Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Z nakažlivější indické mutace jde strach i ve Švédsku: Temné mraky varianty delta

Autor: ČTK - 
11. června 2021
17:50

Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové varianty delta a vyzval lidi k očkování, které má zabránit čtvrté vlně pandemie covidu-19.

Švédsko se v boji proti pandemii vyhýbalo přísným restrikcím a sázelo na dobrovolné dodržování hygienických pravidel, čímž se lišilo od většiny evropských zemí. V posledním měsíci i tato skandinávská země zaznamenala prudký pokles počtu covidových případů a hospitalizací. Téměř polovina dospělé populace mezitím dostala nejméně jednu dávku proticovidové vakcíny, ale zdravotní úřad varoval, že lidé po pouhé jedné dávce jsou méně chráněni proti variantě delta, která byla poprvé odhalena v Indii.

„Na obzoru jsou temné mraky a myslím tím hlavně propukání varianty delta. Nachází se v Evropě a místně také ve Švédsku,“ upozornil podle agentury Reuters na dnešní tiskové konferenci ředitel úřadu veřejného zdraví Johan Carlson.

Varianta delta je podle britských epidemiologů zhruba o 60 procent nakažlivější než varianta alfa, která v Británii převládala dříve. Částečně je to i proto, že očkovací látky jsou proti deltě méně účinné.

Dosud bylo ve Švédsku potvrzeno jen 71 případů varianty delta, ale místní úřady kvůli ní zintenzivnily trasování. V Británii už je variantě delta přisuzováno zhruba 90 procent nových případů koronavirové nákazy.

Desetimilionové Švédsko naposledy ve čtvrtek hlásilo 831 nových případů infekce a tři úmrtí. Dohromady v severské zemi zemřelo více než 14 500 nakažených. Srovnatelně lidnatá Česká republika eviduje více než 30 000 úmrtí lidí s covidem.

wp4t ( 11. června 2021 19:45 )

koukám, že by měla být spuštěna akce pro dědky a babky: přemluv svého vnuka k očkování, ať jsme konečně fšichni chráněný a můžeme odhodit ty roušky a zákazy.

zvrbyprdy ( 11. června 2021 18:40 )

Kolik si těch mutací vymyslíte abyste ovládli lidi a svět šmejdi za je ba ný. A budete do nás neustále prát jedy a pouštět sem ty čmoudy bez dokladů z Afriky.

Anifa ( 11. června 2021 18:35 )

...lidé po pouhé jedné dávce jsou méně chráněni.. a u nás 2. dávku místo po 21 dnech dáme až za 42.Má to logiku?

Zobrazit celou diskusi
Další videa