Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Dívka (†18) zemřela po AstraZenece: Vakcínu čeká omezení i v Itálii, dostanou ji jen starší

Autor: ČTK - 
11. června 2021
11:15

Itálie zvažuje, že omezí používání vakcíny od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Důvodem je úmrtí osmnáctileté dívky, která zemřela krátce poté, co dostala tento druh očkovací látky. Uvedla to dnes agentura ANSA. Používání preparátu by mělo být výrazněji omezeno u lidí pod 50 let. V současnosti italské úřady pouze doporučují tento preparát přednostně používat k očkování starších ročníků.

Osmnáctiletá dívka dostala první dávku očkování na konci května v rámci takzvaných „open days“, tedy dní, kdy je možné se nechat očkovat bez rezervace. Žena byla hospitalizována se zdravotními problémy minulou sobotu a lékaři jí diagnostikovali krevní sraženiny. V neděli se lékaři pokusili sraženiny odebrat, dívka po operaci skončila na jednotce intenzivní péče a ve čtvrtek zemřela.

Náhlý a anomální výskyt krevních sraženin byl uznán jako jeden z velmi vzácných vedlejších účinků vakcíny od společnosti AstraZeneca. Podle odborníků je vznik krevních sraženin častější u lidí v nižším a středním věku. Evropský lékový regulátor EMA však pro používání této látky nestanovil žádné věkové limity. Jednotlivé členské země EU k otázce přistupují odlišně, řada států, a to včetně České republiky, nedoporučují podání látky od britsko-švédské firmy lidem mladším 50 nebo 60 let.

V současnosti v Itálii platí doporučení, aby AstraZeneca byla přednostně používána k očkování lidí nad 60 let. Kraje ale při dnech očkování bez rezervace, kterých se účastní především mladší lidé, často využívaly právě látku od AstraZenecy, které mají dostatečné zásoby. „Kraje musí přestat se závodem, kdo naočkuje více lidí, aniž by na první místě byla bezpečnost,“ uvedla dnes podle deníku Corriere della Sera imunoložka Antonella Violová. S podobnou kritikou vystoupili i další vědci a doktoři. Předseda krajské rady regionu Ligurie, kde byla zemřelá dívka naočkovaná, ale námitky odmítl. Podle něj se očkovalo na základě stanoviska zdravotnických úřadů.

Podle koordinátora italské vládní zdravotnické rady Franca Locatelliho je zpřísnění pravidel pro používání britsko-švédské vakcíny velice pravděpodobné. Změnit by se mohl i doporučený věk. Na úmrtí dívky z Ligurie již zareagovaly některé další italské regiony. Například Sicílie ohlásila, že nebude používat AstraZenecu pro očkování lidí, kterým ještě nebylo 50 let.

Video Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

tomik007 ( 11. června 2021 20:13 )

ANO - A.Z. dotáhl BURES do Česka - aby bylo lepe !!! 😳🙄😱

zvrbyprdy ( 11. června 2021 18:34 )

Pokud na podzim přijde další vlna, tak počítejte s tím, že lidi už se na všechna nařízení vy se rou a poženou vás svinským krokem do jednoho jak tam v tý sněmovně dřepíte.

holahej ( 11. června 2021 18:03 )

Tromboembolie (laicky „ucpání" cévy) patří obecně k nejzávažnějším, ale zároveň opravdu velmi vzácným komplikacím podávání kombinované hormonální antikoncepce. U 99,5 % jejích uživatelek nenastane v průběhu jednoho roku podávání žádná těžká porucha zdraví. A u zbývajících 0,5 % problém nastane.

holahej ( 11. června 2021 17:54 )

Tady je problém kombinace hormonální antikoncepce a AstraZeneca.

zapravdu ( 11. června 2021 16:23 )

Sputnik je mnohem účinnější než je Pfizer a spol…. Rusko bylo ve vývoji a výrobě vakcín vždy světovou jedničkou

Zobrazit celou diskusi
Další videa