Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Babiš to schytal za „best in covid“. Šéf lékařů zmínil lži a varuje: Neočkovaní budou umírat

Autor: amik - 
5. září 2021
18:33

Jsme „best in covid“, citoval nedávno premiér Andrej Babiš (ANO) sám sebe. To, že Visegrádská čtyřka v čele s Českem je nejlepší, tvrdil premiér už loni v srpnu. Českou republiku pak ale naplno zasáhly dvě covidové vlny, během kterých zemřelo 30 tisíc lidí a v oficiálních žebříčcích se ČR krčí právě v počtu mrtvých na počet obyvatel na chvostu. Podle předsedy České lékařské komory Milana Kubka by se pandemie neměla nijak politizovat, za klíčové považuje přimět co nejvíc lidí k očkování. Neočkovaní podle něj budou umírat. Řekl to v Otázkách Václava Moravce.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tvrdí, že loni v létě výrok odrážel realitu a byl na místě: „Pan premiér hodnotil aktuální situaci v té době i nyní, je nesporné, že se situace teď zhoršila, ale tehdy to bylo na místě. Nechci říkat, že ta situace byla skvělá, na druhou stranu já jsem trochu skeptický k celosvětovému srovnávání,“ tvrdí Vojtěch.

Babiš to za oprášení výroku schytal kromě opozice i od vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). „Výrok ‚Best in covid‘ byl na místě v první vlně, nyní už to nebylo vhodné,“ řekl v Partii na CNN Prima.

Covid by se neměl politizovat

„Bude určitě dobře, když bude po volbách a nebudeme slyšet nesmysly typu best in covid, já bych se určitě vyvaroval jakýchkoliv populistických slibů tady v dané chvíli, “ oponuje prezident České lékařské komory Milan Kubek, který zároveň apeluje na to, aby politici nelhali a nedávali lidem v Česku sliby, které nemohou naplnit. „Lidé nejsou hlupáci, nezapomněli, co se tady dělo na podzim. 40 000 mrtvých si nezaslouží, abychom na ně zapomněli. Covid by se neměl politizovat, jsme ve stejné krizi jako před rokem,“ doplnil Kubek.

Že by Česko bylo  „best in covid“, odmítl i poslanec TOP 09 a lékař Vlastimil Válek. A varuje, že počet pozitivních dál poroste. S Kubkem se shodl na tom, že problém je u lidí nad 60 let, zhruba 530 tisíc z této věkové skupiny dosud není očkovaných „To je kritická skupina, my musíme naočkovat co nejvíc z nich,“ apeloval.

Povinné očkování. Ano, nebo ne?

Debata se točila  mimo jiné kolem zavedení povinného očkování, především potom u zdravotníků a pracovníků sociálních služeb.  Čtvrtina zdravotních sester a třetina pracovníků sociálních služeb přitom stále není naočkována. 

„O zavedení povinného očkování zatím neuvažuji," řekl Vojtěch. Argumentuje přitom například Řeckem, které pro tento personál zavedlo povinnou vakcinaci a zdravotníci začali hromadně dávat výpověď. “Takže je otázka, aby se měl potom o ty lidi kdo starat," doplnil Vojtěch.

Podle Válka je možností personál v nemocnicích a domovech pro seniory k očkování motivovat, třeba i finančně. "Řešením by mohla být finanční motivace, pro sanitáře například  10 000 Kč nejsou malé peníze. Je třeba jít cestou pozitivní motivace,“ myslí si Válek. Prozatím to stát u neočkovaného personálu řeší povinnými testy.

Neočkovaní budou umírat, varuje Kubek

Zájem o očkování klesá v celém Česku. Plnou vakcinaci má asi jen 54 procent lidí. „V počtech podaných dávek jdeme dolů a teď musíme udělat něco, co to zlomí. Pokud se rozjede epidemie, lidé budou zase umírat," varoval Kubek. Podle Vojtěcha klesá zájem o očkování napříč Evropskou unií. „Neříkám, že nás to má uchlácholit, ale myslím, že není na místě sebemrskačství, že ČR je na tom nejhůře - nejsme v tom trendu sami,"reagoval Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví podniká podle ministra směrem k větší proočkovanosti i další kroky. Vojtěch zmínil například mobilní týmy, které jezdí po Česku a nabízí vakcinaci lidem v místě jejich bydliště. 

Kdy bude ta slibovaná kolektivní imunita?

„Já si myslím, že nemáme šanci kolektivní imunity v letošní sezónu dosáhnout. S nástupem Delty bychom se museli do konce roku dostat na 85 - 95 % lidí, kteří jsou očkováni nebo nemoc prodělali,“ míní Kubek a jeho domněnku potvrzuje i druhý zúčastněný expert Válek: „S takovou se obávám, že kolektivní imunity nedosáhneme nikdy,“ podotkl s odkazem na dosavadní postup v boji proti covidu.

Podle Adama Vojtěcha je však stěžejní, že se nebude opakovat scénář minulého podzimu a zimy. „To nejsou nějak populistické sliby, že to bude nějak nebo to nebude nějak. Vycházíme z predikcí profesora Ruška, ze scénářů, které jsou opřeny o tu proočkovanost populace, o nějaký výhled. A tam skutečně se zdá, že i kdyby měl být ten nejhorší scénář, tak ta situace by neměla být tak zlá, jako byla na podzim nebo v zimě tohoto roku,“ uvedl Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží k očkování přimět kampaní Udělejme tečku za koronavirem.

 

LuCo ( 7. září 2021 16:11 )

Trio k pohledání- Kubek, Válek, Svoboda! Pokud není kdokoliv z nich k okamžitému použití, první náhradník Šmucler!!!

bizon_pepa ( 6. září 2021 11:07 )

Samozřejmě, jak jinak se dostat na tech 30 tisíc.

bizon_pepa ( 6. září 2021 11:07 )

Kubek je blázen. A dá se, ze už bezpečně predhonil flegra.

lucie13 ( 6. září 2021 10:46 )

Taky si to myslím a neplatí to jen pro 60+, však ono se ukáže, kdo tu nakonec zůstane déle. Proč jsou v Izraeli ve většině naočkovaní v nemocnici? Kdo tu hraje škatulata s čísly? Jak to, že ČR vykazuje 3x mrtvých než sousední Rakousko? Kdo ta čísla u nás pro veřejnost připravoval a s jakým úmyslem? Teď je pár desítek lidí v nemocnici a “straší” se dál?!

xiioma ( 6. září 2021 09:49 )

V počtu mrtvých jsme čtvrtí nejhorší na světe.

Tomu Babiš říká BEST IN COVID.

Zobrazit celou diskusi
Další videa