Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Davy na pláži a rozvolnění, ale... Problémy hrozí překvapivě rychle, varuje Brity expert

Autor: ČTK, tsv - 
16. července 2021
20:58

V Anglii by mohl překvapivě rychle vzrůst počet lidí v nemocnicích přijatých po nákaze koronavirem a dosáhnout „dost děsivé“ úrovně. Ve čtvrtek to prohlásil hlavní poradce britské vlády pro boj s koronavirem Chris Whitty s tím, že epidemie v Británii zdaleka neskončila, země je pouze v o něco lepší pozici díky vakcínám a pokrokům v léčbě covidu-19.

„Myslím, že bychom neměli podceňovat fakt, že se můžeme překvapivě rychle dostat znovu do problémů,“ řekl Whitty na semináři pořádaném londýnským vědeckým muzeem.

Británie hlásí v posledních dnech nejvyšší počty nakažených za poslední půlrok, ve čtvrtek oznámily úřady přes 48 500 infekcí zaznamenaných za posledních 24 hodin. Podle vládních dat je nyní kvůli nákaze koronavirem v britských nemocnicích 3786 lidí, při vrcholu poslední vlny ze začátku tohoto roku jich tam bylo průměrně kolem 40 000.

Podle Whittyho se však nyní zdvojnásobuje počet hospitalizovaných lidí asi každé tři týdny a nynější poměrně nízké statistiky by se proto mohly v příštích měsících výrazně zvýšit.

„Nebude potřeba příliš mnoho zdvojnásobení, abychom se znovu dostali do dost děsivých čísel,“ řekl Whitty. „Rozhodně to ještě nemáme za sebou, jsme na tom ale lépe díky vakcinačnímu programu, lékům a řadě dalších věcí,“ dodal.

Úřady již v minulosti varovaly, že by počty nových infekcí mohly vystoupat až k 100 000 za den, což je výrazně více, než Británie zažila v jakékoliv fázi pandemie. Vláda zároveň oznámila, že od pondělí zruší v Anglii všechny zbývající restrikce, otevřou se tak například i noční kluby a nebude nakázané nosit roušku na veřejných místech. Premiér Boris Johnson nicméně silně apeloval na osobní zodpovědnost obyvatel a prohlásil, že zrušení restrikcí bude finální jen v případě, že se lidé budou nadále chovat opatrně.

Úřady tvrdí, že se díky pokročilosti očkovací kampaně podařilo přerušit spojitost mezi nákazou koronavirem a úmrtím či těžkou formou covidu-19. Zrušení restrikcí pak vláda pokládá za nutné kvůli oživení ekonomiky.

Vysoké počty nově infikovaných osob však hospodářství poznamenají také, píše agentura Reuters. Nakažení se totiž musí izolovat stejně jako lidé, kteří s nimi přišli do kontaktu. Podle šéfa Konfederace britského průmyslu (CBI) Karana Bilimorii přišlo ve vládní trasovací aplikaci v prvním červencovém týdnu varování o setkání s nakaženou osobou 520 000 lidem.

„V pondělí budeme v situaci, kde na jednu stranu otevíráme ekonomiku a na druhou ji zase zavíráme. V pohostinství máme v izolaci 20 procent veškerého personálu, ve zdravotnictví takto chybí až 25 procent zaměstnanců, autobusy a vlaky jezdí se zpožděním. Takhle to dál nejde. Ničí to ekonomiku,“ řekl Bilimoria.

Davy Britů se srocují na pláži, užívají si teplo

K možným drastickým nárůstům počtu nakažených by mohli přispět i plážoví nadšenci. Poté, co do Británie dorazila teplá vlna, se lidé chodí opalovat k vodě po stovkách. Slunečné počasí a idylických 27 stupňů Celsia se budou v království držet minimálně do prvního týdne srpna.

Léto, které konečně dorazilo do Británie, si jen tak někdo ujít nenechá. Koronavirus, nebo ne, pláže v posledních dnech praskají ve švech. Lidé chtějí na poslední chvíli využít letního období a dostat se tak i z frustrace způsobené neustálými uzávěrami a nařízeními.

Lidé se opalují na ručnících, mezi sebou mají sotva pár centimetrů. Rozestupy dodržuje málokdo a vzít si roušku k vodě také jen tak někoho nenapadne. Správci pláží a koupališť se tak začínají obávat následků, které by z chování teplomilných Britů mohly vzejít.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa