Pátek 20. května 2022
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Jasno 25°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Lidé umírali bez pomoci, těla pálili v ulicích. Covidem zbídačená Indie odškodní blízké obětí

Autor: šamol - 
5. října 2021
20:35

Indický nejvyšší soud schválil rozhodnutí vlády zaplatit 50 000 rupií (14 000 Kč) jako odškodné za každou smrt způsobenou covidem-19. Stalo se tak poté, co právníci podali petici s žádostí na odškodnění podle indických zákonů o zvládání katastrof. Indie se potýkala s vysokými počty nakažených novým typem koronaviru a od začátku epidemie zde na toto onemocnění zemřelo více než 447 000 lidí. Podle odhadů odborníků mohlo na nemoc zemřít až 10krát více lidí. S informací přišel deník BBC News.

V pondělí soudce M. R. Shah rozhodl o poskytnutí příspěvku na odškodnění příbuzným. Vše se proplatí „nad rámec částek placených centrem a státem v rámci různých benevolentních schémat“, jak uvedl. Soud dodal, že odškodné by mělo být vyplaceno do 30 dnů poté, co rodina podá žádost. V červnu navrhovatelé požadovali zásah soudu při vyplácení odškodného rodinám obětí covidu-19.

Právníci v petici uvádí, že jelikož byl covid-19 „speciálně“ oznámen jako katastrofa podle indického národního zákona o zvládání katastrof, mělo by být obětem vyplaceno odškodné. Opírají se o zákon z roku 2005, který byl přijat pro efektivní zvládání katastrof, včetně přípravy strategií zmírňování následků, budování kapacit a odškodňování ztracených životů, zranění a poškozených nemovitostí. Zákon říká, že peněžní pomoc ve výši 400 000 rupií by měla být vyplacena rodinám lidí, kteří přišli o život při katastrofě.

„Víme, že vláda vynaložila spoustu peněz na zvládání pandemie. Ale stále si myslíme, že vláda měla podle zákona vyplatit odškodné 400 000 rupií každé postižené rodině. Mohli dát chudším rodinám vyšší částku a méně těm, kterým se daří o něco lépe. Mohli to zlepšit,“ řekl BBC Gaurav Kumar Bansal, jeden z navrhovatelů.

Podle federální vlády bude odškodnění vyplaceno „nejbližším příbuzným zesnulého kvůli covidu-19, ale s výhradou toho, že příčina smrti bude certifikována jako covid-19“ podle pokynů. Prostředky na tuto kompenzaci poskytnou státy. Nejméně dva státy - Kerala a Rádžasthán - uvedly, že výplaty odškodného by vyvinuly tlak na jejich státní pokladny a že finanční prostředky by měla poskytnout federální vláda.

Pandemie koronaviru v Indii a kremace mrtvých Pandemie koronaviru v Indii a kremace mrtvých | Reuters

„Dáváte prostředky na krupobití, povodně atd., takže byste nyní měli přidat také na covid-19. Nejde jen o to, že jím byl zasažen pouze jeden stát, ale o pandemii,“ řekl indickému ministrovi v Rádžasthánu Govind Singh Dotasara.

 

Zatím není jasné, na kolik odškodné vyjde vládu

V srpnu Národní úřad pro zvládání katastrof (NDMA) - v jehož čele stojí předseda vlády - napsal státům, že není jasné, kolik peněz by mělo být vyčleněno na odškodnění, protože pandemie neskončila. Rovněž uvedl, že „finanční opatrnost vyžaduje, abychom plánovali tak, aby pomoc mohla být poskytována většímu počtu lidí, pokud by počet úmrtí vzrostl“.

Některé státy jako Karnataka již oznámily vyšší odškodné 100 000 rupií rodinám znevýhodněných lidí, kteří zemřeli na covid-19. Podle zprávy bylo dosud vyplaceno šestnáct rodin.

Video  Češka žijící v Indii: „Cítím se tu bezpečněji než v Evropě. Agresivita mutací nás ale zaskočila.“  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

jasnovidec01 ( 5. října 2021 22:41 )

Blesku ty hovado ..co nám to vnucuješ ???lustrační fotky nám cpala naše vláda dostatečně dlouho každej den v TV,kdo ti za tohle svinstvo platí ?

krapotkin ( 5. října 2021 20:45 )

Tak mrtvé pálili na ulici. Co na to Gréta se svojí uhlíkovou stopou ? Nebo ona si troufá nadávat jen Evropanům, protože by v Indii dostala přes hu**, jen by ji otevřela.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa