„Každý rok vznikne v České republice kolem 3 000 požárů v domácnostech, při nichž zemře 40 až 50 osob a více jak 500 osob je zraněno,” vysvětluje Lucie Jelínková, která je členkou Oddělení krizového řízení Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Mezi nejtragičtější požáry patří ty, které vznikají v noci. Jedním z důvodů jsou i obtížné příjezdové komunikace.“

3 metry k životu

Pro policejní vozy většinou není problém někam dojet i navzdory špatně parkujícím řidičům. V případě sanitek to s odřenýma ušima ještě jakž tak jde také, avšak v případě dlouhých hasičských vozů je to pro řidiče mnohdy oříšek, jak se vytočit, a nepoškodit přitom vlastní nebo cizí vozidla. Pražští hasiči se na tento nešvar snaží informativní kampaní upozorňovat už od loňského září.

„Problematika špatné průjezdnosti ulic se začíná objevovat i v lokalitách, kde převládá zástavba rodinných domků,“ vysvětluje Jelínková pro Zpravodaj MČ Praha – Nebušice. Tuto městskou část konkrétně uvádí za příklad, kde k těmto problémům také dochází. „Např. ulice K Vizerce, Druhého odboje nebo Průhonská,“ vypočítává. Problémy se týkají i jiných vilových lokalit v Praze. Přitom stačí tak málo – parkovat zodpovědně tak, aby vozy nevyčnívaly do vozovky a ponechaly potřebnou mezeru tří metrů k průjezdu. Stačí se řídit značkami a selským rozumem, tudíž neparkovat například v křižovatkách, před hydranty, na zákazech stání a zastavení a především také na nástupních plochách pro požární techniku, které bývají označeny právě zákazem zastavení, stání nebo vjezdu.
Video
Video se připravuje ...

Požár na sídlištích je noční můra hasičů. Těžko se totiž do paneláků dostávají kvůli špatně zaparkovaným vozidlům. David Zima

Fotogalerie
19 fotografií