Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 29°C

Otevřeli o hodinu dřív! V Brně byla o očkování bez registrace rvačka

Autor: ČTK, rum - 
21. července 2021
12:17

Očkovací centrum bez registrace v nákupním centru Olympia v Brně začalo aplikovat zájemcům vakcíny proti covidu-19 o víc než hodinu dřív proti plánu. Důvodem byl velký zájem lidí, kteří utvořili dlouhou frontu.

První zájemci o očkování se začali v chodbě mezi obchody objevovat už okolo 8. hodiny, otevření přitom bylo plánované na poledne. „Vytvořila se fronta, proto jsme zahájili očkování už v 10:30. Kolem 11. hodiny už měly vakcínu desítky lidí. Z 90 procent chtějí Janssen, proto nám odpoledne přivezou další dávky,“ uvedla mluvčí FN U svaté Anny Dana Lipovská. Lékaři tu nabízí i dvoufázovou vakcínu od Pfizer/BioNTech.

Platba pouze kartou

Objevili se i samoplátci, kteří chtěli platit hotově, platba je nicméně možná pouze kartou. „Očkování je možné pro lidi nad 16 let, nikoliv pro mladší,“ zdůraznila Lipovská. Centrum bude otevřeno každý den včetně víkendu od 10 do 20 hodin.

Lidé po příchodu vyplní dotazník, poslechnou si instrukce, podepíšou informovaný souhlas. „Zkontrolujeme jim občanský průkaz a kartičku pojištěnce, v systému zjistíme, jestli už někdo měl nějakou dávku očkování. Kdo jde na první dávku Pfizeru, domluví si termín druhého očkování. Také tu máme lékaře, kteří se ptají na alergie. Vzadu máme očkovací boxy, po očkování lidé čekají 15 minut, jestli budou mít reakce,“ popsala Lipovská.

Vakcíny budeme vracet

Očkovací centrum si prohlédl i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Babiš uvedl, že v neděli by měla být v ČR aplikována desetimiliontá dávka vakcíny proti covidu-19.

Česko má podle premiéra nyní vakcín dostatek a vláda bude jednat o prodeji, část vakcín daruje jiným zemím a vrátí i vakcíny, které si půjčila například od Maďarska.

Vláda chce zapojit do očkování i mobilní týmy. „Měly by jezdit do menších vesnic nebo k příhraničí, kde je podle údajů nižší proočkovanost. Očkování je nejlepší ochrana a umožní návrat do normálního života,“ řekl ministr Vojtěch.

Další očkovací centra bez registrace dnes otevřeli v Ostravě, Zlíně, Luhačovicích, Uherském Hradišti a v Jaroměři. Dosud fungovala v Praze na hlavním nádraží a obchodním centru Chodov a na Smíchově.

VIDEO: Angličané nenávidí buzeraci, říká o masivním rozvolnění Čech žijící v Londýně. A co nemocnice?

Video Angličané nenávidí buzeraci, říká o masivním rozvolnění Čech žijící v Londýně. A co nemocnice? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Covid_19 ( 21. července 2021 21:23 )

jsem zapojený do výzkumu profesora Thona, na rozdíl od kecalů něco dělám, aby byly informace

jajas ( 21. července 2021 19:07 )

Jasně že má když to zabírá!

zirioges ( 21. července 2021 18:41 )

Pokusné očkování zdarma má úspěch

Jirik-ta ( 21. července 2021 17:28 )

to taky vy tvoří se buněčná paměť a je to na vždy. Je potřeba vypusti nového patogena, kterého naše tělo ještě nezná.

Jirik-ta ( 21. července 2021 17:25 )

každý není jako Vy. Pokud jsou protilátky doporučuje se očkování odložit o půl roku z bezpečnostních důvodů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa