých stránkách Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), ministerstvo zdravotnictví i Evropská léková agentura (EMA), která jen napsala, že nově bude vakcína známa takto. Na složení se nic nemění, vlastně se nemění nic kromě názvu.

Nutno podotknout, že látka se ani dříve nejmenovala „vakcína proti covidu od AstraZenecy“, takto se léčiva nikdy nenazývají. V průběhu vývoje se operovalo s kódovým označením AZD1222, případně ChAdOx1 nCoV-19 podle použitého adenoviru, nicméně to je odborný název, mediálně nepříliš použitelný, a tak se ujalo prosté pojmenování vakcína od AstraZenecy. I vakcína od Pfizer/BioNTech nese oficiální označení Corminaty, ačkoliv se název příliš nepoužívá.

Česká ředitelka AstraZeneca: Plánovali jsme to dlouho

Nové označení, více lékařské, ale zároveň takové, které není jen směs kódů, v tomto kontextu dává smysl. Přesto se objevily pochybnosti, zda za tím není víc, a to snaha firmy uhasit pro ni nepříliš příznivou situaci, kdy některé země přestávají s její vakcínou očkovat kvůli obavám z údajných krevních sraženin. Česko vakcínu stále používá, ale částečnou stopku již vydaly Německo, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Kypr a Lucembursku. Odpor k „vakcíně Vaxzevria“ teoreticky nemusí být tak velký jako k „vakcíně AstraZeneca“, která již má mírně pošramocené jméno.

Ředitelka zdravotní péče AstraZeneca v ČR Jarmila Dolečková nicméně tvrdí, že k přejmenování nedošlo z tohoto důvodu. „Změna prozatímního označení produktu na registrovanou obchodní značku je zcela běžná praxe a plánuje se řadu měsíců dopředu,“ vysvětlila pro Blesk Zprávy. A dodala, že kromě názvu se skutečně nemění vůbec nic. „Navíc, přejmenování nijak nezmění rozhodnutí společnosti AstraZeneca dodávat vakcínu během pandemie i nadále bez zisku,“ říká Dolečková.

Ke stopce není důvod, tvrdí autority

Přední světové zdravotnické organizace stále trvají na tom, že očkování vakcínou AstraZeneca – tedy Vaxzevria – je bezpečné a není důvod jej zastavovat. Za látkou stojí WHO i EMA, která ji znovu podpořila na tiskové konferenci ve středu. „Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že použití této vakcíny by mělo být omezeno u jakékoliv skupiny obyvatel,“ řekla šéfka agentury Emer Cookeová na tiskové konferenci.

EMA dle jejích slov vyšetřuje 62 případů krevních sraženin, zkoumání ještě není ukončeno, tudíž příčina nemusí souviset s vakcínou. Celkem ji v Evropském hospodářském prostoru už dostalo 9,2 milionů lidí.

Resort ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) s pozastavením používání Vaxzevria nepočítá. „Ministerstvo zdravotnictví neplánuje v očkování vakcínou AstraZeneca žádné změny. Ministerstvo zdravotnictví se řídí stanovisky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), dle níž se jedná o bezpečnou očkovací látku, tedy o registrovaný léčivý přípravek, u něhož benefity převažují nad možnými riziky,“ sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Normální praktika

Ke změně názvu léků, pod kterými je nacházíme v lékárně, dochází běžně. Například protizánětlivého léčivo Celebrex, které se používá třeba u osteoartrózy, mělo být v jeden moment prodáváno jako Celebra, ale bylo upraveno, aby nedošlo k záměně s antidepresivem.

Lék snižující žaludeční kyselinu Dexiland byl zase původně nabízen jako Kapidex, ale také se pletl s jinými přípravy, a tak výrobce rozhodl o úpravě jména. Záměny s jinými medikamenty jsou obecně nejčastější důvody pro přejmenování. Chaosu v názvosloví rovněž příliš nepomáhá, že mnohdy jsou jednotlivé léčivé látky na různých trzích prodávány pod různými obchodními jmény.

Video Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

krapotkin ( 3. dubna 2021 11:46 )

Oficiálně Putinův kkte.

krapotkin ( 3. dubna 2021 01:43 )

Jen jsem napsal nápodobně

tomik007 ( 2. dubna 2021 16:10 )

Krapotkin je Severokorejsky agent-provokater 🐀

tomik007 ( 2. dubna 2021 16:08 )

ZMENILA NAZEV NA: Cyklon-C 🙄

krapotkin ( 2. dubna 2021 12:09 )

Změnou názvu se nemění obsah USsajrajtu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa