Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Vládní chaos v opatřeních naštval pendlery: Ve velkém blokovali hranice dvou zemí

Autor: ČTK - 
21. července 2021
19:45

Slovenští pendleři dnes odpoledne zablokovali některé hraniční přechody s Českem a Maďarskem na protest proti vládním opatřením proti šíření koronaviru, která považují za nepřiměřená. Kolem stovky protestujících se sešlo na slovenské straně hraničního přechodu s Českem Lanžhot-Brodské, zjistil na místě zpravodaj ČTK. Kolony se tam nicméně netvořily, provoz nebyl silný. Podle serveru listu Hospodárske noviny zablokovali pendleři rovněž přechod Čunovo-Rajka, podle záběrů z místa se před ním vytvořila kolona směrem do Maďarska.

Na přechodu Lanžhot-Brodské policie podle zpravodaje ČTK otáčela vozy. Kolony se ale netvořily. Auta původně mohla přejet nedaleký hraniční přechod na D2 Břeclav-Kúty. Část protestujících z přechodu Lanžhot-Brodské ale později na slovenské straně zablokovala i tento dálniční přechod, a to ve směru na Slovensko. Šlo o několik desítek lidí. V místě se začala tvořit kolona. Směr do Česka zůstal průjezdný.

Mluvčí jihomoravské policie Petr Vala uvedl, že vzhledem k tomu, že se akce koná na slovenské straně, čeští policisté situaci pouze monitorují. Dodal, že protestující několika vozy zablokovali i hraniční přechod Hodonín-Holíč. I v tomto případě na slovenské straně.

Protesty dnes znovu komplikovaly dopravu také na hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Osobní automobily museli policisté opět posílat na hraniční přechod Šance/Čadca-Milošová. Kamiony a další nákladní automobily ale na místě čekají na ukončení blokády, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Zástupce slovenských přeshraničních pracovníků Juraj Martiny již dříve upozornil, že protesty nemají jednotnou organizaci a že se mohou konat i na menších přechodech. Účast na protestech přislíbily podle něj i některé mimoparlamentní politické strany a odboráři. Na přechod Čunovo-Rajka podle slovenských médií dorazili někteří poslanci opoziční strany Hlas-sociální demokracie bývalého premiéra Petera Pellegriniho. Dnes ráno pendleři informovali také o záměru blokovat přechod s Rakouskem Jarovce-Kittsee.

Martiny si v rozhovoru pro slovenský zpravodajský portál Pravda.sk postěžoval, že slovenská vláda svými opatřeními přehlíží zájmy pendlerů a obyvatel pohraničí. „Nezajímáme je, ačkoliv jsou nás desítky tisíc. Je to pro nás velké zklamání,“ řekl. „Neočkovaní musí mít PCR test, ale na ten mnozí nemají peníze,“ poznamenal. Upozornil také, že pendleři nemají žádný status, kterým by se dlouhodobě řídili. Vládní opatření jsou podle aktivisty chaotická a lidé jsou unavení a zklamaní.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec dnes po jednání vlády prohlásil, že lidé, kteří chtějí pendlovat přes hranice, musí dodržovat pravidla. Dnešní blokáda podle jeho názoru nedává smysl a zbytečně zvyšuje napětí. „Absolutně nijak jim to nepomůže, takováto diskuze není konstruktivní,“ řekl s tím, že pendleři podle něj mají dostatek času na to, aby se nechali naočkovat.

Dnešní protesty začaly okolo 17:00 a podle dostupných informací by blokády mohly trvat přibližně tři hodiny. Podobná situace na slovenských hranicích nastala již 9. července, kdy komplikovala dopravu přes některé hraniční přechody, například v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

jajas ( 21. července 2021 20:29 )

Magoři, dělají akorát tak problém obyčejným lidem jako jsou oni sami....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud