Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Řada zemí se místo lockdownů učí s covidem žít, většinu restrikcí ruší. Doplatí na to?

 • Autor: tsv - 
  18. 9. 2021
  05:00

  Po více než roce a půl drsných nařízení, omezení a de facto pozastaveného života se pět zemí rozhodlo zrušit většinu opatření a dovolit tak společnosti zase plnohodnotně fungovat. Dánsko, Singapur, Thajsko, Jihoafrická republika a Chile přistupují k nové strategii, místo omezování všedního života se jednoduše naučí žít s nekončící pandemií. Stanou se země odstrašujícím případem, nebo vzorem pro nás ostatní? Na odpověď si budeme muset ještě chvíli počkat.

 • 1.Dánsko

  Sesadit pandemii z trůnu a převzít zpět kontrolu nad životem se rozhodlo Dánsko. Desátého září zrušilo veškerá zbývající bezpečnostní opatření a prohlásilo, že „covid už není nemocí, která by představovala kritickou hrozbu pro společnost“.

  Dánové mohli přestat nosit roušky v MHD, začít pořádat hromadná shromáždění a obcházet kluby a bary bez nutnosti předkládat potvrzení o bezinfekčnosti. Místní se tak mohli vrátit ke svým starým způsobům a zapomenout na poslední strastiplné měsíce. Ministr zdravotnictví ale nadále hodlá dohlížet na vývoj situace.

  Klíčem k úspěchu je podle serveru CNN vysoká proočkovanost, v zemi má dokončené očkování 74 procent obyvatel. Reprodukční číslo se dlouhodobě drží pod hodnotou jedna a naznačuje tak úbytek nových případů. „Vakcíny a dlouhodobé úsilí dánských obyvatel jsou důvodem, proč se nám tak daří,“ řekl ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

  Ministr ale rychle na to zdůraznil, že přehnaný optimismus není na místě. „I když jsme na tom teď dobře, nejsme z pandemie venku. Vláda nebude váhat jednat rychle v případě, že pandemie začne opět ohrožovat důležité funkce v naší společnosti,“ ujistil.

  Koronavirus v Dánsku: Očkování během koncertu (12.9.2021) Koronavirus v Dánsku: Očkování během koncertu (12.9.2021) | Reuters

 • 2.Singapur

  Trpělivost došla i Singapuru. Ten v červenci ohlásil novou strategii zaměřenou na kontrolu potenciálních lokálních ohnisek, motivaci k očkování a monitorování hospitalizací. Omezovat životy obyvatel už ale nechce.

  „Špatná zpráva je, že covid-19 nemusí nikdy zmizet. Dobrá zpráva je, že je možné s tím normálně žít,“ napsal jeden ze státních úředníků. K rozvolňování vláda přistoupila už v srpnu, kdy začala očkovaným lidem dovolovat návštěvy restaurací. Umírnila i pravidla shromažďování a dala zelenou skupinkám po pěti.

  Rozvolňovat se mělo dál, původní plány ale překazila mutace delta, která způsobila rychlý a nečekaný nárůst počtu nových infekcí. Minulý týden vláda dokonce varovala, že pokud se nepodaří dostat situaci pod kontrolu, bude muset obnovit některá ze starších opatření.

  Prozatím chce země situaci řešit pomocí „agresivnějšího trasování“ kontaktů, intenzivnější izolací ohnisek častějším povinným testováním rizikových zaměstnanců. Ačkoli Singapur překonal svůj denní rekord, závažných případů díky 81procentní proočkovanosti nepřibývá.

  Koronavirus v Singapuru Koronavirus v Singapuru | Reuters

 • 3.Thajsko

  Thajsko v očkování zaostává, i tak se ale rozhodlo započít rozvolňovací fázi. Od příštího měsíce plánuje světu otevřít Bangkok a další oblíbené destinace. Chce tak obnovit cestovní ruch, na kterém země závisí.

  Plně očkovaní turisté, kteří se podřídí přísnému testovacímu režimu, budou mít možnost přijet do hlavního města, letoviska Hua Hin, města Pattaya a Čiang Mai. Návštěvníkům se prvního července otevřel ostrov Phuket bez nutnosti preventivní karantény. O dva týdny později se k rozvolňovacímu programu připojily i ostrovy Ko Samui, Ko Pha Ngan a Ko Tao.

  Minulý rok se zemi dařilo v porovnání s letoškem mnohem lépe. Díky efektivním opatřením vlády se počty nakažených držely dole, letos se ale přírůstky lehce vymkly kontrole. Velice nízká je i proočkovanost, momentálně má za sebou obě dávky vakcíny jen 18 procent populace, jednu dávku 21 procent.

  Protivládní demonstrace v Bangkoku: Demonstranti vyčetli vládě selhání při řešení pandemie covidu-19 (7. 8. 2021) Protivládní demonstrace v Bangkoku: Demonstranti vyčetli vládě selhání při řešení pandemie covidu-19 (7. 8. 2021) | Reuters

 • 4.Jihoafrická republika

  K rozvolňování se přidala i Jihoafrická republika. Přírůstky covidových infekcí stále klesají a prezident Cyril Ramaphosa prosí veřejnost, aby se nechala naočkovat.

  Místní ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo zmírnit zákaz nočního vycházení, který nově platí od jedenácti večer do čtyř hodin ráno. Zvedlo i limit shromažďování, uvnitř se tak může sejít až 250 lidí a venku 500. Dále polevilo omezení prodeje alkoholu.

  V zemi po většinu pandemie panovala velmi přísná distanční nařízení, v jednu dobu bylo dokonce zakázáno se jakkoli scházet. Výjimka se v tomto případě vztahovala pouze na pohřby. Ramaphosa varoval, že ničivá třetí vlna poháněná mutací delta ještě není u konce, dodal ale, že JAR má dostatek očkovacích dávek pro všechny dospělé občany. Obě dávky vakcíny dostala zatím čtvrtina z nich.

  Prezident nedávno požádal veřejnost, aby se nechala naočkovat a chovala se v souladu se stále ještě platnými nařízeními, která mají podle něj zemi dovést zpět do normálu.

  „Třetí vlna ještě neskončila a snížit počty nových infekcí se nám podaří jen díky jednání nás jednotlivců a nás jakožto jednoho celku,“ prohlásil Ramaphosa.

  Koronavirus v Jihoafrické republice. Koronavirus v Jihoafrické republice. | Reuters

 • 5.Chile

  Další kroky ke svobodnější budoucnosti podniká i Chile. V zemi má dokončené očkování již 87 procent obyvatel, ministerstvo zdravotnictví navíc schválilo čínskou vakcínu Sinovac, která se má od pondělí zpřístupnit dětem starším šesti let. Resort dal zelenou třetím posilovacím dávkám pro už plně očkované.

  Od prvního října se do Chile budou opět moci vrátit zahraniční turisté. Kvůli mutaci delta budou muset cestující dodržet určité podmínky, nic jiného jim už ale v dovolené bránit nebude. Země bude požadovat negativní test na covid a pět dní preventivní izolace.

  „To, že cizinci budou moct přijet do Chile, je důležitý krok pro obnovu turismu,“ řekl zástupce ministra cestovního ruchu José Luis Uriarte. „Je důležité uvést, že tohle je první krok a budeme schopni postupovat dál pod podmínkou, že bude možné zajistit správné zdravotní podmínky.“

  Očkování proti koronaviru v Chile Očkování proti koronaviru v Chile | Reuters

gejza22 ( 19. září 2021 09:02 )

Jen si ten sajrajt nechte všichni naočkovat, nemocnice nikdy nebyly tak vyčerpány jak propaganda píše. Už jste všichni zapoměli komunisty? Ty lhali pořád a každý věděl že je oblbován....a dnes??

Blacktip ( 18. září 2021 19:56 )

Tak doufám, že jsi v životě nebyl u doktora a nikdy sis nevzal ani jeden prášek.

Stano1963 ( 18. září 2021 15:21 )

když se obsadí JIPky, tak se budou odkládat operace, známá má odloženou náhradu kyčelního kloubu o rok, když se podělá podzim, bude to o další minimálně půl rok

postys ( 18. září 2021 15:08 )

článek opět o ***, jen propaganda k vakcinaci

Stano1963 ( 18. září 2021 12:15 )

kdo chtěl, je naočkovaný. Každého volba, jen to zase odnesou zdravotníci a nemocní jinými chorobami, kterým se zase odloží operace

Zobrazit celou diskusi
Další videa