Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Biden slíbil 500 milionů vakcín chudším zemím. Jeho Jill zatím oblažovala „láskou“ další muže

Autor: ČTK - 
10. června 2021
21:00

Americký prezident Joe Biden dnes v předvečer summitu lídrů zemí sdružených ve skupině G7 potvrdil, že USA darují 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech do chudších zemí. Dodávky začnou v srpnu a podle Bidena nebudou vázány na žádné podmínky. Spojené státy budou podle Bidena arzenálem vakcín pro ostatní země a vyvedou svět z pandemie.

„Od srpna začneme posílat půl miliardy dávek, tak rychle, jak budou sjíždět z výrobní linky,“ řekl americký prezident. „Spojené státy těchto půl miliardy dávek poskytnou bez dalších závazků... V našich darech vakcín nebudou žádné tlaky na protislužby nebo případné výsady. Děláme to proto, abychom zachránili životy,“ dodal.

Biden zopakoval tvrzení řady expertů, podle nichž se volným šířením koronaviru zvyšuje riziko vzniku jeho nových variant, které by mohly být nakažlivější, smrtelnější, hůře odhalitelné nebo by obcházely imunitu získanou nynějšími vakcínami.

Americký prezident se rovněž zavázal, že USA budou arzenálem vakcín ve světovém boji proti covidu-19. „Stejně jako jsme byli arzenálem demokracie během druhé světové války,“ dodal s odkazem na slavný výrok někdejšího prezidenta Franklina Roosevelta.

Jill s láskou na saku

Bílý dům v dnešním vyjádření uvedl, že Spojené státy do konce letošního roku darují 200 milionů dávek a do poloviny příštího roku zbylých 300 milionů. Vakcíny budou směřovat do 92 nejméně rozvinutých a rozvíjejících se zemí a k rukám Africké unie. Podle prohlášení americká administrativa oznámí ještě další kroky v příštích dnech.

Biden dnes rovněž poznamenal, že skupina G7 se zítra v první den summitu připojí k USA a oznámí vlastní dárcovskou iniciativu, jejímž cílem je ukončit pandemii.

Na summit dorazil Biden se svou manželkou Jill. Ta zaujala nejen novináře černým sakem, na kterém měla na zádech blyštivé slovo LOVE - LÁSKA.

Video Přísaha Joea Bidena - Reuters

frantacizek ( 10. června 2021 22:00 )

ještě jinými slovy - čajna a Sověti si udělali z neštěstí výhodu pro sebe v podobě vakcínové politiky, USA tu svou pomoc berou jako východisko z budoucí humanitání krize = rozdíl mezi východním a západním myšlením

frantacizek ( 10. června 2021 21:58 )

prohlášení amerického prezidenta v nejlepší možnou dobu, kdy je třeba nutně zásobovat rozvojové země KVALITNÍ vakcínou, nahradit tam Sputnik a obě čínské tak, aby se zamezilo do budoucna mutacím. Je to dar pro chod světa do budoucna

Zobrazit celou diskusi
Další videa