Pondělí 2. srpna 2021
Svátek slaví Gustav, zítra Miluše
Oblačno, déšť 22°C

Účinnost vakcín: Lékaři s obavami vyhlíží podzim. Bude nutná třetí očkovací dávka?

Autor: Darina Jíchová - 
22. června 2021
05:00

Léto se ponese ve znamení rozvolňování opatření spojených s pandemií a očkováním proti covidu-19. Lékaři už ale teď s obavami vyhlížejí podzim, zvláště pak v Británii mají zdravotníci v systému národní zdravotní služby (NHS) spoustu otázek. Zajímá je například to, zda bude nutné lidi přeočkovávat, i to, jak dlouho ochrana, kterou vakcíny poskytují, vydrží, informovala stanice BBC.

BBC s odkazem na vládní zdroj uvedla, že plán na třetí dávku, tzv. booster vakcínu či posilovací dávku, se připravuje a bude zveřejněn, až „nastane pravá chvíle“. Vládní zdroj rovněž reportérům BBC sdělil, že probíhá rozsáhlý výzkum toho, jaký efekt má kombinace vakcín. Lékaři a NHS zdůraznili, že pokud se má na podzim přeočkovávat, plánovat se musí už nyní.

Zásadní je podle nich, aby byla zodpovězena otázka: Jak dlouho trvá ochrana, kterou původní očkování proti covidu-19 poskytuje? Mluvčí ministerstva zdravotnictví lékařům vzkázal, že přeočkování bude záviset na výsledku probíhajících výzkumů, které se zaměřují na podávání třetí dávky v Anglii. První výsledky se očekávají v září.

Vakcinace v Británii

Celkově je dvěma dávkami naočkováno téměř 60 procent Britů, čtyři z pěti dospělých pak za sebou mají první dávku. Hlavně v posledních několika dnech vzrostl zájem o očkování, v pátek a v sobotu si termín rezervovalo kolem milionu osob poté, co vláda otevřela registrace pro skupinu 18+ let.

Premiér Boris Johnson a jeho ministři neustále opakují, že vakcinace je jediný způsob, jak se vyhnout lockdownu. Zdůvodnili tak i posun úplného rozvolnění z 21. června na 19. července, podle nich tak bude mít čas nechat se očkovat více lidí. Počty nakažených však v zemi stoupají, za posledních 24 hodin to bylo 9072 nových případů a 6 úmrtí.

Zástupci NHS nemocnic Chris Hopson a Královského výboru praktiků Marin Marshall tvrdí, že naočkování všech dospělých první dávkou k 19. červenci není finiš, ale spíše „mezipřistání“. Poukázali také na to, že bude nutné zkombinovat očkování proti covidu-19 a proti chřipce, které začne v září. Hopson navrhl například to, že do jedné ruky by lidé dostávali jednu vakcínu a do druhé tu druhou.

Odborníci: Nelze pokračovat v současném nastavení

To je podle dvou odborníků jedna z těžkostí, na kterou se v případě podzimního přeočkování proti covidu-19 musí lékaři připravit. Hopson a Marshall se shodli na tom, že vláda bude muset zainvestovat do očkovacích center, podle nich nejde do nekonečna očkovat na sportovních stadionech.

Podle Hopsona a Marshalla musí vláda ohledně vakcinace přijmout udržitelný přístup tak, aby zdravotníci z NHS mohli na jednu stranu očkovat, ale na druhou vykonávat i další práci. „Nemůžeme prostě pokračovat v dosavadním nastavení, tohle je nouzový stav a nouzová reakce,“ upozornili rovněž na extrémní vytíženost zdravotníků i na to, že doba na naplánování případného podzimního přeočkování je velmi limitovaná.

Video „Neviditelný závod o čas," Maďar o nebezpečí nakažlivějších mutací. Třetí dávka vakcín už za rok - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

lucie13 ( 22. června 2021 18:08 )

To je jeden z důvodů, proč mne nikdo na očkování dobrovolně nedostane. Byla jsem se 2 70 letýma coviďákama pod jednou střechou a nechala si pak odebrat krev na protilátky a měla 0,0. Vím, že ten test neurčí buněčnou imunitu a že i ti, kteří chorobu prodělali, nemusí mít protilátky. Spoléhám se nadále na vlastní imunitní systém. U dcery ve školce byl covid 3x a u syna ve škole 1x. Nikdo z nás neměl celou dobu žádné potíže.

blecktajp ( 22. června 2021 11:46 )

Byli jste nakazeni a sli jste se ockovat. A co jako? My jsme ockovani vsichni a bez problemu.

laskava ( 22. června 2021 11:29 )

A co to tedy podle vás způsobilo? Těším se na váš zasvěcený výklad.

pindokuk ( 22. června 2021 10:32 )

VÝROBCI SE ZBAVILI ODPOVĚDNOSTI!!!


a nechali si na to podepsat papír, indemnitu!
Kdo tedy zodpovídá za bezpečnost a případné škody způsobené vakcínami? Výrobci vakcín to nejsou, ti totiž mají v USA i v Evropské unii podepsané výjimky z právní zodpovědnosti za škody způsobené jejich vakcínami, jedná se o tzv. indemnity, tedy dokumenty o nežalovatelnosti. Indemnita znamená, že když vám vakcína způsobí zdravotní újmu, nemůžete výrobce vakcíny žalovat, ani po něm požadovat náhradu.


Ale když se nechcete nechat naočkovat, začnou na vás křičet, že nejste zodpovědný! Robert Fico a Jaromír Jágr oznámili, že se nenechají očkovat! A už se na ně řve, že nejsou zodpovědní! Mezi vakcínami jsou placeba, zbytek jsou experimentální látky!

pindokuk ( 22. června 2021 10:28 )

UBOŽÁCI NEGRAMOTNÍ,TENTO PŘÍSPĚVEK // MAMKA// SI PEČLIVĚ //ASPOŇ TŘIKRÁT// PŘEČTĚTE!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa