Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Němci zavřeli hranice, kontrolují každé auto. „Nic jiného nám nezbývá,“ tvrdí premiér

Autor: ČTK - 
14. února 2021
10:30

Na hranicích začaly od půlnoci přísnější kontroly lidí, kteří z České republiky míří do Německa. V Pomezí nad Ohří na Chebsku vzniklo přes noc na české straně testovací centrum, protože nově potřebují testy i řidiči kamionů. Dopravní problémy zatím nevznikají, aut směřujících k hranici je zatím minimum. Podobné je to i na dalších přechodech. Na hraničním přechodu ve Strážném nepouští do země žádná auta. 

Při cestě do Německa musí mít nyní aktuální negativní test i řidiči kamionů. Z pendlerů budou moci do Německa jen zdravotníci nebo vybrané profese, cesta bude umožněna také z humanitárních důvodů, ale lidé musí účel cesty doložit.

Protože o víkendu kamionová doprava v Česku až na výjimky nejezdí, provoz na hraničním přechodu byl dnes ráno plynulý. Testovací místo je na české i na německé straně hranice. Na české straně zajišťuje testování Hasičský záchranný sbor (HZS).

„V součinnosti se záchranným útvarem HZS ČR Jihlava opět vytvoříme mobilní stanoviště u Pomezí nad Ohří, zhruba ve stejném místě, kde bylo vybudováno v minulých týdnech. Provádět by se tam mělo antigenní testování přeshraničních pracovníků, kteří mají povolený vstup do SRN, a řidičů kamionů. Počítáme s tím, že jde o řidiče kamionové dopravy jen z území ČR, protože ostatní by měli mít negativní test už při vstupu do České republiky. Dopravu rozdělí policie značením na dva proudy, otestovaní přijíždějící budou směřovat na hranice, neotestovaní k mobilnímu stanovišti,“ popsal náměstek ředitele HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf. Na základě jednání se zástupci Centrálního řídicího týmu se podařilo získat zdravotnický personál pro testování, pomáhají i studenti střední zdravotní školy z Prahy.

Kromě testování řidičů a pendlerů - zdravotníků na hraničním přechodu kontroluje auta i česká policie, protože vjezd do Česka je také vjezdem do uzavřeného okresu Cheb, kde od pátku platí nařízená karanténa.

Obnovení kontrol bylo nevyhnutelné, zní ze Saska

Obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou bylo nevyhnutelné. Prohlásil to saský premiér Michael Kretschmer, který vyjádřil velké obavy z dění v Česku poté, co parlament neprodloužil nouzový stav. „Nic jiného nám nezbývá,“ řekl Kretschmer na okraj sobotní piety k připomínce bombardování Drážďan za druhé světové války.

Video  Dlouhý o ztrátě pracovních návyků: Sám přiznal home office. Od března by rozvolňoval  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Sasko se dosud podle zemského premiéra snažilo o to, aby se k českým příhraničním oblastem přistupovalo stejným způsobem jako k těm německým. Uvedl, že pokud by některý německý region hlásil 1100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období, jako se děje v okresu Cheb, následovalo by jasné omezení pohybu a další uzavírky obchodů. „Pokud je to na české straně jinak, pak se také my musíme jinak chránit,“ řekl.

„Až do nynějška jsme v posledních týdnech měli společné pochopení. Zdá se ale, že v České republice je to nyní jinak,“ řekl Kretschmer. Zdůraznil, že není možné, aby na jedné straně hranice byly uzavřené školy a obchody a aby byl zásadně omezen život veřejnosti, zatímco na druhé straně začíná „večírek“. Reagoval tak na to, že parlament v Česku neprodloužil nouzový stav, který tak dnes skončí. „Čelíme extrémní hrozbě,“ dodal.

V rozhovoru s listem Bild am Sonntag varoval, že Němci si ani přes nynější úspěšný boj s pandemií nebudou moci o Velikonocích dopřát cestu na dovolenou. „Zastávám názor, že je třeba říkat pravdu. Velikonoční dovolená letos v Německu bohužel nebude,“ řekl. Turismus již v dubnu by podle něj zapůsobil jako jed. „Zničili bychom vše, čeho jsme od poloviny prosince dosáhli,“ uvedl. Rozvolňování proto musí být opatrné a velmi pozvolné.

Jaronovaku ( 14. února 2021 18:34 )

Valencie, Španělsko z Facebooku:

bavi me, jak si vetsina lidi v CR mysli, ze zbytek sveta nema zadne omezeni nebo mensi 😅 Ja tady v patek v 14:50 ve stresu, ze se nestihnu dostat do 150 domu (uzavera mesta kolem ktereho jsou patroly se samopaly), pani s pokutou 600 za venceni stenete apod. U nas vcera policejni zatah na 5 cvicencu jogy na plazi, ze nemeli v 100 rousku... Fakt pohoda jazz 👍 uzaveru regionu mame od zacatu listopadu. uz 4 mesice potrebuju policky z IKEA, kterou mam hodinu cesty a nemuzu tam.

gabreta ( 14. února 2021 14:38 )

Z pendlerů budou moci do Německa jen zdravotníci nebo vybrané profese

Jo, Němcům by v příhraničí lehlo zdravotnictví a sociální péče, tak dělají výjimky, což je špatně! Žádné by být neměli svoje problémy by měli řešit svýma občanama!! Infekce nezná rozdíl mezi doktorem nebo zedníkem!!

romario71 ( 14. února 2021 13:46 )

Pořád někde řve ať se vše rozvolní a jak se vše rozvolní tak do tří týdnů máme zase vše zpět, protože češi neumí nic dodržovat.Tak hurá, zase bude vše v řiti.Co budou pak plácat blbouni co teď chtějí vše rozvolní.To budou zase chytří, jak se vše mělo udělat.Hlavně blbej Klaus a spol.

Citronel ( 14. února 2021 11:18 )

Správně, takto zodpovědně by se měla zachovat vláda každé země, která myslí na své občany. Češi sice budou dál žvatlat něco o demokracii, ale disciplína žádná. Jen řvou, ať se otevřou vleky a hospody, aby si mohli jít demokraticky nalitý zalyžovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud