Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 29°C

Hrozba z Indie: Nakažlivá mutace je už v 74 zemích světa včetně Česka. V Číně izolovali velkoměsto

Autor: Darina Jíchová - 
15. června 2021
16:27

Asi největším strašákem všech epidemiologů a virologů je v současnosti varianta koronaviru delta, která se jako první objevila v Indii a určitou dobu se o ní mluvilo jako o indické mutaci. Varianta je podle studií nakažlivější než všechny předchozí formy koronaviru. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se už objevila v 74 zemích světa, uvedl deník The Guardian. Zaznamenána byla i v České republice, kde výskyt různých forem viru sleduje Ústav molekulární genetiky AV ČR.

Odborníci se také obávají toho, jaký dopad bude mít varianta na chudší státy, z varianty delta se totiž rychle stává dominantní forma koronaviru. Její ohniska zaznamenala například Čína, kde velkoměsto Kuang-čou muselo minulý týden do izolace. Jedná se o hlavní město provincie Kuang-tung, úřady během několika dní otestovaly skoro všech 18,7 milionů obyvatel města. Místa, kde se nákaza objevila, musela do lockdownu. V tvrdé karanténě skončilo na 180 tisíc rezidentů. Ven z domů a bytů směli jen na testování.

Ohnisky byly hlavně jídelny a restaurace, uvedli odborníci z regionálního střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Varianta delta se objevuje také v Rusku či Spojených státech, které nadále zůstávají nejhůře zasaženou zemí, také africké a evropské země ji zaznamenaly. Vědci opakovaně upozorňují na to, že varianta je nakažlivější a že způsobuje vážnější průběh nemoci covid-19.

Desítky zemí se potýkají s nebezpečnou variantou delta, (15.06.2021). Desítky zemí se potýkají s nebezpečnou variantou delta, (15.06.2021). | Reuters

Podle odborníka se svět s nakažlivější formou viru ještě nesetkal

Bývalý komisař amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb uvedl, že případy varianty delta se za poslední dva týdny zdvojnásobily a nyní tvoří 10 procent všech nových případů, v USA denně registrují v průměru 14 tisíc nakažených. To v Británii jsou na tom ještě hůř a 90 procent nových případů je varianta delta.

Experti varovali, že je možné, že se tato nakažlivá varianta naplno šíří v chudších zemích, které nemají prostředky na to, aby novou formu koronaviru dostatečně monitorovaly. Děkan Lékařské fakulty Brownovy univerzity Ashish Jha variantu delta označil za „nejnakažlivější formu koronaviru, s jakou jsme se dosud setkali“.

O její nakažlivosti svědčí i to, že se její epicentrum objevilo například v australském městě Melbourne, a to i přes velmi přísné restrikce. Mnoho zemí se zatím setkává jen s izolovanými případy, případně menšími klastry. WHO dodala, že k variantě delta se vážou také silnější příznaky zahrnující bolest žaludku, nevolnost, zvracení, ztrátu chuti k jídlu, ztráta sluchu nebo bolest kloubů.

Znepokojující zprávy z Číny

Znepokojující jsou právě údaje z čínského města Kuang-čou, zdravotní experti informovali o tom, že 12 procent pacientů s variantou delta vykazovalo vážný až kritický průběh nemoci. Během tří až čtyř dnů od prvních příznaků se jejich stav rapidně zhoršil. V souladu se západními odborníky i čínské výzkumy prokázaly, že varianta delta je více rezistentní vůči vakcínám než jiné mutace, zvláště pokud má člověk pouze jednu dávku.

Čínská vláda rychle vyhlásila restrikce, město bylo uzavřeno s tím, že okolí ohnisek je v přísné karanténě. Jídlo do těchto oblastí dovážejí samořídící auta a dodržování zákazu vycházení kontrolují drony.

Varianta delta v Africe

Špatně jsou na tom také africké země, zvýšený počet případů zaznamenala Demokratická republika Kongo, nemocnice v její metropoli Kinshasa se hroutí pod náporem pacientů. Prezident Félix Tshisekedi prohlásil, že jeho země čelí třetí vlně koronaviru, kterou způsobila právě varianta delta. „Budeme muset přistoupit k drastickým opatřením, abychom vlnu nemoci zvládli. Jedná se konkrétně o indickou mutaci,“ řekl Tshisekedi. Nevysvětlil však, o jaká opatření půjde.

S mutací má problém i Zimbabwe. Tamní vláda o víkendu vyhlásila dvoutýdenní lockdown v okresech Kariba a Hurungwe, kde byly zaznamenány případy varianty delta. Během 3 dnů vědci objevili více než 40 případů této formy koronaviru.

Video Desetitisíce Sputniků v koši: Ruská vakcína na Slovensku netáhne, lékař tepe Matoviče. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

safinka59 ( 16. června 2021 09:16 )

Pro všechny diskutující odborníky na pandemii a Covid, při jejich prudké inteligenci předpokládám, že také jim nedělá problém angličtina..

http­s://ww­w.go­ogle­.com/am­p/s/am­p.sc­roll­.in/la­test/9­96648/­covid-19-delta-variant-of-virus-drove-indias-second-wave-of-pandemic-finds-government-study

kallup ( 15. června 2021 20:30 )

já teda nevim, esli to vůbec mam říct, ale sem si strachy zhnědnul slipky!

rakyta ( 15. června 2021 20:21 )

Uz pred nekolika tydny Indie vyzvala vsechny staty aby prestali sirit lez o Indicke mutaci pseudo viru.Ale jak vidim hodne zemi v cetne jak jinak zasraneho protektoratu cesko se drzi predepsane linie.Jo bezte dementi s proudem ale plakat vam pozdeji opravdu nepomuze.

frantacizek ( 15. června 2021 19:19 )

a velikášství s tím spojené

frantacizek ( 15. června 2021 19:18 )

brzy bychom to mohli vidět ale v Maďarsku, kde očkovali čajnou a Sputnikem, pač si myslím, že jakmile to tam přijde a rozšíří se, tak i populista Orbán ztratí nervy a začne zpívat i o tom, co se tam děje teď a tutlá. Teď je plný stadion v Budapešti, má opravdu odvahu vzhledem k těm mutacím a tomu, čím očkuje..klasický populista zkrátka, bezmozek

Zobrazit celou diskusi
Další videa