Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Američané vyhodili přes 15 milionů dávek vakcíny: Kvůli odmítačům očkování i řetězcům lékáren

Autor: tsv - 
16. října 2021
15:40

Spojené státy extrémně plýtvají vakcínou proti covidu. Největší lékárenské řetězce likvidují miliony dávek, zatímco rozvojové země se potýkají s drastickým nedostatkem očkovací látky. Za plýtváním stojí poničené jehly, prasklé nádobky, výpadky elektřiny i špatné objednávky. Shrnutí poskytl server Guardian.

V období mezi letošním březnem a zářím se ve Spojených státech vyhodilo více než 15 milionů dávek vakcíny. Podle odhadů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo navíc mezi prosincem a červencem v pouhých deseti státech zlikvidováno víc než milion z nich.

Přes léto se plýtvání několikanásobně zhoršilo. Například v Louisianě se navzdory čtvrté vlně pandemie v posledních měsících vyhodilo třikrát víc dávek než do konce července. Během letních měsíců se navíc počet vakcín zlikvidovaných před letošním červnem vyšplhal na šestinásobek.

Každý den se takto znehodnotí tisíce vakcín, kterým do toho rychle dochází trvanlivost. Výrobci látek původně nepočítali s tím, že bude tak velká část Američanů odmítat očkování. V již zmíněné Louisianě od léta prošlo přes 20 000 šarží, v porovnání s 4,4 miliony podaných vakcín jde ale pořád jen o malé procento.

Výpadky energie i zdeformované jehly

Často dochází k tomu, že se otevře vialka se dvěma dávkami, ale použije se z ní jen půlka. Nevyužitý zbytek se tak musí vyhodit. K okamžité likvidaci vakcíny také dochází v případě i jen chvilkového výpadku energie, který dočasně vypne mrazáky, v nichž se látky uchovávají.

Někdy se stane, že se během podávání injekce poničí jehla, což dávku automaticky znehodnotí. Jako důvod pro vyhození látky dokonale stačí i jen malý náznak prasknutí vialky nebo dodání špatného počtu objednaných dávek.

Nejvíc s vakcínou plýtvají lékárny

Největší podíl viny z plýtvání vakcín nesou velké sítě lékáren. V květnu vyhodily dva lékárenské řetězce víc dávek než americké státy a místní federální agentury dohromady – konkrétně asi tři čtvrtiny celkového počtu nepoužitých šarží. Ze zmíněných 15 milionů mají na svědomí znehodnocení 7,6 milionu vakcín.

Převoz nepřipadá v úvahu

Nabízí se zde zdánlivě jasné řešení, jak plýtvání zabránit – nepoužité vakcíny z USA jednoduše předat chudším zemím. Transport dávek vyrobených pro Spojené státy ale bohužel není možný hned z několika důvodů. Tím hlavním z nich je, že by během převozu s vysokou pravděpodobností došlo ke znehodnocení látky, a to ať už poničením ampulky nebo v důsledku špatných teplotních a hygienických podmínek.

Vláda prezidenta Bidena nařídila obrovské zásoby vakcín využít jako třetí posilující dávky pro ty, kteří už se nechali v minulosti očkovat. Úřady se také spolu s výrobci látky snaží snížit počet dávek v jedné vialce. Pokud bude ale zájem Američanů o imunizaci nadále stagnovat, ani tyto změny šarže zcela nezachrání před likvidací.

Joe Biden slíbil, že bude jednat tak, aby se do poloviny příštího roku podařilo naočkovat 70 procent světové populace. S tímto úmyslem se rozhodl během příštích měsíců darovat několik milionů dávek zahraničním zemím, které si bez pomoci samy nevystačí.

Vládní poradce pro boj s pandemií David Kessler navíc prohlásil, že výrobci musí okamžitě zněkolikanásobit svou výrobu. Konkrétně zmínil například společnost Moderna, která má od něj za úkol zefektivnit produkci vakcín právě pro zahraniční užití.

Video Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a šéfa zdravotních statistiků Ladislava Duška. - ČTK/Blesk

slafa ( 16. října 2021 17:04 )

Podvod leze ven, http­s://ww­w.red­voice­medi­a.co­m/2021­/10/re­ceip­ts-patents-expose-medical-devices-in-jab-injectable-computing-system/

Zobrazit celou diskusi
Další videa