Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Návrat dětí do škol v Praze: Bez testu či potvrzení zákaz vstupu. Plošné PCR testy nebudou, není kapacita

Autor: veef - 
8. dubna 2021
14:42

Od pondělí 12. dubna se začnou do školních lavic vracet předškoláci a také žáci prvního stupně základních škol. Na základních školách bude výuka probíhat rotačně, kdy se třídy budou po týdnu střídat. Děti se zároveň budou dvakrát v týdnu muset testovat antigenními testy, případně donést potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 v posledních třech měsících. O tom, jak bude návrat dětí probíhat v Praze, promluvil radní pro školství Vít Šimral (Piráti).

Díky zlepšující se pandemické situaci vláda ve středu rozhodla, že se od pondělí 12. dubna budou moci otevřít mateřské a základní školy. Vrátí se do nich ale pouze část žáků. Mateřské školy otevřou své dveře předškolákům, kteří navštěvují poslední ročník, na základky se zase vrátí pouze žáci prvního stupně. Ti se navíc na prezenční výuce budou střídat po týdnech.

Povinné testy a roušky jen na ZŠ

„Návrat do školy se v Praze v tuto chvíli týká asi 70 tisíc školáků. Návrat do školních lavic budou samozřejmě provázet protiepidemická opatření. Děti se budou dvakrát týdně, tedy v pondělí a ve čtvrtek, testovat neinvazivními antigenními testy, u kterých se vzorek odebírá z okraje nosu. Na základních školách pak budou uvnitř budovy povinné roušky nebo respirátory, a to jak pro učitele, tak pro děti. V mateřských školách budou moct být děti bez roušek,“ nastínil restart pražských škol radní pro oblast školství Vít Šimral.

Dodávku prvních asi 500 000 sad pro antigenní testování již podle radního město od státu obdrželo a vydrží asi pět týdnů. Do konce týdne by měla být dokončena jejich distribuce do jednotlivých zařízení.

Bez testů zákaz vstupu

Někteří rodiče však nechtějí, aby si jejich děti ve školách dělaly testy samy, případně jsou proti jakémukoli testování. „V tomto nařízení jsou dvě výjimky. Dítě mohou nechat rodiče otestovat v jakémkoli certifikovaném odběrovém místě a pak do školy přijít s potvrzením o negativitě. To však nesmí být starší než 48 hodin. Druhá výjimka se týká dětí, které covid-19 v uplynulých třech měsících prodělaly. Ty na testy nemusí,“ vysvětlil radní.

Pokud ale rodiče děti otestovat nenechají, ředitelé škol tyto děti nesmějí vpustit do budovy školy. „Mezi pražskými rodiči jsme nezaznamenali nějaký masivní odpor proti testování dětí, proto případné rozpory budeme řešit až následně,“ dodal Šimral. Školy také nejsou povinny dětem zajistit distanční výuku, pokud je jejich rodiče nenechají otestovat. „Tato absence bude sice omluvena, ale zda škola pro žáka zajistí distanční výuku, nebo ne, bude záležet na její kapacitě,“ řekl radní.

PCR testy by byly vhodnější

Otázka však stále visí nad používáním antigenních testů. Podle některých odborníků by bylo vhodnější testovat děti PCR testy, které se navíc mohou vyhodnocovat ze slin, takže jsou pro děti nejméně invazivní. „V tuto chvíli nejsme schopni plošně nasadit ve všech školách PCR testy, pražské laboratoře na to nemají zkrátka kapacitu, aby zvládly takový objem testů vyhodnotit,“ upozorni Vít Šimral.

Některé městské části se ale pokusily jít vlastní cestou a ve „svých“ školách zavést PCR testy. Pilotně to zkusila například radnice Prahy 9, která už v únoru testovala žáky prvních a druhých tříd pomocí PCR testů. Tyto testy ze slin provedly děti za asistence svých rodičů doma, do školy pak přinesly svůj vzorek, kde si ho vyzvedli pracovníci laboratoře GHC Genetics. Potvrzení o negativitě pak přišlo rodičům formou SMS. Na Praze 9 zkoušeli i novou testovací metodu, tzv. poolování, která tolik nezatěžuje kapacitu laboratoří, podle radního Šimrala ale ani na tuto metodu nemá hlavní město v současnosti kapacity.

Změní se podmínky i v krizových školách

Nový režim budou mít i tzv. krizové školy, které se i v době uzavření ostatních zařízení staraly o děti příslušníku IZS. „Od pondělí nebudou rodiče už své děti vodit do krizové školy, která byla vybrána. Děti odvedou do školy, kam běžně chodí. Pro starší děti zde budou připraveny podmínky k distanční výuce. To samé bude platit i pro předškoláky, ti mohou rodiče také odvést do školky, kam běžně chodí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa