Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Královna, Kate, „vydřička“ a Macronová na G7. Lídry na summitu v Británii doplnily i vlivné dámy

Aktualizováno -
11. června 2021
23:25
Autor: ČTK - 
11. června 2021
18:35

V Británii začal třídenní summit skupiny velkých světových ekonomik G7. Premiér Boris Johnson jako hostitel v úvodu ocenil, že se politici po dlouhé době mohou opět setkat osobně. Doznívající pandemie je podle něj „nejhorší, jaké jsme v životě čelili, a možná i za delší období“. Z pandemie „se všichni musíme poučit, abychom neopakovali chyby, kterých jsme se nevědomky dopustili; musíme se ujistit, že umožníme našim ekonomikám, aby se zotavily“, prohlásil. V pátek večer se ke státníkům připojila i britská královna Alžběta II. Nechyběly i další zajímavé dámy: vévodkyně Kate, manželka britského premiéra Borise Johnsona Carrie, kterou přezdívá „vydřička“, nebo Brigitte Macronová.

Britský premiér přivítal lídry zemí v Cornwallu. Po společném obědě na terase restaurace nad zátokou v západním cípu Anglie šéfové států a vlád nastínili detaily nadcházejících jednání. Británie a Kanada podle mluvčího Londýna zdvojnásobí své úsilí o vyjednání vzájemné obchodní dohody, která by přinesla „ohromné příležitosti“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru zveřejnil fotografii z oběda a zdůraznil „jednotu, odhodlání konat a stejný entusiasmus“. Politici také slíbili podporu chudším zemím při očkovací kampani proti covidu-19, o podrobnostech pomoci budou jednat dnes odpoledne. Společným tématem je také vztah k Číně, píše agentura Reuters.

Oběd lídrů zemí G7 v rámci summitu (11.6.2021) Oběd lídrů zemí G7 v rámci summitu (11.6.2021) | twitter - Emmanuel Macron

Přítomní lídři členských států Evropské unie se shodli, že Čína je systémovým soupeřem, partnerem v globálních otázkách a zároveň konkurentem, uvedl úřad francouzského prezidenta. O postoji k Číně chtějí představitelé EU během summitu G7 jednat také s americkým prezidentem Joem Bidenem, který právě tímto summitem zahájil svou první zahraniční cestu ve funkci prezidenta USA. Summit byl velkou mezinárodní premiérou také pro japonského premiéra Jošihideho Sugu, který do funkce nastoupil loni v září.

Francouzský prezident předvídá pozitivní výsledky summitu. „Teď, když jsme spolu, motivovaní učinit změny, je čas se předvést. Věřím, že uspějeme,“ napsal k videu s prezidentem USA.

Cíl? 60 procent naočkované populace do března 2022. I v Africe

Prezident Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Mario Draghi a šéfové Evropské komise a Evropské rady se rovněž dohodli na zintenzivnění úsilí o sdílení vakcín proti covidu-19 s rozvojovým světem. Cílem je naočkovat 60 procent obyvatel rozvojových zemí, zejména v Africe, do března 2022, uvedl Elysejský palác. Británie dnes také oznámila, že příští rok daruje dalších nejméně 100 milionů dávek vakcín proti covidu, uvádí stanice BBC. Německo chce věnovat 30 milionů dávek ještě do konce letošního roku, budou součástí 100 milionů dávek od EU, uvádí Reuters.

„Doufám, že dosáhneme velmi dobrých výsledků, abychom ukázali, že nemyslíme jen na sebe, ale myslíme také na ty, kteří ještě nemají příležitost se nechat očkovat - především na africké země, ale i na ostatní,“ uvedla po příjezdu na summit Merkelová.

Své odhodlání na twitteru vyjádřil Joe Biden. „Těším se na posílení našeho závazku k mnohostrannosti a na spolupráci s našimi spojenci a partnery na budování spravedlivější a inkluzivnější globální ekonomiky. Dejme se do práce,“ napsal Biden.

Britská stanice BBC se podrobně věnuje darům, které si vyměnili americký prezident a britský premiér. Zatímco Johnson dostal od Bidena bicykl vyrobený ve Filadelfii s motivem britské vlajky, Johnson věnoval Bidenovi fotografii nástěnné malby z ulic Edinburghu. Na malbě je americký reformátor Frederick Douglass, který bojoval proti otroctví, ze kterého sám utekl. Snímek pořídila fotografka, která má britské i americké občanství.

Johnson vybral jako jedno ze stěžejních témat summitu G7 vzdělávání dívek, slíbil na ně přispět 430 miliony liber (12,7 miliard korun). Nízká docházka nebo nemožnost chodit do školy pro dívky z chudých zemí je podle Johnsona „mezinárodní ostuda“. Investice do vzdělání je podle něj pro tyto země nejlepší cestou z chudoby, cituje premiéra BBC. Vzdělávání bylo středobodem setkání americké první dámy Jill Bidenová s vývodkyní Kate, společně navštívily školu v Cornwallu.

Představitelé zemí skupiny G7 dnešní jednací den končí slavnostní večeří se členy britské královské rodiny, na setkání jsou pozváni také protějšky šéfů zemí a vlád. Večeře se koná v prostorách Eden Project, největšího deštného pralesa postaveného ve vnitřních prostorách. Na místo okolo 20:00 SELČ dorazila také britská královna Alžběta II., která se za dobu svého panování setkala již s dvanácti americkými prezidenty, Biden bude dnes třináctý. Biden a královna se již sešli v roce 1982, kdy byl Biden senátorem, píše BBC.

Jednání v Británii se účastní představitelé zemí skupiny G7 (Británie, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, USA a Kanada) společně se zástupci Evropské unie. Pozváni byli také zástupci Austrálie, Jižní Koreje a Indie.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa