Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Očkování puberťáků má v USA zelenou: Vakcína Pfizer i pro děti od 12 do 15 let

Autor: ČTK - 
13. května 2021
13:35

Ve Spojených státech ve čtvrtek může naplno začít očkování dětí ve věku 12 až 15 let vakcínou proti covidu-19 vyvinutou ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech. Poslední krok ze strany federální vlády v tomto směru ve středu učinilo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které doporučilo vakcinaci dané věkové kategorie v návaznosti na pondělní povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

V některých státech, jako například v Maine, očkování adolescentů začalo už před vyjádřením CDC, uvedl deník The New York Times (NYT). Jinde se chystají tuto možnost začít nabízet dnes. Lidé ve věku 12 až 15 let tvoří zhruba dvacetinu populace USA, což znamená asi 17 milionů lidí.

„CDC nyní doporučuje, aby se vakcína (od konsorcia Pfizer/BioNTech) u těchto obyvatel používala, přičemž poskytovatelé je mohou začít očkovat okamžitě,“ oznámila ve středu večer SELČ ředitelka agentury Rochelle Walenskyová. Od poradní komise pro otázky spojené s imunizací předtím přijala stanovisko potvrzující bezpečnost a účinnost daného přípravku u mladistvých.

Video Pro Čechy 40+ očkování od pondělí. Babiš oznámil změny i u dodávek vakcín praktikům - ČTK

„Tento oficiální krok CDC zpřístupňuje vakcinaci přibližně 17 milionům dospívajících ve Spojených státech a posiluje snahu naší země ochránit co nejvíce lidí před následky covidu-19. Nechat adolescenty očkovat znamená urychlení jejich návratu ke společenským aktivitám a může to rodičům a pečovatelům přinést klid duše,“ dodala Walenskyová.

„Prosím, nechte své dítě naočkovat“

Spojené státy potřebují svou očkovací kampaň co nejvíce rozšiřovat, aby měly šanci na dosažení stavu kolektivní imunity vůči covidu-19. Snížení věkové hranice ze 16 na 12 let přichází v okamžiku, kdy už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny skoro 60 procent dospělých, zatímco průzkumy naznačují, že jen malá část zbývajících očkování plánuje podstoupit.

„Prosím, nechte své dítě naočkovat,“ apeluje Walenskyová ve videu zveřejněném na twitterovém účtu amerického prezidenta Joea Bidena. Šéfka CDC připomenula, že ačkoli nákaza koronavirem SARS-CoV-2 pro děti představuje poměrně malou hrozbu, i ony mohou virus přenášet, a ohrozit tak zranitelnější osoby.

Očkování věkové skupiny mezi 12 a 15 lety vakcínou od Pfizeru už dříve povolila Kanada, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nyní příslušnou žádost posuzuje a stanovisko by mohla vydat do měsíce.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa