Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C

Druhou dávku jde posunout o osm dní, ve vážných případech o 21. Linka 1221 je přetížená

Aktualizováno -
29. června 2021
19:55
Autor: ČTK, šamol, kal - 
28. června 2021
13:40

Lidé si mohou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech. Možný je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) posun až o osm dní, napsal to na twitteru. Termín druhé dávky dosud očkovací centra automaticky dávala na 42 dní, což je horní limit. Nově může být vakcína, která se v ČR aplikuje nejčastěji, podána už za 34 dní. Vojtěch uvažuje zároveň o tom, že při dostatku vakcín by si lidé mohli druhou dávku dopřát už 21. den po první - tedy v polovině původního intervalu. Linka 1221 je zavalená dotazy, Blesk Zprávám tu nicméně potvrdili takovou možnost už nyní - pro lidi, kteří pro to mají vážný důvod.

Už teď zažívá linka 1221, kde si můžou lidé nechat upravit termín druhé dávky vakcíny, nápor. A na to, aby se člověk dovolal operátorovi, si musí vyhradit čtvrt hodiny i více času. Vládá má navíc ve čtvrtek jedna o zpřísňování pravidel - testy mají čekat na všechny lidi vracející se do práce z dovolených. A také na ty, kdo mají za sebou teprve první dávku. Zájem Čechů mít kompletní očkování bude tak zřejmě ještvě větší.

K posunutí termínu vyřídili lince 1221 do úterních 18:00 operátoři 16.632 hovorů. Na spojení tak lidé mohli čekat delší dobu, uvedla ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Za pondělí zhruba do 20:00 bylo hovorů víc než 16.500.

„Informační linka 1221 nadále eviduje zvýšený zájem o posunutí druhého termínu, tím se může prodloužit doba, než je volající spojen s operátorem,“ uvedla Štěpanyová. Do práce na lince se dnes podle ní zapojilo 370 operátorů. „Snažíme se se změnou termínu maximálně vyjít vstříc, aby si lidé mohli lépe naplánovat letní dovolené,“ doplnila. Štěpanyová neuvedla, kolik lidí si termín mohlo posunout. Některá média v pondělí ukazovala, že dovolat se na linku 1221 se často podaří až po řadě pokusů a ani po spojení s operátorem se jiný termín nalézt nepodaří. 

Ještě v květnu přitom hlavní hygienička Pavla Svrčinová na dotaz ČTK uvedla, že jiné důvody kromě zdravotních nejsou důvodem, aby se termín měnil. Teď ministr vyzval, aby si termín lidé měnili, pokud jim nevyhovuje. „Zavolejte na linku 1221, kde vám ho pomohou v rozmezí osm dnů změnit. Hledáme cesty, jak očkování maximálně zpřístupnit,“ napsal.

O možnosti posunout si termín očkování mluvil ve svém pořadu na sociálních sítích už v neděli. Druh vakcíny, u které je to možné, ale neuvedl. Pokud bude vakcín v Česku podstatně více, vrátí se podle něho původní interval, tedy 21 dnů mezi dávkami.

U vakcíny firmy Moderna se už interval mezi podáním první a druhé dávky zkracoval a činí podle aktuálních informací vládního covidového portálu 25 až 35 dnů. Dříve byl prodlužován rovněž na 38 až 42 dní. Do konce března byly časové úseky mezi dávkami vakcín od těchto výrobců nižší. Do té doby se očkovalo Pfizerem po 21 dnech a Modernou po 28 dnech. U očkovací látky od společnosti AstraZeneca je interval 84 až 91 dnů.

Podle dat o očkování do neděle zdravotníci podali vakcínu 4,97 milionu lidí, tedy asi 46,4 procenta obyvatel. Na druhou dávku čeká 195 milionu z nich. Celkově už bylo alespoň jednou dávkou očkováno nebo se registrovalo 51,9 procenta populace. Podle odborníků by bylo třeba, aby se virus mezi lidmi dál nešířil a nevytvářely se nové nebezpečné mutace, aby si nechalo vakcínu aplikovat alespoň 70 procent, spíš až 90 procent lidí.

Video  - Ministerstvo zdravotnictví
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa