Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Po covidu přijde epidemie demence, bojí se experti. A připomněli dopad španělské chřipky

Autor: Darina Jíchová - 
7. září 2021
19:08

Před zhruba stoletím po pandemii španělské chřipky, která zabila přes 50 milionů lidí, se světem začala šířit devastující choroba. Nemoc způsobovala letargii, nervové problémy, silné bolesti hlavy a zmatení. Vědci nemoc pojmenovali encephalitis lethargica, případně von Economova encefalitida, a postihla víc než milion osob. Experti se obávají, že něco podobného by se mohlo stát i po konci pandemie covidu-19, uvedl list Daily Mail.

Původ von Economovy encefalitidy dodnes není jasný, mnozí experti však věří, že šlo o následek španělské chřipky. Vědci připomínají, že kvůli nemoci tisíce lidí skončily v kómatu. Podle expertů se něco obdobného dá vysledovat i nyní během pandemie covidu-19, která už více než rok a půl svírá celý svět.

Kudy se covid dostává do mozku?

Neurologové ukázali na možnou spojitost mezi covidem-19 a demencí, zvláště protože i případy nemoci s mírným průběhem mohou způsobit zánět mozku. Na toto téma vzniklo už několik výzkumů, které uvádějí, že koronavirus se může do lidského mozku dostat přes čichový nerv a napadnout čichový bulbus, odkud se pak infekce může šířit do dalších častí mozku.

Čínští specialisté v dubnu publikovali studii v odborném časopisu Signal Transduction and Targeted Therapy, kde potvrdili, že koronavirus je schopný „přemístit“ se do mozku touto cestou. Svůj výzkum prováděli na infikovaných makacích.

Britští experti z Univerzity v Southamptonu v červenci zveřejnili v časopisu Brain Communications studii, která ukazuje, že covid-19 je schopný způsobit vážné mentální problémy. Pracovali se záznamy 267 pacientů, u kterých se objevily i neurologické symptomy, a zjistili, že u 11 procent nemoc vyvolala delirium, u 9 procent psychózu a zánět mozku, u 7 procent pak encefalitidu.

Neurologické problémy u pacientů s covidem

„Bylo pozoruhodné, že někdy se kombinace obtíží vyskytla u jednoho pacienta,“ komentovala hlavní autorka studie, neuroložka Amy Rossová-Russellová. „Tyto závěry dokazují, nejenže covid-19 napadá mozek, ale že je schopný napadnout hned několik částí nervové soustavy u jednoho pacienta,“ vysvětlila expertka.

Takové symptomy zeslábnou poté, co se pacient zotaví z covidu-19, nicméně u některých může nemoc zanechat dlouhodobé neurologické následky. Národní institut pro zdraví a klinickou kvalitu (NICE) fungující při britském zdravotnickém systému NHS uvedl, že dlouhodobý covid-19, který jen v Británii postihl na 2 miliony lidí, může zahrnovat neurologické problémy jako „mozková mlha“, tedy pocit malátnosti a otupělosti, nespavost, nervové problémy nebo delirium.

„Většina pacientů s přetrvávajícími neurologickými symptomy měla covid-19 s mírným průběhem připomínající chřipku. Dlouhodobě však bojují s únavou, mozkovou mlhou či svalovou bolestí,“ shrnul spolupředseda Britské lékařské asociace (BMA) David Strain. „Asi největším a nejlepším příkladem toho, že virus může zanechat neurologické následky, je španělská chřipka, viděli jsme to i po MERSu. Takže by nemělo být žádným překvapením, že se covid-19 chová podobně,“ objasnil Strain.

Hrozba epidemie demence

Problematiku rozebírali rovněž američtí vědci, kteří své závěry shrnuli v červenci ve článku publikovaném v časopise Lancet. Biochemik Roy Parker dokonce varoval před epidemií demence. Studie předpokládá, že u pacientů s výrazným zánětem mozku během dlouhodobého covidu-19 může dojít k abnormálnímu zvýšení proteinů v mozku. Tyto proteiny, označované jako tau proteiny, jsou spojeny s demencí.

„Lze v tom vidět jisté podobnosti se situací po pandemii v roce 1918,“ připustil Parker. „Je možné, že dlouhodobé následky infekčních onemocnění, jako je covid-19, mohou zahrnovat nějaké neurodegenerativní onemocnění,“ dodal Parker. „Podle toho, kolik případů dlouhodobého covidu máme, je možné, že uvidíme nárůst případů demence,“ objasnil biochemik, klíčové jsou podle něj studie nervových dysfunkcí u lidí, kteří prodělali covid-19.

V ohrožení jsou třicátníci a čtyřicátníci

„Takové studie by měly vznikat v příštích 10 letech a zaměřit se na mladé pacienty ve věku 30 až 40 let,“ vysvětlil Parker. Zdůraznil, že vědci se musí soustředit na krevní rozbory a zkoumání hladiny tau proteinů. „Bohužel ani monitoring nepomůže lidem, u kterých covid vyvolal demenci. Právě teď neexistuje nic, čím bychom zastavili formaci nebo progres problémů, které způsobují tau proteiny,“ přiznal Parker.

Na nebezpečí demence po covidu-19 upozornil také londýnský specialista Dennis Chan. „Je to velké nebezpečí pro mladší lidi, například pro čtyřicátníky, kteří prodělali covid. V pozdějším věku by to mohlo vyvolat demenci, která by se u nich jinak neobjevila. Zjednodušeně řečeno za 20 let zřejmě uvidíme vlnu lidí s mentálními problémy,“ prohlásil Chan.

Vědci se shodli na tom, že některé viry způsobují demenci. „Když se HIV dostane do mozku, zvyšuje riziko demence až o 50 procent,“ podotkl Chan. Také on největší nebezpečí vidí v tom, že se koronavirus do mozku dostane přes čichový nerv. „Znepokojuje mě to, protože přes nerv se dostane do bulbu a pak dalších částí. Ten nerv je vlastně dálnice, o které víme, že po ní viry cestují přímo do mozku,“ reagoval Chan.

Expert: Nechcete to chytit

Nebezpečí demence podle Chana jen vyzdvihuje potřebu dodržovat všechna preventivní opatření. „Věřte mi, nechcete to chytit. Pokud jste dospělý člověk po čtyřicítce – je jistá, a ne nezanedbatelná – možnost, že infekce u vás zvýší pravděpodobnost výskytu demence,“ prohlásil Chan. Pokusil se uklidnit i ty, kteří covid-19 prodělali a potýkali se třeba s dlouhodobým covidem-19. „Vyvíjí se nový lék, který zřejmě bude schopný zastavit demenci,“ nastínil také časovou osu. Vlna případné „covidové demence“ by mohla přijít v roce 2035 a Chan se domnívá, že v tu dobu už by lék mohl být v oběhu.

„Udržujte se v kondici, neseďte před televizí, zkoušejte nové věci, pravidelně cvičte, zdravě jezte,“ doporučil všem lidem, kteří se bojí se demence.

Video Začíná škola: Plaga o těžkém roku, testech, respirátorech i kritice zdravotnictví - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Jirik-ta ( 8. září 2021 11:07 )

ovšem bez novinářů by to nebylo úplně ono

Jirik-ta ( 8. září 2021 11:06 )

asi nekonečno

Michal Snobl ( 8. září 2021 08:03 )

Já jsem si to myslel. Ta epidemie demence byla a je vidět u našich politiků, odborníků, všech těch expertů. Hlavně je taky postihuje epidemie kleptomanie, kradou vše co se ještě dá. Teda ty tomu dávají korunu, každý den něčím pobaví národ 😂😂😂

tongzisemjon ( 7. září 2021 22:04 )

Prate­le,ko­bliz­ci,pri pohledu na ceskou vladnouci elitu,v cele s jezdcem na zvedaku,je jasne,ze v Cesku je to jiz nkolik roku!

RASPUTIN ( 7. září 2021 20:45 )

Potom je zřejmé, že naše pravicová opozice prochází zřetelně obdobím po covidu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa