Pátek 16. duben 2021
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

Testy na covid-19 podstoupí i pražská MHD. „Není to žádné semeniště nákazy,“ tvrdí dopravní podnik

Autor: veef - 
8. dubna 2021
06:00

Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP) ve spolupráci s Akademií věd v průběhu dubna provádí stěry v pražských dopravních prostředcích. Chce zjistit, jak moc je ve veřejné dopravě přítomen virus SARS-Cov2. Vzorky se odebírají jak z povrchů, tak ze vzduchu nebo z vestibulů a nástupišť. Jejich analýza potrvá měsíc, výsledky by měly být k dispozici na přelomu května a června. Cílem výzkumu je vyvrátit názory některých odborníků, že je veřejná doprava jedním z největších zdrojů nákazy.

Stěry z hromadné dopravy začal dopravní podnik provádět tento týden ve středu. Tří až čtyřčlenné týmy je budou provádět jak v tramvajích, tak v metru, autobusech nebo vlacích. „Přítomnost viru SARS-CoV-2 se bude zjišťovat prostřednictvím stěrů z dotykových ploch, jako jsou tyče, madla, povrchy sedadel, ovládací tlačítka, bezkontaktní terminály na jízdenky, ve stanicích metra pak z ovládacích tlačítek a interiérů výtahů, madel eskalátorů a testování neujdou ani lavičky či infopanely,“ vysvětlil pro Blesk mluvčí dopravního podniku Jan Šabík.

Odebrané vzorky ukazují, že virus je mrtvý

Vzorky se odebírají podobným způsobem, jako jsme zvyklí u antigenních nebo PCR testů. Špachtle se stěrem se vloží do zkumavky, kde je sterilní tekutina, tzv. puffer. Takto odebraný vzorek se vloží do suchého ledu a následně putuje do laboratoří v Českých Budějovicích.

„Odebrané vzorky se v laboratoři zkapalní a aplikují se na speciálně vyvinuté biosenzory. Jejich podstatou jsou speciální nanokartáče, které detekují pouze částice koronaviru, zbylé částice zcela ignorují,“ popsal pro Blesk Alexandr Dejneka, vedoucí výzkumu z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Pokud se zjistí přítomnost viru SARS-Cov2, následuje další testování. „Poslední krok je tzv. kultivace, která odhalí, jestli je vir „živý“ a tudíž nakažlivý. Pokud se dělají testy u lidí a zjistí se přítomnost viru, na 99 % to znamená, že je člověk infekční. Při analýze vzorků z MHD to tak ale většinou není. Před dnešním spuštěním jsme odebírali již nějaké vzorky, abychom si otestovali metodiku, a dosud se nám nepodařilo prokázat aktivní přítomnost viru SARS-Cov2, což je velmi dobrá zpráva,“ doplňuje Dejneka.

Testuje se i vzduch

Kromě stěrů se budou provádět i testy vzduchu. Speciálním přístrojem, který v sobě má velmi jemný filtr zachycující částečky koronaviru, se vždy na konečné stanici metra nebo tramvaje nasaje odpovídající množství vzduchu. Vzorek se pak opět otestuje v laboratoři. „Vše bude probíhat za plného provozu, lidé tedy ode dneška mohou v některých stanicích potkat náš speciální tým, který vzorky odebírá,“ řekl mluvčí DPP. Týmy jsou v ochranných oblecích. V případě, že je potkáte v metru, není třeba se ničeho bát, jen odebírají vzorky.

Stěry probíhají převážně u nemocnic

Stěry budou probíhat celý duben a v plánu je celkově odebrat okolo 450 vzorků. Cíleně byly vybrány i jednotlivé linky. „Linky a stanice metra jsme vytipovali podle jednoduchého klíče. Zvolili jsme ty, které jsou poblíž velkých nemocnic. Jedním z odběrových míst tedy bude obratiště Březiněveská, které je poblíž nemocnice Na Bulovce. Další pak bude terminál Želivského v blízkosti Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Vlakové soupravy se budou testovat v depech Kačerov a Hostivař, odběry ve vestibulech a nástupištích jsou naplánovány rovněž ve stanicích v blízkosti nemocnic, např. na Karlově náměstí, na Budějovické nebo na Kačerově,“ doplnil Šabík.

Výsledky budou na konci května

Výsledky tohoto výzkumu budou známy nejpozději na přelomu května a června. „Inspirovali jsme se podobnými studiemi ze zahraničí, konkrétně z Londýna. Mnoho českých odborníků tvrdí, že MHD je semeništěm nákazy, my si to ale nemyslíme, ale chceme pro naše tvrzení mít vědecky ověřená data a ty nám tento průzkum přinese,“ uzavírá Šabík.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa