Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Češi propadli očkovací turistice. Pro vakcínu míří do Srbska, zajel tam i známý podnikatel

Autor: ČTK, for - 
31. března 2021
21:07

Až desítky lidí z Česka se nechaly proti nemoci covid-19 naočkovat v Srbsku, které nabídlo cizincům bezplatnou vakcinaci o minulém víkendu. Vyplývá to z vyjádření ředitelky odboru komunikace ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové pro televizi Prima. Televize upozornila, že srbská televize mezi cizinci, kteří si přijeli pro očkování, zachytila majitele e-shopu Rohlik.cz Tomáše Čupra.

„Víme o jednotlivcích, maximálně nějakých nízkých desítkách lidí. Nemyslíme si, že by šlo o nějakou masovou záležitost,“ řekla Štíchová. Prima uvedla, že ministerstvo zahraničí bude řešit cesty Čechů do Srbska pro očkování s ministerstvem zdravotnictví.

Koronavirus v Srbsku: Davy lidí i cizinců ve frontě na vakcínu Koronavirus v Srbsku: Davy lidí i cizinců ve frontě na vakcínu | ČTK / Darko Vojinovic

Srbsko podle registračního formuláře nabízí očkování třemi z vakcín registrovaných v EU a také ruskou očkovací látkou Sputnik V a vakcínou od čínské firmy Sinopharm. „Pokud to bude registrovaná vakcína v EU a v Evropě, tak je to v zásadě úplně jedno, ale byl bych velice opatrný, když to bude neregistrovaná vakcína,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Upozornil na možný problém s převzetím zodpovědnosti za případné nežádoucí účinky očkování. „Těžko potom tu zodpovědnost převezme český stát,“ dodal.

Kritici srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi vytýkají, že se bezplatnou nabídkou vakcín snažil rozšířit svůj vliv v regionu. Další tvrdí, že dávky vakcíny od firmy AstraZeneca, které zdravotníci aplikovali cizincům, se blíží datu expirace a je nutné je co nejdříve využít. Toto tvrzení však nebylo možné ověřit, uvedla minulý týden agentura AP.

Srbsko patří mezi nejrychleji očkující země v Evropě. Ve zhruba sedmimilionové zemi dostaly alespoň první dávku vakcíny přes dva miliony lidí.

Video Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

user ( 1. dubna 2021 05:33 )

Paradox je v tom, že Srbsko díky tomu pomůže Chorvatsku s turistama. Ten Balkán je divočina.

tomik007 ( 1. dubna 2021 01:53 )

ANO - to je pravda ale nemohli by zachraňovat ty mrtvoly, jak prohlásil UJO 🙄

MrdejCenzora ( 1. dubna 2021 00:38 )

Vem si xanax a bude líp.

MrdejCenzora ( 31. března 2021 23:37 )

Já už jsem dávno očkovaný oběma dávkama. A to je mi 30. Stačilo zašustit na správném místě 😂

Blacktip ( 31. března 2021 23:18 )

No a co, tak se nechali ockovat jinde, tady by na ne prisla rada mozna tak s krizkem po funuse.

Zobrazit celou diskusi
Další videa