Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

„Pacienty máme, vakcíny ne,“ stěžují si praktici. Uspějete dřív v očkovacím centru?

Autor: Markéta Volfová - 
31. března 2021
05:30

Registrovat se k očkování proti covidu-19 u svého praktického lékaře, nebo zvolit vakcinační centrum? Tato otázka se pro řadu těch nejrizikovějších pacientů stala v posledních týdnech takřka Sofiinou volbou. Navštívit svého „obvoďáka“  je jistě pohodlnější varianta. Ovšem v případě, že na něj vakcína vyšla. Očkovací centra jsou podle slov předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nelogicky zvýhodněna. A fronty před ordinacemi přitom stále neúměrně rostou.

„Naši pacienti preferují očkovat se u nás. Známe je, známe jejich kontraindikace. Mají to blízko. Na očkování u praktiků čeká v tuto chvíli 467 tisíc lidí. Šedesát tisíc v kategorii nad osmdesát let a nějakých 270 tisíc lidí sedmdesát plus. Zbytek jsou chronici. V obou kategoriích jsou ta čísla podstatně vyšší než u těch, kteří čekají před branami očkovacích center,“ popisuje situaci šéf praktiků.

Video Epicentrum: Petr Šonka a Igor Karen o problémech s očkováním u praktických lékařů - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Zapojení praktických lékařů do očkovací strategie je podle něj nedostatečné v celé republice. Vůbec nejhůře je na tom ale Vysočina, Pardubický a Ústecký kraj. Naopak lepší situace panuje na Zlínsku a v Jihomoravském kraji. „Asi čtyři tisíce praktiků jsou připraveni očkovat. Naše kapacita je padesát tisíc naočkovaných lidí denně, což je milion lidí měsíčně.V praxi se ale zapojila necelá polovina, protože ti ostatní vakcíny vůbec nedostali,“ stěžuje si Šonka.

„Byla chyba, že se od začátku nepočítalo s tou zdravotnickou sítí, kterou tady máme. Za letošní podzim praktici naočkovali 900 tisíc lidí proti chřipce, aniž by se o tom mluvilo. Očkovací centra mají smysl pro posílení stávající sítě, pro očkování velkých skupin. Problém je, že se to naprosto otočilo,“ doplňuje předseda s tím, že množství center vzniká živelně v nesmyslných lokalitách - například ve městech se dvěma tisíci obyvatel.

„Vakcinační centra mají vakcíny a někdy ani nemají pacienty. My máme pacienty, kteří se chtějí očkovat u nás, ale nemáme vakcíny,“ přidává k problematické situaci obvodní lékař z Benátek nad Jizerou Igor Karen. Jeho ordinace je typickým příkladem pobočky v malém městě, která i přes svou dravost zatím nevybojovala více než jednu zavážku očkovací látky. Doktor přiznává, že ty nejvíc rizikové denně odkazuje na očkovací centra, ač nerad.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí.Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

Praktičtí lékaři přesto věří, že se situace brzy výrazně zlepší: „Tento týden má do Česka přijít 95 tisíc vakcín od AstraZeneky a v příštích by mělo přibýt až 320 tisíc této látky. Politici deklarují, že bychom je měli dostat. Doufejme tedy, že to tak bude,“ dodává Karen.

 

gejsovic ( 31. března 2021 09:54 )

jestli stojíš v polovině,tak to nestihneš ani na pracovní úřad,proto svý,to si nenecháš přece ujít

trkic ( 31. března 2021 09:40 )

Pan obvoďák Karen kecá až se mu od huby práší. Kdyby se podíval na aplikaci ,,opendatalab,, viděl by, že třeba v očkovacím centru Kladno a Mladá Boleslav stojí ve frontě na vakcínu přes 3600 lidí. Těch co se spolehli na očkování u svého praktika je mi líto, letos to asi nestihnou....😯

Zobrazit celou diskusi
Další videa