Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Bude očkování zdravotníků povinné i v Česku? Vojtěchova náměstkyně vyjádřila obavu

Autor: ula, ČTK - 
11. srpna 2021
05:00

V Česku není očkování proti covidu-19 povinné zatím pro nikoho. Ale některé země už mají nové zákony, které nařizují vakcinaci zdravotníků, hasičů nebo pečovatelů v domovech pro seniory. Povinně se musí očkovat zdravotníci a hasiči ve Francii, pokud se nenaočkuje zdravotník v Itálii, nesmí přijít do styku s pacienty. Povinné očkování zdravotnického personálu se řeší i v Česku. Martina Koziar Vašáková, náměstkyně ministra zdravotnictví, Blesk Zprávám řekla, že povinné očkování by nebylo vnímáno dobře, ale očkování zdravotníků vnímá jako morální povinnost. Jak vnímají možné povinné očkování další přední čeští lékaři?

Ve Francii vstoupil tento týden v platnost nový covidový zákon, který zavádí zdravotní pasy nezbytné pro vstup na hromadné akce či do restaurací i povinné očkování pro zdravotníky a hasiče. Nový zákon ve Francii vyvolal rozsáhlé protesty,  po celé zemi podle úřadů demonstrovalo zhruba 237 000 lidí, z toho 17 000 v Paříži.

Francie ale není jediná, která zavádí povinné očkování zdravotnického personálu. Například v Itálii nesmí neočkovaný zdravotník přijít do styku s pacienty. Podobné restrikce zavedlo i Maďarsko, zdravotníci musí mít do září alespoň jednu dávku vakcíny, jinak nemohou v oboru dále pracovat. V Řecku je povinné očkování pro personál domovů pro seniorů, stejně jako ve Velké Británii, kde musí být naočkováni všichni, kdo se seniory pracují, zahrnuje to tedy například i dobrovolníky nebo i kadeřníky, kteří v domovech pracují. Austrálie stanovila povinné očkování pro zaměstnance pečovatelských domů a karanténních zařízení.

O povinném očkování se hovořilo i v Česku, nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by k němu mohlo dojít.

Vojtěchova náměstkyně: Očkování je naše morální povinnost

Martina Koziar Vašáková, náměstkyně ministra zdravotnictví, Blesk Zprávám na otázku, zda by byla pro povinné očkování zdravotníků, řekla: „Povinné očkování zdravotníků už je takový politický akt, který by nebyl vnímám úplně dobře. Za sebe ale mohu říct, že to beru jako naši zdravotnickou povinnost a morální zodpovědnost.“

„Je to zároveň apel pro sociální služby a apel pro lidi, kteří se stýkají s lidmi, kterým by mohli uškodit. Mým životním mottem je, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého, a nemám právo svou osobní svobodou ohrožovat druhé na zdraví nebo životě,“ přiblížila náměstkyně ministra.

Bonusy pro očkované zdravotníky?

Blesk Zprávy oslovily i další odborníky z řad lékařů, zda by byli pro povinné očkování zdravotnického personálu.

„Podle mého názoru by očkování povinné být nemělo. Přestože je riziko očkování úplně minimální, tak je třeba si uvědomit, že zdravotníci jsou lidé a měli by mít svá práva, mezi něž patří i odmítnutí vakcíny. Já sám očkování podporuji a apeluji na silnou kampaň, která veřejnost obeznámí s benefity vakcinace. To je podle mě cesta, kterou bychom se měli ubírat,“ uvedl doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., praktický lékař a vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Podobný názor má i  MUDr. Ivo Procházka, praktický lékař, člen výboru Sdružení praktických lékařů a koordinátor pro očkování v Jihomoravském kraji.

„Povinného by podle mého názoru nemělo být nic, na druhou stranu je ale třeba nějakým způsobem regulovat pohyb neočkovaných zdravotníků ve zdravotnických zařízeních. Například v USA neočkovaní zdravotníci nemohou vstupovat na onkologická oddělení apod. Ochrana rizikových pacientů by měla být prvořadá. Nabízí se také otázka, zdali naopak nějakým způsobem nebonifikovat ty zdravotníky, kteří se naočkovat nechali - například formou bonusů a odměn,“ navrhuje Procházka.

V USA podle posledních zpráv strmě roste počet nakažených a na některých místech USA se řada států potýká s velkým počtem osob hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19. Například v Kalifornii pracovníci nemocnic, pečovatelských domů a dalších zdravotnických zařízení musí do 30. září dokončit svou vakcinaci proti covidu-19.

„Rozumný zdravotník se naočkuje dobrovolně“

„Nic, co je povinného, nikdy nefungovalo. Nutit lidi k tomu, aby něco dělali, není možné, protože si vždy najdou cestu, jak nařízení obejít. Základem je dostatečná osvěta o benefitech očkování,“ říká MUDr. Štěpán Machač, předseda výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

„Zdravotníci mají dostatečné vzdělání k tomu, aby se mohli rozhodnout o tom, zdali je pro ně očkování vhodné, nebo ne, nechal bych to proto na jejich samostatném úsudku,“ dodává Machač.

Povinnost očkování není nutná ani podle MUDr. Michala Vrablíka, Ph.D., internisty a předsedy České společnosti pro aterosklerózu. „Každý rozumný zdravotník se naočkuje dobrovolně a není potřeba nastavovat povinné očkování, protože každý zdravotník chápe principy a výhody vakcinace a proč je nezbytná,“ myslí si Vráblík.

„Pro očkování určitě jsem a je to dle mého názoru jediná cesta, jak se s pandemií koronaviru vypořádat. Povinné očkování je ovšem problematické z toho důvodu, že pro některé pacienty se zdravotními obtížemi není vhodné. Nedokážu si proto představit, jak by se plošně tato povinnost očkování uplatňovala. Myslím si ale, že zdravotníci, kteří jsou zdraví a mohou se naočkovat, by této možnosti měli využít,“ apeluje na kolegy MUDr. Dana Horáková, Ph.D., neuroložka a zástupce vedoucího MS Centra pro léčbu roztroušené sklerózy VFN v Praze.

Video  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) během bezregistračního očkovacího dne v pražském obchodním centru na Chodově (12. 7. 2021)  - Blesk - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 11. srpna 2021 07:18 )

cov19 je už jen politika a kšeft.

Jirik-ta ( 11. srpna 2021 07:17 )

Politiky by měli očkovat povinně. A boostovat. A taky na chřipku. Očkujte se na všechno.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa