Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Vědci varují před dalším celosvětovým lockdownem: Na supermutace jsou vakcíny krátké, tvrdí

Autor: tsv - 
11. června 2021
05:00

Přední vědci vyjádřili v nové eseji obavy ze supermutací koronaviru. Kolektivní imunity a potlačení veškerých variant viru podle nich dosáhnout nelze, a to částečně i kvůli nedostatku vakcín či relativně nízkému zájmu o očkování. Varují tak před možným návratem do situace z loňského roku, který by mohl nastat jako důsledek stále nově vznikajících mutací. O práci vědců informoval britský web Mirror.

V práci nazvané „Věčný virus“ (The Forever Virus), publikované šesti vědci, lékaři a experty, autoři popisují, proč může neúplná proočkovanost světové populace představovat riziko opakování loňské krize, kterou by byly schopné způsobit odolné supermutace. Příčinu jejich potenciálního vzniku představuje nerovnováha vakcinovaných a těch, kteří dávku očkování proti koronaviru odmítají, nebo nemají možnost získat. V takovémto prostředí by podle vědců mohlo brzy začít docházet k šíření variant viru, které jsou vůči očkovacím látkám odolné.

Chudé státy bez vakcín hrozbou pro všechny

Odborníci varovali, že nerovnováze proočkovanosti ve světě přispívají bohaté státy, které pro své občany nakupují a hromadí zásoby dávek vakcíny, načež jich nezbývá dostatek pro chudší země. Právě z těchto zemí se následně mohou šířit rezistentní mutace, které by díky nabyté odolnosti zachvátily i státy s vysokým procentem očkovaných.

Podle vědců se na vývoji pandemie drasticky podepsala světová politika, která kvůli značnému podceňování rizika koronaviru způsobila ztrátu jediné možnosti na zajištění krátkodobosti krize. „Takové supermutace by mohly vrátit celý svět zpět na začátek. Může znovu nastat rok 2020,“ napsali autoři zprávy. „Virus zde zůstane. Otázka je, co musíme udělat, abychom zajistili, že my tu zůstaneme také,“ stojí v textu.

Esej také vyzývá Spojené státy, aby vedly globální boj proti koronaviru a očistily svou reputaci při udávání směru světovému farmaceutickému průmyslu a zdravotnictví. „Kdyby Spojené státy zcela potlačily nákazu na vlastním území, jejich kroky by se mohly stát příkladem pro porážku pandemie po celém světě,“ napsali vědci.

Doposud bylo celkem podáno 2,22 miliard dávek vakcíny proti covidu-19, v přepočtu tak připadá na sto lidí 29 dávek. Doposud bylo na světě zaznamenáno 175 205 528 případů nákazy koronavirem, zemřelo 3 777 879 lidí. Mezi nejzasaženější země patří podle statistik webu Worldometer USA, Indie, Brazílie, Francie, Turecko a Rusko.

Video Fiasko, nebo hladký start? „Covid pasy máme ozkoušené,“ hlásí Dzurilla a odmítá diskriminaci - Markéta Volfová, Lukáš Červený

babylove ( 11. června 2021 10:33 )

Jděte už s tou panikou někam, vy vědci a experti. Vsechno je to jen politika určitých zrůd.

kallup ( 11. června 2021 09:29 )

;o)) jo, vosypal sem se strachy. ste mě zasejc přemluvili. du se nechat vočkovat. a hned 2x. jednou tady a jednou v nějaký chudý zemi. spokojený? ;o)

Andrej_Bures ( 11. června 2021 08:09 )

Je to jako se zamekm na dverich. Zadny zamek neni neprolomitelny. Ale vzdycky je lepsi mit alespon nejaky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa