Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

„Očkovaní, promiňte.“ Vláda zavírá školy, obchody, kina, restaurace i kadeřnictví v Lotyšsku

Aktualizováno -
19. října 2021
09:36
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
19. října 2021
07:55

Lotyšsko od 21. října do 15. listopadu zavede uzávěru řady provozů s cílem zpomalit šíření koronaviru v jedné z nejméně proočkovaných zemí Evropské unie. Zavřou se obchody, restaurace, zábavná zařízení a částečně i školy, dostupné budou jen základní služby, uvedla agentura Reuters.

Tvrdá omezení schválila lotyšská vláda na mimořádném zasedání v pondělí večer. Od 21. října do 15. listopadu bude také od 20:00 do 05:00 platit zákaz nočního vycházení, uvedl server Delfi.lv.

Po podzimních prázdninách budou od 1. listopadu chodit do škol jen žáci prvních až třetích tříd, ostatní se budou učit na dálku. Nadále by měly fungovat školky. Uzavřeny budou také všechny obchody s výjimkou těch, které prodávají základní zboží. Omezení se dotknou i služeb: uzavřou se kadeřnictví, salóny krásy a podniky veřejného stravování. Zakázány budou sportovní, zábavné a kulturní akce, včetně kin, divadel a koncertů. Omezení se bude týkat i jízd lidí z různých domácností v jednom autě, dodal portál.

Covid-19 se šíří nekontrolovaně

Premiér Krišjánis Kariňš a ministr zdravotnictví Daniels Pavluts se omluvili všem občanům, kteří již jsou očkováni proti covidu-19. Připustili, že proces očkování v zemi fakticky selhal, což si vynutilo vyhlášení lockdownu. Pavluts přislíbil, že po 15. listopadu se život vrátí k normálu, ale nikoliv pro ty, kdo se do té doby nenechají očkovat, pro ně tvrdá omezení budou platit dál, dodal server Delfi.lv.

V Lotyšsku se infekce šíří nekontrolovaně a v nemocnicích je již více než 1100 pacientů s covidem-19. „Naše zdravotnictví je ohroženo,“ řekl předseda vlády. Lotyšsko se stalo světovou jedničkou z hlediska nemocnosti na covid-19 poté, co během minulého týdne počet nemocných vzrostl skoro o 50 procent, dodal portál Delfi.

Denní přírůstky nových pacientů přesahují 2 tisíce, z neděle na pondělí jich bylo 2375. Proočkováno je jen 49 procent z 1,9milionové populace.

Ministr: Je to předvečer katastrofy

Pavluts v rozhovoru pro televizní stanici TV3 uvedl, že restrikce musí skutečně přijít spíš dříve než později. „Řekli jsme, že uděláme všechno proto, aby se opatření co nejméně dotkla očkovaných osob. Slíbili jsme, že uděláme všechno proto, aby školy byly otevřené. Ale došli jsme do situace, kdy balancujeme na hraně útesu,“ načal ministr. „Nemocnice se blíží do momentu, kdy budou muset rozhodovat o tom, kdo bude žít a kdo zemře,“ z Pavlutsových slov jasně vyplývá, že Lotyšsko je v epidemiologické krizi.

Ministr podotkl, že pro lotyšský zdravotnický systém je současná situace „předvečerem katastrofy“. Problémem je také to, že veřejnost a mnohdy i vláda se domnívá, že právě zdravotníci jsou ti, kdo by měl nést „břímě pandemie“. Pavluts si během interview povzdechl, že platná opatření nijak nezměnila chování lidí – městská doprava je přeplněná, přelidněné jsou i obchody. „Firmy ani neakceptovaly výzvu k práci z domova,“ to se však změní, až ve čtvrtek vejde v platnost lockdown.

Postěžoval si také na vládu, vadí mu, že jeho resort je ten jediný, kdo nutí zbytek vlády k přijetí restrikcí. „Ostatní ministry zajímají jen jejich odvětví, hrají ďáblovy advokáty a protestují proti návrhům ostatních,“ vysvětlil Pavluts. „Musíme spojit síly a zastavit lockdown,“ dodal na svém twitteru.

Video Forejt o chování prezidenta, které nepoznává: „Napínání k nesnesení nebyl jeho styl“ - Markéta Volfová, Lukáš Červený

dessy ( 20. října 2021 10:15 )

Jasně, jsi starý, nepotřebný, tak pryč s tebou. Co na tom, že jsi celý život makal. To mladí neznají...takový Vojtěch atd., ti co sedí ve sněmovně a mají devítiletku by nepoznali vařečku od lopaty.

dessy ( 20. října 2021 10:11 )

Ekonomická uměle vyvolaná krize a snížení populace - to je celý ten virus. Peníze nesmrdí, tohle dojde trestu.

Stano1963 ( 19. října 2021 21:20 )

nic se neděje ve vaší bytovce, ale ve vaší krajské nemocnici s tím nebudou asi souhlasit

Stano1963 ( 19. října 2021 21:19 )

vytrhnout jeden den dokáže každý, hodnotit lze až od týdne, protože tam se nějaký denní výkyv zprůměruje

Stano1963 ( 19. října 2021 21:16 )

počet očkovaných nad 65+ je nad 80%, průměrný věk očkovaných na JIP je 76 a počet za posledních 7 dnů je 23, u neočkovaných to je 50 na JIP za týden a průměrný věk 60

Zobrazit celou diskusi
Další videa